A baloldal válsága, ami pár évvel ezelőtt még posztszocialista sajátosságnak tűnt, mára összeurópai jelenséggé vált. Ha el akarja kerülni a harmincas évek megismétlődését, és nem akar évtizedekre kiiratkozni Európa politikatörténetéből, akkor a baloldalnak alapvető változtatásokra van szüksége.
Kép: The Economist
Európa politikai közhangulata kísértetiesen emlékeztet a harmincas évek hangulatára. Annak a történetnek ismerjük a végét. Azt ugyanakkor mára már sokan elfelejtették, hogy a harmincas években a radikális jobboldal felemelkedését ugyanaz a gazdasági kiábrándultság és elitellenesség fűtötte, mint korunk illiberalizmusát. A nemzeti szocialista és fasiszta jobboldal ott és akkor tudott megerősödni, ahol a szociáldemokrácia nem tudott osztályokon átívelő politikai otthont kínálni a válságtól besokallt választók többségének. Svédország többek között ebben különbözött Németországtól.
A dühre építő tekintélyelvű jobboldali politika akkor is és ma is kulturális kódokba csomagolva értékesíti újra az osztályellentéteket.
Éppen ezért veszélyes, ha a baloldal nem érti meg a társadalmi kiszolgáltatottság és az osztályélmény jelentőségét. Ebben rejlik korunk baloldali kudarcának gyökere. Két évtizeddel ezelőtt a baloldal elitje azt gondolta, hogy a szabad piac ideológiai vonatára felpattanva előbb érhet célba, mint a jobboldal. Történelmi léptékű tévedésnek bizonyult. Mára világossá vált, hogy a neoliberális kapitalizmus válsága olyan politikai vihart kavart, amiből csak gyökeres megújulással, a progresszív szociáldemokrata politika életre keltésével léphet ki a baloldal.
EURÓPA JÖVŐJE – A JÖVŐ EURÓPÁJA?
Az Európai Zöldek, a DiEM 25 és a Megújuló Magyarországért Alapítvány szervezésében egész napos konferenciára kerül sor 2016. szeptember 19-én 9.30 órától, Budapesten az A38 Hajón.
Az 5 nemzetközi és egy hazai kerekasztal résztvevői között helyet kapnak hazánk, a régió és Európa fontos zöld és progresszív politikusai és gondolkodói, így például Jánisz Varufakisz volt görög pénzügyminiszter, a DiEM25 alapítója; Philippe Lamberts, az Európai Zöldek társelnöke; Ska Keller, EP-képviselő; Jávor Benedek EP képviselő (PM); Szabó Tímea, országgyűlési képviselő (PM); Pogátsa Zoltán közgazdász, egyetemi docens. Az esemény programja itt található, a részvétel előzetes regisztrációhoz kötött.
Varsói gyors
A kelet-európai rendszerváltást követő gazdasági sokk pár év alatt több országban visszarepítette a hatalomba a baloldalt. A lengyel és a magyar utódpártok teljesítménye alapján úgy tűnhetett, hogy a nyugati modernizáció és a szociális biztonság keverékére épített pártok hosszú távon meghatározzák a térség történelmét. A lengyel baloldal 2005-ös összeomlásával új szakasz kezdődött. Nemcsak azért volt jelentős ez a fordulópont, mert pár év múlva követte a magyar utódpárt is.
A nacionalizmussal kevert szociális protekcionizmus az előretörő posztliberális jobboldal programjává vált Európa-szerte. Ez a jobboldal, hasonlóan az 1930-as évek jobboldalához, már nem piac- és individualizmus-párti, hanem az erős állam tekintélyelvű beavatkozásán keresztül ígér védelmet az egyénnek a kiszámíthatatlan nemzetközi gazdasági folyamatokkal szemben.
Ezzel a kombinációval küldte végleg a történelem szemétdombjára a parlamentből kiesett liberális baloldalt a Kaczyński-mozgalom. Ezzel a politikai platformmal söpörte be két történelmi kétharmadát Orbán Viktor. A liberális modernizátorok és a nacionalista „társadalomvédő erők” küzdelme meghatározó a legtöbb kelet-európai országban, és egyre inkább Nyugat-Európában is.
