Világszerte több mint 1600 helyszínen gyülekeztek ma emberek (főképp diákok) a Föld megmentése érdekében. A Greta Thunberg 16 éves lány által nyáron kezdeményezett diáksztrájkot az a felismerés hívta életre, hogy a gazdasági és politikai elitek nem tesznek eleget a klímaváltozás ellen, vagy éppen akadályozzák a Föld érdekében történő hatékony fellépést. A Fridays for Future (Péntekek a Jövőért) diákmozgalom néhány hónap alatt globálissá növekedett: ma minden korábbinál többen hagyták ki a sulit klímavédelmi okokból.
Az első, egyszemélyes diáksztrájkra augusztus 16-án került sor, ekkor ült ki Thunberg a svéd parlament elé, hogy a svéd politika szerinte elégtelen fellépése ellen tiltakozzon. Thunberg azóta megjárta az ENSZ katowicei klímakonferenciáját, a davosi Világgazdasági Fórumot, és számos helyen agitált a klímavédelmi cselekvés mellett. Példáját először nyugat- és észak-európai diákok kezdték követni, a fiatalok azzal a felkiáltással tartottak péntekenként diáksztrájkot, hogy
„mi értelme van tanulni egy jövőért, amit a klímaváltozás akár teljesen elpusztíthat?”
Ma minden korábbbinál többen mozdultak meg, a brit Guardian összesítése szerint világszerte 1659 helyszínen vonultak ki diákok az iskolából, immár minden földrészről.
Thunberg: a felnőtteknek csatlakozniuk kell
Greta Thunberg és társai tollából a konzervatív Frankfurter Algemeine Zeitung portálja közölt ma vendégkolumnát. A mozgalom kezdeményezői a cikkben azt hangsúlyozzák, hogy a mai tiltakozásokon résztvevőknek még választójoguk sincs, de olyan emberek alkotják, akik jó eséllyel még 2080-ban is élhetnek, egy olyan Földön, amely 4 Celsius-fokkal lesz melegebb, ha elmarad a hatékony fellépés.
„Folyók lépnének ki a medrükből, a tengerek partvidékén súlyos károkat okozó viharok tombolnának, nem lennének korallzátonyok, a sarki jég olvadása miatt a tengerszint drámai mértékben emelkedne és elárasztana partvidéki régiókat, a Föld egyes részei lakhatatlanok lennének”
– mondják az aktivisták, akik szerint a mozgalomnak arra van szüksége, hogy felnőttek is csatlakozzanak hozzájuk. Legfőképpen pedig azokat a politikusokat kell erre kényszeríteni, akik – noha tisztában vannak a klímaváltozás tényével –
„a jövőnket mégis olyan profithajhászokra hagyják, akik a gyors pénz reményében a létezésünket fenyegetik.”
Azoknak a felnőtteknek, akik azt mondják, a diákoknak nem szabadna elhanyagolniuk a tanulást a diáksztrájkokért és először képezniük kellene magukat, az aktivisták azt üzenik, egy életbevágó ügyben való fellépés, és az azért való küzdelem, hogy meghallgassák őket, fontos leckét ad nekik.
A Thunberg mellett belga, német, egyesült államokbeli és egyesült királyságbeli aktivisták által jegyzett írás szerint a klímaváltozás legszörnyebb következményeit még meg lehet előzni, ehhez azonban azonnali cselekvésre van szükség: a fosszilis üzemanyag a Földben kell maradjon, radikálisan növelni kell a megújulókba való befektetés mértékét, és fel kell tennünk a bonyolult kérdéseket azzal kapcsolatban, hogy hogyan szervezzük újra a gazdaságot, aminek vesztesei is lesznek.
Itthon is egyre többen mozdulnak meg
A mai nemzeti ünnep miatt Pécs egy nappal beelőzte a globális klímasztrájkot, Zöld Fiatalok Egyesülete (Zöfi) piknikkel egybekötött klímasztrájkot tartott, ahol a gyerekek egy hatalmas, kézzel festett világtérképet terítettek ki a városháza elé.
A mai, budapesti klímatüntetés a Batthyány téren indult, helyszíni tudósítónk szerint a rendezvényen 4-500 fő vett részt.
A résztvevők ezt követően az Információs és Technológiai Minisztériumhoz vonultak, hogy Palkovics László minisztériuma előtt hívják fel a figyelmet a klímaváltozással szembeni döntéshozói tétlenségre.
