Franciaországban elfogadta az alsóház azt a törvényjavaslatot, mely szerint megadóztatnák az országban profitot termelő multinacionális nagy techcégeket, erre utal a törvény rövidítése is, a GAFA (Google, Amazon, Facebook, Apple) – írja a Portfolio.
Három százalékos adót vetnének ki azon cégekre, melyek nyereséget könyvelhetnek el a francia internethasználók után, és Franciaországban évente legalább 25, globálisan 750 millió eurós árbevételük van.
A tervezetet még el kell fogadnia a felsőháznak, mely július 11-én fogja tárgyalni, és amennyiben elfogadják, visszamenőleges hatállyal, idén év elejétől lesz érvényben, és célja, hogy az érintett cégek ott fizessenek adót, ahol valójában termelik a pénzt, ne pedig az adózás szempontjából jóval kedvezőbb feltételeket kínáló országokban, ahol bejelentik azokat.
Bruno Le Maire gazdasági és pénzügyminiszter elmondta, szeretnének az OECD-vel folytatott tárgyalásokon nemzetközi megállapodást elérni 2020-ra, mivel ahogy mondta,
„csak nemzetközi megoldás jöhet szóba”.
A miniszter kifejtette továbbá, hogy ezen cégek ereje lassan a szuverén államokéval vetekszik, ugyanakkor csak magánérdekeket szolgálnak, így szabályozásuk
„alapvető fontosságú”.
A nagy digitális cégeket nem csak igen kreatív adózási szokásaik miatt érik kritikák, hatalmas befolyásuk, átláthatatlan működésük is problémás.
Chris Hughes, aki Mark Zuckerberg mellett a Facebook társalapítója volt, úgy nyilatkozott, hogy véleménye szerint a céget fel kellene darabolni, mivel gyakorlatilag monopolhelyzetben, egyszemélyes irányítás alatt működik, ahogy a többi nagy tech-céget is erősebben kellene szabályoznia az államnak, mivel jelen helyzet mind a fogyasztók, mind a feltörekvő kisebb cégek számára káros.
Hasonlóképp szinte monopolhelyzetben van a Google más szolgáltatások, így az online levelezés és személyes valamint céges tárhelyszolgáltatás, valamint a cég Android operációs rendszere révén a mobiltelefonokon futó applikációk terén, ahogy az ezekkel kapcsolatos, egymással összekapcsolt szolgáltatásokkal jelentősen meg is nehezíti a felhasználók számára, hogy más cég platformjait vegyék igénybe.
Az Apple a rivális mobilos operációs rendszer, az iOS tulajdonosaként és fejlesztőjeként szintén komoly hatással tud lenni a szoftverek és internetes szolgáltatások piacára, és mivel az egyes cégek termékei valamint a kisebb rivális cégek termékei között jobbára lehetetlen – vagy nagyon nehéz – az átjárás, az előbbiek könnyen el tudják lehetetleníteni az utóbbiak termékeit.
Az Amazon pedig az internetes vásárlás terén van vezető pozícióban, illetve streaming-szolgáltatása révén is fontos szereplője az internetes szolgáltatások piacának.
Habár tulajdonosa, Jeff Bezos jelenleg a világ leggazdagabb embere, a cég alkalmazottai világszerte borzalmas körülmények között, megalázóan alacsony bérért dolgoznak évente annyi pénzért, amennyit Bezos néhány perc alatt megkeres a kereskedelmi óriáson.