A cseh politikát ugyan még nem uralta el az az illiberalizmus, ami Lengyelországot és Magyarországot, de a felszínt megkapargatva ott sem rózsás a helyzet. Paradox módon a rendszerváltással szembeni elégedetlenséget Csehországban a felemelkedő oligarcha Andrej Babiš korrupcióellenes-liberálisnak beállított pártja csatornázza be. A cseh pénzügyminiszteri székben ülő Babiš liberálisabb nagyvállalkozó, mint a Fidesz körül tömörülő nemzeti burzsoázia, amit az is mutat, hogy az Európai Parlament liberális csoportjához csatlakozott a 2014-es választásokat követően. Ugyanakkor tekintélyelvű kirohanásaival, valamint az államot egyre szorosabban ölelő korrupciós csápjaival nem kelt túl jó benyomást ő sem. A szlovén szociáldemokraták 2008-as áttörésüket követően 2014-re összeomlottak, és a szociális elégedetlenségekkel szembeni 2012-es tüntetésekre építő új baloldali párt 6 százalékkal bekerült a parlamentbe. A hasonló úton járó lengyel Razemnek nem sikerült átugrania a parlamenti küszöböt, ám a főáramú lengyel baloldal összeomlása megnyitja a lehetőséget előttük is.
A főáramú, posztszocialista baloldal Kelet-Európa-szerte küzd tehát az életben maradásért, az új baloldal pedig a megszületésért.
Enter Brexit
A baloldal mélyrepülése évtizedes jelenség Európa szerte. A szociáldemokrata pártokra leadott szavazatok száma a kontinens meghatározó országaiban folyamatosan csökkenő tendenciát mutat. A nyugati baloldal válságát új megvilágításba helyezte az Egyesült Királyság EU-tagságáról szóló népszavazás. Ami David Cameron párton belüli hatalmi manőverezéseként indult, sokáig úgy tűnt, hogy előre lefutott meccs. A teljes angol, sőt globális elit kiállt a britek EU-tagsága mellett. A Brexit ezért sokkolt mindenkit. Világossá vált, hogy az elitek „business as usual” politikája összeomlott. Ha Jo Cox nem szenved mártírhalált napokkal a szavazás előtt, meglehet, hogy nagyobb fölénnyel nyert volna a kilépés tábora. Az angol politika ma ott tart, hogy a szomszéd Facebook-bejegyzésének nagyobb hitele van, mint az elit állásfoglalásainak.
Évtizednyi rossz kormányzás, megszorítások, növekvő egyenlőtlenségek, az elszabadult pénzügyi rendszer ámokfutása és lakhatási válság után a társadalom egyre nagyobb része használja az esedékes választásokat arra, hogy bemutasson a világ urainak.
Így esett az Egyesült Királyság EU-tagsága áldozatául az elitellenességnek.
A népszavazást követően Cameron lemondott, a konzervatívok végletesen megosztottak voltak a maradás és a kilépés között, sokan úgy gondolták, eljött a Munkáspárt visszatérésének ideje. Ehhez képest az angol baloldal jelenleg beláthatatlan távolságban van a hatalomtól, Theresa May új miniszterelnök népszerűsége pedig elsöprő. Skóciát végérvényesen elhódította a Munkáspárttól a baloldali Skót Nemzeti Párt. Az újbalos Corbyn ellen fellázadt a parlamenti frakció, a sajtót pedig a párt borzaszó belügyeivel kapcsolatos hírek lepték el. Ha sikerül is Corbynnak megnyernie újra az elnökválasztást, kérdéses, mennyire tudja majd maga mellé állítani a pártelitet és a sajtót, ami nélkül nehezen elképzelhető, hogy választást nyerjen.
Bambán néz
De amíg az angol baloldal forrong, addig a kontinens többi meghatározó szociáldemokrata pártja leginkább csak bambán néz maga elé, és reménykedik benne, hogy a nehézségi erő folytán nem sodródik végleg ki a történelem partvonalára. A koalícióban kormányzó német szociáldemokratáknak egyelőre ötlete sincsen, hogyan vegye fel a versenyt Merkel befogadó konzervativizmusával és a perifériát megbélyegző szociális populizmusával. A „lusta görögök” hamis mítoszába csomagolt összeurópai megszorító-politika leküzdhetetlenül népszerű Németországban, és a szocdemek teljesen ötlettelenek vele szemben. Nagy kérdés, hogy a történelmi ütemérzéküket elvesztett német zöldek vagy a német Balpárt tud-e kezdeni bármit is ezzel a helyzettel.