Szerte Kelet-Európában tüntettek a diákok
Lengyelország Európa egyik legnagyobb szennyezője, köszönhetően nagyrészt szénerőműveinek. A bányászatból meggazdagodott Szilézia egyik központjában, Katowicében megrendezett idei nemzetközi klímacsúcson Andrzej Duda elnök úgy fogalmazott, „nehéz lesz lemondaniuk” a 200 évnyi energiát jelentő széntartalékról. A lengyelek nagy része ennek ellenére elkötelezettnek tűnik, több nagyvárosban, Varsóban, Krakkóban és Katowicében is tartottak diáksztrájkokat.
Marsz #StrajkDlaKlimatu na rondzie Dmowskiego. pic.twitter.com/LbTqiZEgUP
— Patryk Strzałkowski (@PStrzalkowski) March 15, 2019
Wzięli transparenty i zamiast do szkoły – poszli w miasto. Kilkuset uczniów protestowało w #Krakow na rzecz klimatu #strajkdlaklimatu #FridaysForFuture pic.twitter.com/ef178uu3Fu
— Ewa Sas (@SasEwa) March 15, 2019
Ukrajna a klímavédelmi politikákat értékelő civilek szerint „kritikusan elégtelenül” teljesíti a Párizsi Egyezményben foglaltakat. A párizsi egyezmény azt tűzte ki célul, hogy a globális széndioxid-kibocsátás visszaszorításával az ipari forradalomhoz képest csak 1.5 Celsius-fokot emelkedjen a Föld hőmérséklete. Erre a tudósok nagy része szerint a jelenlegi tempó mellett nincs esély. Kijevben ezért az Energetikai és Szénkitermelési Minisztérium nevet viselő kormányszerv épülete előtt tüntettek fiatalok.
A horvát fővárosban a törvényhozás elé vonultak sztrájkoló diákok. Zágráb mellett számos másik horvát városban voltak sztrájkok.
Učenici napadaju Sabor. Spasite planet :) pic.twitter.com/Qq1dvFq6Aq
— srednja.hr (@srednjahr) March 15, 2019
Prágában is sokan vonultak ki az iskolákból.
#FridaysForFuture in Prague. Big up for students! pic.twitter.com/VjfcXo02ej
— Klinika (@centrum_klinika) March 15, 2019
Sor került sztrájkokra vagy tüntetésekre Romániában, Bulgáriában és az összes posztjugoszláv államban is.
Ázsia, Ausztrália, Óceánia
A globális időrend szerint Kelet-Ázsia, Ausztrália és Óceánia nyitották a tiltakozások sorát.
Ausztráliában az elmúlt napokban egyfajta morális pánik tört ki az „iskolakerülő diákok” miatt. Miután a nagyobb városokban már az elmúlt hetekben is nagy sikerrel rendeztek diáksztrájkokat, konzervatív és baloldali politikusok sorra szólították fel a diákokat, hogy délután vagy hétvégén tüntessenek.
Így tett többek közt Dan Tehan oktatási miniszter, aki különösen azt nehezményezte, hogy zöld politikusok biztatják a fiatalokat. Hasonlóan nyilatkozott Queensland állam miniszterelnöke is. A Munkáspárt egyes politikusaitól – többek közt Kevin Rudd volt miniszterelnöktől – azért támogató szavakat is kaptak a fiatalok, akik (helyi idő szerint) ezen a pénteken nagy számban, számos helyszínen tiltakoztak.
Adelaide-ben például nem fértek fel a parlament lépcsőjére.
Student #climatestrike cannot fit on SA parliament steps #saparli @abcadelaide pic.twitter.com/ZaZgeeme1P
— Gabriella Marchant (@gabby_marchant) March 15, 2019
Sidneyben is rengeteg diák sztrájkolt, a tiltakozók egy ponton közösen kiáltottak üzenetet a helyi Munkáspárti vezető üzenetrögzítőjére.
Town Hall Square isn’t gunna big big enough for the student climate strike ❤️✊️ pic.twitter.com/ypCzqhP2o5
— Padraic Gibson (@paddygibson) March 15, 2019
Melbourne-ben a tömeg sorra ellátogatott helyi képviselők irodáihoz, hogy követeljék, álljanak ki a klímaváltozás ellen.
Az új-zélandi Wellingtonban és Dunedinben szintén rengetegen vonultak ki, a nagy részvétel annak is köszönhető, hogy a szociáldemokratákkal kormányzó Zöld Párt klímavédelmi miniszterét tegnap a nyílt utcán támadták meg – a támadás okai egyelőre nem világosak.
Cheering on these brave & inspirational young leaders as they protest for action on climate change. Thanks for fighting for the future of our planet ✊#schoolstrike4climate #wellington pic.twitter.com/DOQKGQt0pL
— Leila Stennett (@LeilaStennett) March 14, 2019
A szociáldemokrata miniszterelnök, Jacinda Andern is egyértelműen kiállt a klímasztrájkok mellett, sztrájkoló diákok előtt mondott beszédet.
