Magyarországon lemondták a nagyobb március 15-ei eseményeket, miután szombaton diagnosztizálták az ötödik fertőzöttet is. A koronavírus folyamatosan terjed tovább a világ minden táján, mára az Antarktisz lett az egyetlen földrész, ahol nincsen egyetlen fertőzött sem. Egyelőre különböző országokat, különböző mértékben sújt, de egyre biztosabb, hogy előbb-utóbb mindenhova eljut majd. Egészen eltérő reakciókat, lépéseket és kommunikációt vált ki a világ országainak döntéshozóiból a járvány.
Olaszország
Olaszországot érint Kína és Irán után a legsúlyosabban a járvány, jelenleg 5800-nál is több a megbetegedések száma, köztük van a legnagyobb kormánypárt főtitkára, Nicola Zingaretti is, aki ma Facebookon jelentette be, hogy „tünetei enyhék, nem kell kórházba vonulnia”. A kormány Rómában újabb óvintézkedésekről határozott, 20 000 fővel növelik az egészségügyi dolgozók számát és gyorsított közbeszerzésekkel biztosítják a kórházak működéséhez szükséges felszereléseket.
Összesen 11 város van két hete vesztegzár alatt, ebből 10 az Észak-Olasz Lombardia tartományban, egy pedig Venetoban. A bíróságok épületeit május végéig lezárták, csupán sürgős ügyeket tárgyalnak meg. Az olasz hatóságok emellett már múlt héten bezáratták az összes iskolát. Zingaretti megbetegedése jól mutatja, hogy a vírus már elhagyta az ország északi részét és megjelent a Vatikánban is, ahol már szintén regisztráltak egy megbetegedést.
Olaszország a világ leginkább elöregedő társadalma, a lakosság 23 százaléka 65 év feletti, a vírus, aminek az idősebbek és a legyengült immunrendszerűek különösen ki vannak téve, ezért is terjedhet itt ilyen gyorsan.
Irán
Az iráni vezetés sokáig elhallgatta a vírussal fertőzöttek pontos számát, a betegség komolyságát az országban – részben a február 11-ei választásokon való alacsony részvételtől való félelemben. Az országot most, az eddigieknél jobban sújtják az ellene bevezetett szankciók, amik miatt egészségügyi eszközökből hiány lépett fel az országban.
A perzsa újév, a Noruz közeledtével az ország belső turizmusa megélénkülhet, ahogy minden évben ilyenkor szokott, ezzel tovább fokozva a kialakult válságos helyzetet. Az iráni katonai vezetés ezért akár fegyveres közbelépést is kilátásba helyezett, felszólítva a lakosságot, hogy „ez most nem az utazás, hanem az otthon maradás ideje”.
Az iráni rezsimmel szembeni nemzetközi bizalmatlanság nem teljesen megalapozatlan, szakértők szerint a fertőzés terjedésének gyorsasága és a megbetegedettek száma jóval nagyobb lehet a hivatalosan közzé tett adatoknál. Az információk kétségességére az is utal, hogy két nappal ezelőtt az iráni forradalmi gárda vezetője Hossein Salami tábornok még amerikai összeesküvésről beszélt a vírus kapcsán, végül hivatalosan csak tegnap ismerték el az ország vírus-érintettségének súlyosságát.
Németország
Németországban 6,5 százalékos béremelést kap 23 egyetemi kórház 20 000 orvosa, a háromlépcsős emelés utolsó szakasza 2021 októberében lépne életbe. „Emelett az orvosok ezentúl nagyobb tervezési biztonságot kapnak a munkaóráikat illetően”. jelentette be a bértárgyalások ma lezárult negyedik körét követően az egyeztetéseken részt vevő Marburg orvosi szövetség alelnöke Andreas Botzlar Hannoverben.
Az Alsó-Szászországi pénzügy miniszter, Reinhold Hilbers a hozzátette: „Mindkét oldal tisztában van az egészségügyet jelenleg érő nehézségekkel, és a felelőségükkel az azokkal való küzdelemben. A koronavírus miatt a rendszernek megbízhatóan kell működnie.” A politikus szerint az intézkedéssel nem csak az orvosokra nehezedő nyomást sikerült enyhíteni, de a szakma vonzerejét is sikerült növelni.
Egyesült Államok
Az Egyesült Államokban a mai napig közel 350 koronavírussal fertőzöttet regisztráltak és eddig 17-en vesztették életüket a betegség szövődményeiben. Washington állam után már Marylandben és Kaliforniában is kihirdették a rendkívüli állapotot, de már New York és Texas államban is találtak megbetegedéseket. Több tízezer egyetemi diák nem vesz részt az órákon a vírustól való félelemben ezekben az államokban.
Kalifornia partjainál vesztegel továbbá egy, legénységgel együtt 3500 fős oceánjáró hajó, a Grand Princess, amin a 46 megvizsgált utasból eddig 21-nek pozitív lett a vírust kimutató tesztje. Az amerikai vezetés terve, a hajó egy nemkereskedelmi kikötőbe való terelése, ahol a teljes utazóközönséget és legényéget letesztelnék a vírusra.
Azonban Donald Trump egy az amerikai Járványügyi Központban adott beszédében, szakértőivel és alelnökével Mike Pence-szel is szembe menve már úgy fogalmazott, nem szeretné a hajó utasait amerikai földön látni: „Szeretem ott a számokat, ahol vannak. Nem szeretném, ha megduplázódnának a számok egy hajó miatt, ami nem is a mi hibánk.” -mondta. Szavaiból egyértelműen kiderül, az elnöknek fontosabbak a statisztikák, amiknek a közelgő választások fényében is erős politikai erejük lehet, mint az emberi életek.
Trump emellett azt is hangoztatta a beszédére összegyűlt tömegnek, hogy „bárki, aki szeretne vizsgálatot csináltatni, az tud is”. Ezzel szemben, saját vezetése által is nyomatékosított tény, hogy hiány van a szűrésekhez szükséges eszközökből, erőforrásokból. Ezenkívül sikerült egy jó „elmúltnyolcévezéssel” azt mondania, hogy az Obama adminisztráció egy döntésének köszönhetően mentek eddig lassan a vizsgálatok, de köszönhetően annak, hogy néhány napja ezt feloldották, már „gyorsan és pontosan tudják elvégezni azokat” – a probléma csak az, hogy egyetlen szakértő sem tud ilyen típusú korlátozó lépésről, fogalmuk sincs mire gondolhatott az elnök.