Ahogy azt már mi is megírtuk, holnap, azaz kedden délután 1 órára élőláncot hirdetett a Magyar Tudományos Akadémia Széchenyi téri épülete köré az Akadémiai Dolgozók Fóruma. A Facebook-esemény leírásában Szilágyi Emese és Lőrincz Viktor, a gyülekezés szervezői arra kérik a csatlakozókat, hozzanak magukkal egy olyan könyvet, „amely megjeleníti számukra a magyar tudományt”.
„Fogjunk össze a tudományért! A Magyar Tudományos Akadémia nemzeti értékünk. Védjük meg közösen!”
Az eseményen felszólal Pléh Csaba, Kenesei István és Szilágyi Adrienn.
Múlt hét hétfőn derült ki, hogy Palkovics László, az Innovációs- és Technológiai Minisztérium vezetője véglegesen megvonná az Akadémia alapvető támogatását – azaz körülbelül egymilliárd forintot, ezzel veszélybe sodorva számos akadémiai dolgozó állását. Pénteken pedig olyan információk is napvilágra kerültek, hogy – Palkovics korábbi ígéretei ellenére – a teljes kutatóhálózatot is elveheti a tárca az intézménytől.
A holnapi élőlánchoz saját eseménnyel csatlakozott a Hallgatói Szakszervezet és a Szabad Egyetem, Diákblokk a tudományért címmel. Ők a CEU épülete előtt találkoznak 13 órakor, onnan vonulnak át az MTA elé.
Rendhagyó tiltakozás lesz Szegeden is, amit a VVL – Veritas Virtus Libertas csoport (ez a Szegedi Tudományegyetem jelmondata amúgy) szervez. Mint az esemény leírásában jelezték:
„Sokan nem tehetjük meg, hogy eljussunk a budapesti demonstrációra, ahol élőláncot fognak alkotni az Akadémia székháza körül.
Minden jelenlegi vagy egykori SZTE-s egyetemi polgárt, akik mégis szolidaritásukat szeretnék kifejezni az MTA-val, arra hívjuk, hogy kedden valamilyen LILA ruhadarabot, kendőt, vagy szalagot viseljenek, írjanak lila tollal, fessék a körmüket lilára, találjanak ki bármilyen kreatív megjelenítést a színnek!
A lila a tudás színe, ezzel a szimbólummal fejezzük ki szolidaritásunkat a Magyar Tudományos Akadémiával! A tudás és a tudomány szabadságáért!
FONTOS! Az akcióhoz NEM tartozik meghirdetett demonstráció, ugyanis azt nem tudnánk megszervezni a Gyülekezési Törvény rendelkezéseinek megfelelően. A cél az, hogy minél többen viseljünk valamilyen lila motívumot a keddi napon.”
És lesz szolidaritási megmozdulás Kolozsváron is: flash mobot tartanak 14 órakor Magyarország kolozsvári főkonzulátusa előtt a Magyar Tudományos Akadémia melletti kiállásként. Mit írják:
„Gyűljünk össze Magyarország kolozsvári főkonzulátusa előtt, és mutassuk meg, hogy a magyar tudomány ügye, az Magyar Tudományos Akadémia sorsa számunkra, erdélyiek, kolozsváriak számára is fontos. Ne hagyjuk, hogy az MTA jelentéktelen tudósklubbá silányuljon, álljunk ki Magyarország legfontosabb kutatóintézeti hálózatátért!
A flash mob (villámcsődület) mintegy fél órát tart majd. Mindenki hozzon magával egy könyvet, amely megjeleníti számára a magyar tudományt!”
A Transindex azt írja: az eseményt Sipos Zoltán, az Átlátszó Erdély alapítója hirdette meg a közösségi oldalon.
Ahogy arról beszámoltunk, néhány napja a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának magyar tagozata is szolidaritási nyilatkozatot tett közzé, amelyben kiállnak a Magyar Tudományos Akadémia kutatói mellett, és támogatásukról biztosítják őket.
És nem csak a demonstrációk száma nő: az Akadémiai Dolgozók Fórumának honlapján sorra gyűlnek a szolidaritási nyilatkozatok is.
Kifejezte már támogatását
- a Szlovák Tudományos Akadémia elnöksége,
- a Szlovák Tudományos Akadémia Történelmi Társulata,
- az Újkor.hu történelmi portál,
- a Magyar Politikatudományi Társaság,
- az ELTE BTK Történeti Intézete,
- az ELTE TáTK Szociológiai Intézete,
- a magyar művészeti élet és az oktatás képviselői,
- a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Magyar Történeti Intézete,
- a BBTE BTK magyar tagozata,
- a Politikatörténeti Intézet,
- a PTE BTK Történettudományi Intézete,
- a Hajnal István Kör Társadalomtörténeti Egyesület,
- az Erdélyi Krónika Egyesület,
- a Miskolci Egyetem BTK Történettudományi Intézet oktatói,
- a Történelemtanárok Egylete,
- az ELTE Angol-Amerikai Intézet,
- a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Magyar Filozófiai Intézete,
- a Magyartanárok Egyesületének választmánya,
- és az SZTE Történeti Intézete.
Az MTA-ügyről szóló összes cikkünk ide kattintva elérhető.