Prime Minister Jacinda Ardern attends the Taranaki student climate protest at Puke Ariki. #SchoolsStrike4Climate @1NewsNZ pic.twitter.com/itcru0GO80
— Maiki Sherman (@MaikiSherman) March 14, 2019
A Csendes-óceán nyugati partvidékén többek közt még Pápua-Új Gineában, Hong Kongban, Taiwanon, a Fülöp-szigeteken, Japánban, Dél-Koreában és Thaiföldön tartottak diáksztrájkokat.
„เราทำกิจกรรมในวันนี้เพื่อส่งเสียงถึงผู้มีอำนาจให้ลงมือปกป้องสภาพภูมิอากาศและสิ่งแวดล้อม”#FridaysForFuture#YouthStrike4Climate#Youth4Climate#WhateverItTakes pic.twitter.com/x9Dcczhhbk
— Greenpeace Thailand (@greenpeaceth) March 15, 2019
Indiában szintén országszerte folytak tiltakozások.
Students made it simple. Choose between GREEN or GREED
Happening now in HYD and across India!#ClimateStrike#FridaysForFuture#SchoolStrike4Climate@greenpeaceindia pic.twitter.com/xlr3jsbu2v— Ali (@7aliabbas1) March 15, 2019
Hasonlóképpen Nepálban, ahol a Himalája gleccserei olyan sebességgel olvadnak, hogy a megáradó folyók egyre nagyobb veszélyeket jelentenek.
Nepalese Youth for Climate Action in support to Global Strike for Future.
March 15 at Maitighar Mandala#Youth4Climate #StrikeGlobalforFuture#FridaysForFuture #ClimateStrike #theguardian #HimalayanTimes#KantipurPost pic.twitter.com/QeAJDyGknd— NYCA nepal (@NYCAnepal) March 15, 2019
Sok ezer kilométerrel nyugatra, az észak-szíriai autonóm kurd föderáció, a szocialista berendezkedésű Rojava fiataljai köszöntötték a világ diákjait. Üzenetükben arra hívják fel a figyelmet, hogy forradalmi autonóm, demokratikus rendszerük felveszi a harcot a társadalmi elnyomás és az ökológiai problémák ellen.
Afrika sem hagyja magát
A klímaváltozás következtében Afrikában országnyi területek válnak lassan lakhatatlanná, a globális tiltakozási hullám a legtöbb afrikai országot sem hagyta érintetlenül.
A dél-afrikai Fokvárosban így tiltakoztak.
Over a thousand youths gathered outside Parliament in #CapeTown #SouthAfrica to protest against climate change. Some of my pictures. #climatestrikecapetown #FridaysForFuture
Full story on @GroundUp_News – https://t.co/K0RWOadf8G pic.twitter.com/pf7bWF80Qt
— Ashraf Hendricks (@AshrafRSA) March 15, 2019
A szenegáli Bargnyban hasonlóképpen.
Young folks in Bargny, #Senegal are joining the #climatestrike for a #FossilFree future today! #FridaysForFuture pic.twitter.com/jC7Qk5fe8q
— 350 Africa (@350Africa) March 15, 2019
Nápolytól Stockholmig tízezrek az utcán
A legnagyobb tömegekben az észak, dél- és nyugat-európai nagyvárosokban vonultak ki diákok: talán nincs is olyan magországbeli nagyváros, ahol ne sztrájkoltak volna.
Csak Olaszországban például 235 diáksztrájkot tartottak. Egy videó Milánóból:
#Climatestrike #FridaysForFuture pic.twitter.com/oLUPz83XCg
— Laura Querci (@lauquerci) March 15, 2019
Németországban a közepes városokban is tömegével vonultak az iskolából az utcára diákok, a 110 ezres Göttingenben kb. 600 diák tüntetett, de Berlinben és a nagyobb városokban sokezres, esetenként tízezres diáktömegek gyűltek össze.
Climate strike in Berlin. And hundreds more coming #fridaysforfuture pic.twitter.com/QTizRRvNa0
— Felix Sperling (@felixsperling) March 15, 2019
Belgium az elsők közt mobilizált nagy tömegeket a tél folyamán, a mai napra azonban dolgozók is csatlakoztak a diákokhoz: számos szakszervezet hirdetett mára sztrájkot Belgium több nagyvárosában.
