A mai napon tartották a IV. Globális Klímasztrájkot, amihez csatlakozva az újlipótvárosi iskolák is szerveztek egy közös tüntetést – a két, összesen ezer főt számláló csoport a nap folyamán később a Batthyányi térnél találkozott össze.
Viszont a diákok előtte saját követeléseiket is tolmácsolták: menetükhöz pedig tanáraik, szülők és 13. kerületi civilek is csatlakoztak, hogy aztán a Radnóti Miklós utcán található iskolák érintésével a Pozsonyi úton vonuljanak át a Jászai Mari térre. Az akciót a Fridays For Future, az Újlipótváros Szuperblokk és a Greenpace támogatta; az iskolások pedig egy klímavédelmi kvízzel is készültek.
A Jászain három diákszervező szólalt fel, Szabó Somody Áron, Erdély Ábrahám, valamint Fülöp Ágoston.
Szabó Somody arról beszélt, hogy Újlipótvárosban az iskolák környékén sokkal szennyezettebb a levegő, mint bárhol máshol a kerületben, valamint hogy emiatt a helyi iskolák kapták a legrosszabb minősítést a fővárosban. Az iskolák maguk mérték le saját környezetük szennyezettségét egy Greenpeace által felajánlott eszközzel.
„Éreztétek már azt, hogy amint levegőt vesztek, rögtön köhögnötök kell?”
Elmondta azt is, hogy nem csak a kerületen átutazó napi mintegy 30 ezer autó okozza ezt a légszennyezést, hanem a Dunán közlekedő hajók.
Fülöp Ágoston arra hívta fel a figyelmet, hogy hiába gondolják a városban élők közül sokan azt, hogy semmit sem tudnak tenni a környezetvédelem érdekében, ez koránt sincsen így: járhatnának kevesebbet autóval, vásárolhatnak csomagolásmentesen, gyűjthetik szelektíven a szemetet.
Erdély Ábrahám tolmácsolta követeléseiket a politikusok felé, amelyek a következők voltak:
- csökkentsék az autóforgalmat Újlipótvárosban,
- legyen több biciklis- és sétálóutca,
- ültessenek több fát,
- illetve sehol, de legfőképp az iskolák előtt ne lehessen járó motorral várakozni.
A legutolsó felszólaló Marinov Péter volt, az Újlipótváros Szuperblokk csoport tagja, aki beszédében a kerület forgalmi rendjének azonnali megváltoztatását, valamint felhívta arra a figyelmet, hogy
meg kell értsük az ökológiai válságot és benne a klímaváltozást kiváltó globális, rendszerszintű okokat, különben megmaradunk a műanyagmentes július szintjén.
A demonstráción kollégánk is részt vett, a felvétel itt nézhető vissza:
A diáktüntetők és a klímasztrájkolók egyesült menete a Kossuth Lajos téren kötött ki, nagyjából délután két óra magasságában, ahol aktivisták, művészek és zenészek beszédeit és előadásait lehetett meghallgatni, valamint a szokásos kántálások is elhangzottak. (Meg egy új is: „Ha vészhelyzet van, üsd a tenyered!”)
A Kossuth téren először Pribéli Levente, a Fridays For Future aktivistája szólalt fel, aki beszédében kifejtette: minél többet tudunk arról, mit okozunk a földön, annál nagyobb őrülstég jelenlegi életmódunkat folytatni.
„Ha ezt tudjuk és csináljuk, az bűn: de mi nem akarunk bűnrészesek lenni”
-szólt a tömeghez, majd hozzátette: amikor egyedül ül otthon, mindig annyira reménytelennek tűnik a cselekvés, de amikor ennyi ember gyűl össze egy tüntetésen, a változást követelve, akkor jó érzések töltik el. Pribéli azt követelte, hogy a tananyagba is építsék bele a klímaváltozással kapcsolatos tudnivalókat, illetve elítélte a Black Fridayt is, mint a túlfogyasztás „ünnepét”.
Ezek után Gergely Zazi diáktüntető fogalmazta meg generációjának követelését: a klímaváltozás által tönkretett jövőjüket szeretnék visszaszerezni.
„Nevetséges az a tény, hogy vannak, akik a globális felmelegedést még mindig viccnek tekintik. ‘Mi bajom lesz nekem attól, ha megdöglik egy jegesmedve?’ kérdezik. „
Zazi az apró, egyéni gesztusok fontosságára hívta fel a figyelmet, arra, hogy a mindennapjainkba milyen értelmes környezetvédő cselekvéseket építhetünk be.
„A fene se akar önszántából a klímaváltozással foglalkozni, kívéve a tudósokat, klímakutatókat”
-folytatta dr. Vígh Péter, a Másfél fok – éghajlatváltozásról közérthetően oldal szerkesztője. Hozzátette, hogy ettől függetlenül fontosabbal nem is foglalkozhatnának most, ezért az egybegyűltek ne hallgassanak azokra, akik szerint az iskolában lenne a helyük. Az ő generációs élménye ugyanis az EU-csatlakozás volt, amíg a mostaniaké a klímaválság: és bár az egyéni cselekvés fontosságát szokás hangsúlyozni,
ő azt szeretné, ha mindenki hinne a közösségi összefogás erejében és kollektív lépésekben gondolkodna.
Az eseményen készült teljes felvételt itt lehet teljes egészében megtekinteni:
Az országban ma több helyen is sor került hasonló klímatüntetésekre, Győrben például a Városháza előtt gyűlt össze tucatnyi demonstráló.
A Mérce egyik állandó szerzője, Kalocsai Kinga egyébként Lisszabonban tartózkodik, ahol szinten klímasztrájkolnak. Itt a budapestinél kisebb, kb. 500 főt számláló tömeg gyűlt össze.