A francia szocialista párt teljesítménye talán még rosszabb. A részben ötlettelen, részben kifejezetten neoliberális kormányzás, illetve az elhúzódó gazdasági válság miatt a következő elnökválasztáson a jelenlegi mérések szerint Hollande előtt végezne a francia jobboldal és a radikális jobboldal jelöltje is. A nagy kérdés jelenleg nem az, hogy mi lesz a francia szocialistákkal, hanem hogy Le Pen lesz-e a következő elnöke Franciaországnak.
Új baloldal a szélekről
A régi baloldal tehát válságban van Európa-szerte, az új baloldal pedig egyelőre a megkapaszkodásért küzd. A két, elviekben progresszív áramlat között generációs és ideológiai szakadékok is húzódnak, melyek egyelőre elképzelhetetlenné teszik az egységes baloldal megszerveződését. A régi baloldal, amely a kilencvenes években még újnak számított, a neokonzervatív áttörést és a hidegháború végét követően úgy vélte, hogy követnie kell a jobboldalt, a régi szociáldemokrata álmoknak vége. „Akinek víziói vannak, az menjen orvoshoz”, ahogy a technokrata-liberális baloldal egyik úttörője, Helmut Schmidt mondta. A világ a globalizációval amerikai vezetés alatt egyesül, a tőke és az áruk szabad áramlása megoldja a szegénység problémáját. A kilencvenes évek baloldala úgy vélte, hogy a munkanélküliséget a szociális ellátások leépítésével lehet kezelni, azzal, ha a munkaerő-piaci „kínálatot” ösztönzik, az „ellustult, jólléthez szokott” munkások versenyeztetésével. A kilencvenes évek ennek e liberális-technokrata hangulatnak a jegyében teltek el, s úgy tűnt, a „történelem véget ért”. Aztán 2008-ban a kapitalizmus történetének egyik legnagyobb válsága söpörte el magával a világ legerősebb bankjait, és vele a technokrata-liberális álmokat. Ez a baloldali identitás a világ legtöbb pontján összeomlott, leszámítva az Egyesült Államokat, ahol a különböző kisebbségek és a városi kozmopolita elitek liberális szövetsége tartósnak mutatkozik.
A WTO Seattle csúcsa elleni 1999-es tüntetés azonban már jelezte, hogy nem mindenki osztja a kilencvenes évek optimizmusát. Egy új generáció jelentkezett, akkor még csak a politika szélén. Ennek a generációnak alapélménye az ipar leépülése – legyen az a salgótarjáni üveggyár vagy a detroiti autógyár. Ennek a generációnak a politikai öntudatra ébredése a növekvő munkanélküliséggel, a fokozódó egyenlőtlenségekkel, és lakhatási válsággal, valamint az egymást érő pénzügyi spekulációs válságokkal esett egy időbe. Ez az a Y generáció, mely a világ számos országában ma alacsonyabb életszínvonalon és sokkal nagyobb kiszolgáltatottság közepette él, mint a korábbi X generáció, amelyből kikerült a kilencvenes évek politikai elitje, és akiknek fiatalkori alapélményük az unalmas anyagi biztonság volt.
A 2008-as válsággal egy csapásra főáramú közhellyé vált, amit 10 évvel előtte Seattle tüntetői és néhány renegát szakértő képviseltek csak. Ezzel a lendülettel tört át a világ számos pontján az új baloldal, ami sok tekintetben a ’68-utáni baloldal, a zöldek, a globkrit mozgalom és a 2008-as válság kiváltotta mozgalmak hálózataira épülő politikai koalícióként jelentkezett. Ennek a generációnak a politikai színpadra lépését jelezte, amikor a Sziriza Görögországban kiütötte a nyeregből a technokrata szocialistákat, vagy amikor a Podemos megtörte a spanyol szociáldemokraták egyeduralmát a baloldalon. Ez a generáció már nem elégszik meg azzal, hogy a baloldal a neoliberalizmus emberi arcát öltse magára, és nem elégszik meg azzal, hogy a kulturális egyenlősítés kozmopolita politikájára cserélje le az anyagi egyenlőtlenségek politikáját.