All together for a just transition! #YouthForClimate #FridaysforFuture #climatestrike #GlobalStrikeforFuture #ClimateJustice@ETUI_org @etuc_ces @ituc @vakbondABVV @syndicatFGTB @La_CSC @ACVonline pic.twitter.com/YITfch2e41
— Workers for Climate Belgium (@workers_for) March 15, 2019
A legnagyobb francia szakszervezeti konföderáció, a CFDT szintén csatlakozásra szólított fel.
Párizs pénzügyi központjában pedig egy csoport diák elfoglalta a Société Générale nevű befektetési bank igazgatóságát.
[EN COURS] 🖐
Bravo aux 50 jeunes non-violents à #Angers qui dénoncent les financements de @SocieteGenerale eux énergies les plus sales ! #StopRioGrandeLNG
La présence policière n’enlève rien à leur détermination ! #ClimateStrike #FridaysForFuture pic.twitter.com/020cQIn5lL— ANV-COP21 (@AnvCop21) March 15, 2019
A spanyol városok szintén elsők közt csatlakoztak a mozgalomhoz, és nem lankad a lelkesedés, így nézett ma ki Barcelona.
Tens of thousands are marching in Barcelona! #ClimateStrike #FridaysForFuture pic.twitter.com/CYJjDqkd1Q
— Lucky Tran (@luckytran) March 15, 2019
Így pedig néhány ezer kilométerrel északra, a leedsi városháza…
Leeds Town Hall after the march #FridaysForFuture pic.twitter.com/Nrz6xvb66v
— John Poulter (@jpwisdumb) March 15, 2019
… valamint a londoni Viktória királynő szobor. A rendőrség a Buckingham palota felé vezető utat megpróbálta lezárni, de a diákok áthatoltak a kordonon.
#FridaysForFuture in London @GretaThunberg pic.twitter.com/OTXH5M5GaF
— Helena (@LilliGreber) March 15, 2019
Az Egyesült Királyságban, Nyugat-Európa legtöbb államához hasonlóan a fősodratú politikai erők – különböző hitelességgel és lelkesedéssel – mind támogatásukról biztosítják a sztrájkoló diákokat. Michael Gove konzervatív környezeti miniszter azt üzente a diákoknak,
„A ilyen kollektív fellépés, amit ti is megvalósítotok, képes változást hozni, mégpedig alapvetőt”, majd hozzátette, „közösen le tudjuk győzni a klímaváltozást!”
Az ellenzéki Munkáspárt tavaly év végén meghirdetett új gazdaságpolitikai programja a társadalmi és környezeti igazságosság érdekében radikális változásokat hirdet: a szocialista irányt vevő párt teljesen kivezetné a fosszilis energiát és zöld munkahelyeket teremtene. Az ellenzék vezetője, Jeremy Corbyn lelkesen üdvözölte a sztrájkoló diákokat.
It’s past time all of us stopped looking the other way, learn from the passion and wisdom of young people and join them in actively organising for a better future.
My response to the strikers: https://t.co/RA8yvPlZBj #ClimateStrike pic.twitter.com/de0Pqv5yE3
— Jeremy Corbyn (@jeremycorbyn) March 15, 2019
Az Amerikákban még csak most kezdenek
Az Egyesült Államokban a nagypolitika szintjén sem egyszerű a helyzet, itt – nagyrészt a klímaváltozást relativizáló kutatásokra dollármilliárdokat költő, fosszilis energiában utazó Koch-testvéreknek és hasonérdekű oligarcháknak és politikusoknak köszönhetően – a jobboldali tábor túlnyomó részt tagadja, hogy a klímaváltozás létezne, vagy az emberi tevékenység okozná azt. A Demokraták felemelkedő, az establishmenttel szembeni fellépést ígérő szárnya azonban éppen a gazdaság radikális, zöld átalakításával kampányol.
Bernie Sanders, a demokrata párt előválasztási kampányának éllovasa Twitteren köszöntötte a mozgalmat.
We must build an international movement to take on the fossil fuel industry and leave a planet that is healthy and habitable for future generations. Today the young people of the #YouthClimateStrike are leading the way. Thank you for your courage.
— Bernie Sanders (@BernieSanders) March 15, 2019
Az USA-ban az időeltolódás miatt éppen zajlanak vagy kezdődnek hamarosan diáksztrájkok és egyéb tiltakozások, a Guardian összesítése szerint összesen 158 helyen, Kanadában több mint 50 helyszínen tudnak akcióról.
Latin-Amerikában szintén zajlanak, vagy kezdődnek tiltakozások: a Guardian a klímavédelem-ellenes Bolsonaro Brazíliájában például 17 helyszínről tud.
(Guardian, MTI)