Augusztus óta teljes bizonytalanságban tartotta a kormány a központi közigazgatás dolgozóit a belengetett létszámleépítéssel kapcsolatban. Pontos számot senki sem tudott, aztán október 29-én, 2 nappal a leépítés határideje előtt derült ki, hogy a központi közigazgatásból és háttérintézményeiből körülbelül 2500 alkalmazottat bocsátanak el.
A „közigazgatás modernizációja érdekében szükséges” leépítést végül sikerült pont annyira embertelenül lebonyolítani, mint amennyire embertelen volt két és fél hónapig bizonytalanságban tartani többezer embert.
A dolgozói szakszervezetek rengeteg javaslattal és még egy 50 ezer ember által kitöltött online konzultációval is próbálták meggyőzni a kormányt, hogy legalább tárgyaljon velük is a dolgoról, a párbeszéd többnyire egyoldalú maradt. Annak ellenére, hogy törvény írja elő a szakszervezetek bevonását a folyamatba, a kormány ezt nem tette meg. Október 31-én átadták a felmondóleveleket az érintett munkavállalóknak, akik közül többen teljesen kiborultak.
A Közszolgálati Szakszervezetek Szövetsége ma közleményt adott ki álláspontjáról és a kormányhoz intézett követeléseiről a leépítéssel kapcsolatban.
„Álláspontunk szerint a modernizációra valóban szükség lenne, ami feladatcsökkenést, egyszerűbb és gyorsabb ügyintézést és jelentős hatáskör decentralizálást jelentene. Ezeket követően lehetne a létszámcsökkentést végrehajtani a tíz éve befagyasztott közszolgálati bérek 50 %-os emelésével összekötve.”
– írják.
A szakszervezetek továbbra is úgy gondolják, a szakszerű létszámcsökkentés előfeltétele, hogy az érintett dolgozókkal és szervezeti egységekkel közösen kell elemezni a jelenlegi helyzetet, és közösen kell megkeresni a megoldást is.
A nem éppen emberséges elbocsátással kapcsolatban azt írják,
„A felmentésre kijelölt dolgozóval a kellő időben, megfelelő körülmények között, emberséges légkörben lefolytatott beszélgetés nem hagyható el.”
A szakszervezetek szerint az elbocsátásokra adott két napos határidő nem felel meg a jogalkalmazás minimális követelményeinek.
Álláspontjuk szerint a humánus létszámleépítés a kormánytisztviselőknél (vagyis a kormány közvetlen munkatársainál) különös odafigyelést feltételez,
mivel a közalkalmazottaknak egy átlagos munkavállalónál 18 követelménynek kell megfelelniük, miközben a fizetésük a versenyszféra dolgozóihoz képest kevesebb.
Az állami alkalmazás ugyan alacsonyabb jövedelmet, de legalább nagyobb biztonságot, kiszámíthatóságot garantál a dolgozói számára – legalábbis eddig így volt.
„Ebből a két körülményből az alacsonyabb bér messzemenően teljesült az elmúlt években, a több ezer fős létszámcsökkentés viszont megingatta az állami alkalmazásba vetett hitet. Ennek súlyos következményei lehetnek a következő években. Az esélyegyenlőségi törvényben meghatározott elvárások betartására az állami szférában kiemelt figyelmet kell fordítani. Az elmúlt napokban meghozott kormányzati és munkáltatói intézkedések sok esetben nem feleltek meg a fent leírt minimális követelményeknek.”
– olvasható a szakszervezetek közleményében.
A elbocsátásokat követő hetekben az alaposabb döntés-előkészítés érdekében a következőket javasolják a szakszervezetek:
- a felmentett kormánytisztviselők számára a Karrier Híd Programban (az elbocsátott közalkalmazottak számára nyújt segítséget a magánszektorban való elhelyezkedéshez – a szerk.) körülírt szolgáltatásokat maximális mértékben biztosítani kell, figyelembe véve az egyéni igényeket, körülményeket; senki ne legyen közülük munkanélküli; mindenki pozitívan élhesse meg az állami alkalmazás megszűnését
- a minisztériumokban és a többi központi közigazgatási szervnél történjen meg az érdemi feladatátvilágítás, racionalizálás, bürokráciacsökkentés; a leépített álláshelyeken és az üres státuszokon lévő feladatokat arányosan kell szétosztani a megmaradt állomány között
- a közszolgálati törvényben meghatározott érdekegyeztetési fórumok országos és munkahelyi szintű működtetésére fokozott figyelmet kell fordítani
- a munkaadói szövetségek az elmúlt években gyakran követelték a közigazgatás létszámának csökkentését; a felmentett mintegy 3000 fő, jól képzett munkavállaló méltó munkához juttatásához most számítunk ezekre a szövetségekre!
- a 2014-ben megkezdett közszolgálati életpálya kidolgozását fel kell gyorsítani, az 50%-os béremelésnek kiszámítható életpálya törvénnyel kell párosulnia.
Forrás: MTI