Január 26-án délelőtt két órás figyelmeztető sztrájkot tartott az Audi Hungaria Független Szakszervezet (AHFSZ). A dolgozók azt követően alakították újra a sztrájkbizottságot, hogy a szakszervezet elutasította az AUDI Hungaria Zrt. soron következő béremelési ajánlatát. Az AHFSZ 45 ezer forintos alapbéremelést szeretne elérni, valamint bónuszok bevezetését szorgalmazza a dolgozók bérezési rendszerébe.
Dolgozók 2017. január 26-án az Audi Hungaria Zrt. udvarán. Fotó: Krizsán Csaba, MTI
A magyarországi autógyárak a magyar gazdaság újraiparosítása (Orbán Viktor álma) zászlóshajóiként tündökölnek. Kis kedvencei ők az orbáni gazdaságpolitikának: beszállítóikkal együtt bőven el vannak látva állami támogatással, miközben adókedvezményeknek, egyedi megállapodásoknak köszönhetően adót nem, vagy alig-alig fizetnek.
A közösségtől kapott kedvező elbánásért cserébe (a kormányzat ugyebár a politikai közösséget, minket, magyar választópolgárokat képvisel) elvárható lenne ezektől a cégektől, hogy a maguk területén etikusan működjenek. Etikus működés alatt sok mindent érthetünk, itt most a kérdés azon vetületére hívnám fel a figyelmet, miszerint az etikusan működő cég tisztességes, azaz a munkatermelékenységgel arányos bért fizet.
A hazai gépjárműipari vállalatok azonban nem fizetnek tisztességes bért. A Költségvetés Felelősségi Intézet igazgatója, Romhányi Balázs által egy 2016-os konferencián ismertetett adatok szerint az 50 legnagyobb magyarországi gépjárműipari vállalat mintegy 30%-kal alacsonyabb bért fizet dolgozóinak, mint ami a munkatermelékenységük alapján megilletné őket. Más szóval a magyarországi autógyárak és beszállítóik zöme pofátlanul kizsákmányolja dolgozóit.
Az alacsony fizetések a másik oldalon magas profitot jelentenek, vagyis minden, a dolgozóktól elvett forint a tulajdonosok zsebébe kerül. Ez a tőke és a munka közötti konfliktus alapja. Nem kérdés, hogy baloldaliként hol van a helyünk ebben a konfliktusban. Míg a jobboldal a tőketulajdonosok oldalán áll, addig a baloldal helye egyértelműen és megkérdőjelezhetetlenül a dolgozók mellett van. Ennek jegyében szolidaritásunkról biztosítjuk az Audinál tisztességes bért követelő munkásokat és szakszervezetüket.
Ez a cikk a ti támogatásaitokból készült el, a Kettős Mércét a ti adományaitokból tartjuk fenn!A Kettős Mércét nem támogatják oligarchák. Mi úgy őrizzük meg függetlenségünket, hogy a csak az olvasók támogatásából írjuk cikkeinket.Célunk, hogy a társadalom számára fontos kérdésekről beszéljünk: az egyenlőtlenségekről, a szegénységről, az egészségügyről, az oktatásról, a nők jogairól, és hogy támogassuk azokat az alulról jövő kezdeményezéseket, amelyek egy igazságosabb Magyarországért küzdenek!A Kettős Mérce fennmaradásához és fejlődéséhez 1000 állandó támogatóra van szükségünk. Jelenleg 394 állandó támogatónk van.Legyél te az egyik a hiányzó támogatók közül, támogass minket havi 1000, 2000, 5000 vagy 10000 forinttal, vagy egyszeri átutalással, és járulj hozzá ezzel a független sajtó fennmaradásához Magyarországon!