Az eddigi legmagasabb mért hőmérséklet 29,5 Celsius-fok volt Alaszkában, ezt 1969-ben mérték. Az amerikai államban most ennél is magasabb hőmérsékletre kell a napokban számítani, a tegnapi nap folyamán már 31,6 Celsiust mértek ugyanott (Anchorage -ben), ahol ’69-ben.
Az extrém meleget egy úgynevezett hőkupola okozza, ami az óceán felől érkező meleg levegőt „csapdába ejti”, egy magas nyomású légköri örvényben. A szakértők szerint ráadásul a hőhullám Alaszkába pont egy rekord száraz és rekord meleg júniusi időszak után érkezik.
„Az ilyen típusú extrém időjárási jelenségek egyre valószínűbben fognak előfordulni a felmelegedő bolygónkon. (…) Nem a klímaváltozás okozza, de hozzájárul.”
– nyilatkozta Rick Thoman, fairbanks-i klimatológus az NBC News-nak.
A világ több pontján is érezhetők rekord magas hőhullámok, a héti eleji spanyolországi-franciaországi 40 fok feletti kánikula közben – ahogy azt a héten megírtuk – India épp történelme legnagyobb szárazságát éli át, de nem is kell ilyen messzire menni, hogy példát találjunk a klímaváltozással járó extrém szárazságra a mi térségünkben, ugyanis
Lengyelország épp a szó szoros értelmében elszárad.
A napi.hu a lengyel Gazeta nyomán azt írta, az elmúlt két évtized legforróbb júniusán van túl az ország, és ez még csak a kezdet, tekintve hogy a nyár folyamán az átlagos hőmérséklet még bőven emelkedhet, erre pedig nem csak a lakosság, de a gazdaság sincs felkészülve.