Ez a generáció tisztában van vele, hogy öngyilkosság lenne, ha a progresszív politika végleg leírná munkásosztályt, ahogy azt sok liberális véleményvezér tenné. A baloldal munkásosztályi bázisának eróziója nem a munkások eleve elrendelt nacionalizmusából következik. Az évtizedeken át szőnyeg alá söpört kiszolgáltatottság, leszakadás és útszélen hagyottság élményeinek elegyéből összeállt gazdasági frusztráció felelős a munkásosztály apátiájáért és dühéért. Éppen ezért az új baloldali generáció egyszerre küzd a kisebbségek identitásának elismerésért és a társadalmi egyenlőségért, mert a kettő egymástól elválaszthatatlan.
Az új baloldal pártjai azonban még csak a helyüket keresik, és legnagyobb ellenségnek egyelőre nem az uralkodó jobboldal, hanem a régi baloldal tűnik. Az a régi baloldal, mely aktívan közreműködött abban, hogy a Sziriza távolról sem piacellenes, szociáldemokrata válságkezelő kormányprogramját megbuktassák Brüsszelből. Az a régi baloldal, amely ezzel példát akart statuálni a hasonló kísérletek számára, miközben a demokráciaromboló kormányokkal szemben eszköztelen maradt.
A szociáldemokrácia és az új baloldal pártjainak választaniuk kell. A progresszió erőinek egyszerre kell nemet mondaniuk a jobboldali hegemóniába való ötlettelen belenyugvásra és a szektás dogmatizmus túlfeszült lényeglátására, ami sok radikális baloldalit az Európai Unió ellenzői közé lökött. Ez a szektásság az, ami gondoskodik arról, hogy a „tiszta” mozgalom örök ellenzékiként távolból nézze, hogy mihez kezd a jobboldal a hatalommal. Ha a baloldal feladja az európai együttműködés, a szolidaritás és a befogadás értékeit, akkor semmi sem marad, ami a jobboldaltól elválassza.
Ha el akarja kerülni a harmincas évek megismétlődését, és nem akar évtizedekre kiiratkozni Európa politikatörténetéből, akkor a baloldalnak alapvető változtatásokra van szüksége. Az új baloldali, zöld, liberális és szociáldemokrata pártoknak a szolidárisabb, egységesebb és demokratikusabb Európáért kell küzdeniük. Az identitás biztonságának politikájába kapaszkodó, kiszolgáltatott középosztálynak pedig a szociális biztonság politikáját kell alternatívaként kínálnia. Ehhez gyökeres intézményi reformokra, az alapjövedelemhez hasonló bátor jövőképekre és új politikai működési logikára van szükség. A zöldek és az új baloldal találkozásából kinőhet egy olyan új politikai identitás, mely magával rángatva a zátonyra futott szociáldemokráciát, képes lehet visszarakni a progressziót a politika színpadára. Sok esemény, sok fórum és közös építkezés kell még ahhoz, hogy ez a mozgalom megerősödjön. Többek között ezt koalícióépítést tűzte zászlóra a Jánisz Varufakisz, posztjáról lemondott görög pénzügyminiszter által életre hívott DiEM25 mozgalom.
Az a progresszív politika, melynek történelmi öröksége az egyenlő választójog, a gyerekmunka felszámolása, vagy az univerzális társadalombiztosítás, nem adhatja fel a fennálló rend progresszív átalakításának ügyét. Az ősember is megette a mamutot, falatonként.
Scheiring Gábor
A szerző a Megújuló Magyarországért Alapítvány elnöke
Ez a cikk a ti támogatásaitokból készült el, a Kettős Mércét a ti adományaitokból tartjuk fenn!A Kettős Mércét nem támogatják oligarchák. Mi úgy őrizzük meg függetlenségünket, hogy a csak az olvasók támogatásából írjuk cikkeinket.Célunk, hogy a társadalom számára fontos kérdésekről beszéljünk: az egyenlőtlenségekről, a szegénységről, az egészségügyről, az oktatásról, a nők jogairól, és hogy támogassuk azokat az alulról jövő kezdeményezéseket, amelyek egy igazságosabb Magyarországért küzdenek!A Kettős Mérce fennmaradásához 600 állandó támogatóra van szükségünk. Jelenleg 265 állandó támogatónk van.Legyél te az egyik a hiányzó támogatók közül, támogass minket havi 1000, 2000, 5000 vagy 10000 forinttal, vagy egyszeri átutalással, és járulj hozzá ezzel a független sajtó fennmaradásához Magyarországon!