Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

Közös jövőnket rombolhatja le ez a népszavazás

Ez a cikk több mint 7 éves.

A népszavazás a demokrácia ünnepe, ahol egy, az ország számára fontos, de nem egyértelmű kérdésben megkérdezik a nép véleményét – egy tartalmas kampány után, hogy minden ember szava számítson az adott ügyben. A mi október 2-i népszavazásunk nem ilyen lesz. A népszavazás nélkül is tudna döntést hozni a parlament vagy a kormány, a Fidesz kampánya semmilyen valós információt nem tartalmazott, semmilyen vitát nem folytattak, ami egy valódi kérdés eldöntéséhez kell. És az egésznek nem a polgárok közösségének megkérdezése a célja, hanem a kormánypárt legitimálása, szavazatszerzése.

kvota.jpg

(Fotó: hvg.hu)

De bárhogy is van, nekünk polgároknak meg kell őriznünk a méltóságunkat és tiszteletünket egymás felé. Még egy ilyen kampány után is kimondható: érthető a nemmel szavazó félelme, az igennel szavazó embersége, az érvénytelenül szavazó protestszavazata, a bojkottáló tudatos otthon maradása.

Mert a legnagyobb veszélyt nem a népszavazás eredménye jelenti számunkra, és még ha a legrosszabb véleménnyel is vagyunk a menekültek európai befogadásáról, akkor is biztosan kijelenthető, hogy az egymás hazaárulózása, az egymással szembeni békétlenség, az ország elveszejtésének kölcsönös vádja egy olyan kérdésben, amely nem dönt semmiről, borzasztó káros az országnak, amelynek együtt vagyunk lakói és polgárai.

De persze épp ez a népszavazás egyik célja, hogy a Fidesz politikájának központjába állított menekültkérdést minden ismertnél magasabb téttel ruházza fel, egyenértékűvé tegye az ország sorsával, majd egy áldöntés ajánljon ennek kapcsán, az áldöntést pártolókat pedig jó hazafinak, az áldöntést elutasítókat, sőt a dönteni nem akarókat is hazaárulónak bélyegezze. Hogy létrehozzon egy olyan barát-ellenség rendszert, amelyben később igazolni lehet a Fidesz kormányzását, jobban mondva, annak teljes hiányát. Ez a népszavazás egyetlen valódi tétje.

Jövő pénteken, szeptember 30-án civilek nagy tüntetést szerveznek a Kossuth térre, amelyen kiállnak a kormány álságos és gyűlöletkeltő politikája ellen. Gyere el te is! Információk a linken: https://www.facebook.com/events/1759775914291707/

Ugyanis sem jogi, sem társadalmi legitimitási értelemben nem tud újat hozni a népszavazás, és nem tud olyat hozni, amelyet népszavazás nélkül ne tudna a kormány megtenni.

Jogi értelemben a népszavazás egyetlen kifutása egy parlamenti döntés lehet. Legújabban Lázár János egy alkotmánymódosítást említ. Csakhogy a kvóták elleni alkotmánymódosítást már tavasszal benyújtotta a Jobbik, Vonáék támogatásával pedig meglenne népszavazás nélkül is a kétharmados felhatalmazás. Társadalmi legitimitás szempontjából pedig népszavazás nélkül is érezzük, hogy a társadalom többsége elutasítja a kvótát, tehát a kormány nem ütközne nagy társadalmi ellenállásba akkor sem, ha népszavazás nélkül küzdene a kvóta ellen, hanem maga mögött tudhatná a többséget. Pont ezért is választotta ezt a Fidesz a népszavazás témájául. Hiszen egyedül itt győzhet, itt támogatja az ország többsége.

De látjuk azt is, az egy évvel ezelőtti görög népszavazás példáján (amelyen a Fidesz mostani legmerészebb álmainál is nagyobbat nyert a Sziriza, majd pár nap múlva népszavazás eredményével szemben aláírták a trojka megszorítócsomagját), hogy az uniós döntésekre nincs igazán hatással egy népszavazás – ami nem föltétlenül üdvözlendő, mindenesetre tény. Sőt látjuk azt is, a kvótából éppen most hátrál ki az Unió tagországainak nagy része. Így a népszavazás még értelmetlenebbé válik.

Persze a kormánynak ad valamiféle legitimitást a menekültkérdésben a népszavazás. De mire? És a menekültkérdésén kívül mire? Ugyanis, ha érvényes lesz a népszavazás, a Fidesz ezt győzelemként, a szavazókat pedig saját szavazóiként könyvelheti el.

Pedig az elmúlt hat, de leginkább két év kormányzása után nem lenne szabad beállni a Fidesz mellé, és legitimitást adni neki. Az egészségügy és az oktatás helyzete, a szegénység, az alacsony bérek, betöltetlen állások magas száma, a munkavállalók jogainak elvétele, a demokratikus kontrollintézmények megszállása összességében sokkal gyorsabban és többet ártanak Magyarországnak, mint a menekültválság legrosszabb forgatókönyve.

Márpedig a Fidesz ezzel a népszavazással az elmúlt hat év nem-kormányzására kapna támogató pecsétet. Olyan kérdésekben kapna támogatást, amelyekben látszólag nem is kért. Sőt arra kapna biankó-felhatalmazást, hogy a rossz kormányzása miatt őt támadókat a menekültkérdéssel verje vissza, hogy hazaáruló legyen mindenki, aki az egészségügyért, az oktatásért, a szegénységért és a bérekért aggódik. Ez pedig nem használna az országnak.

A következő napokban a Kettős Mércén több szerző, köztük TGM, Bolba Márta evangélikus lelkész és Kőszeg Ferenc fejti ki a véleményét a népszavazás kapcsán.

Ha te is fontosnak tartod, hogy valódi érvek hangozzanak el valódi értékek mentén a fontos politikai vitákban, segítsd a Kettős Mérce fennmaradását, és támogass minket havi 1000, 2000, vagy 5000 forintos rendszeres átutalással!


rendszeres támogatás bankkártyával

Ha PayPalen vagy banki utalással támogatnál minket, klikk ide!

Ezért a Kettős Mérce szerkesztőség azt ajánlja, szavazzatok érvénytelenül vagy bojkottáljátok a népszavazást! Ne adjatok legitimációt egy rossz kormányzásnak, ne adjatok felhatalmazást egymás hazaárulónak tekintésére, ne adjatok legitimációt az egészségügy, az oktatás, a szociális ellátórendszer, illetve a bérek válságos helyzetének! Tartsátok tiszteleteben egymás szavazatát, de ne segítsétek hozzá a Fideszt a győzelemhez!

Mert valódi politikai közösségünk ez az ország, és a menekültkérdés megoldásától függetlenül megvannak a saját problémáink, és a valódi figyelmet oda kell fordítani.

Ez a cikk eredetileg a Kettős Mércén jelent meg, de áthoztuk a Mércére, hogy itt is elérhető legyen.