Kultúra a kapitalizmuson innen és túl: filmklub indul a Mérce szervezésében
A filmek vetítése után meghívott vendégekkel beszélgetünk kultúra és kapitalizmus szövevényes kapcsolatáról, és talán arról is, hogy mi a kultúra a kapitalizmuson kívül.
A Mércén megjelent sorozatokat mind egy helyen találod, ha ellátogatsz a Sorozatoldalra!
A filmek vetítése után meghívott vendégekkel beszélgetünk kultúra és kapitalizmus szövevényes kapcsolatáról, és talán arról is, hogy mi a kultúra a kapitalizmuson kívül.
Mivel az elitkultúra éppúgy piacosítható, mint a populáris, akárcsak a nemzetállami ideológiák, a kapitalizmusban a kultúra sokszínűsége válik a profit egyik forrásává. Itt a Fordulat 30!
Williams kultúrelméleti munkásságában a társadalom radikálisan demokratikus vízióját jelenítette meg – és fenntartotta a gondolatot, miszerint az alapos kritika a felszabadulás eszköze lehet.
A szlovén szociológus a jóléti állam megszűnésével egyre fizetetlenebbé váló kulturális munka politikáját kutatja.
A politikai hatalom eszközként használja a magyar divatot és dizájnt, de nem mindegy, hogy hogyan.
Történt-e a magyar filmiparban neoliberális fordulat a színfalak mögött?
Cabral az egyik legizgalmasabb gondolkodója és résztvevője volt a gyarmati uralom elleni küzdelemnek Afrikában.
A gyarmati oktatási modellt le kellett bontani és újjá kellett építeni, ahogyan majd a kapitalista oktatási modellt is le kell váltani vagy gyökeresen át kell alakítani.
A Fordulat folyóirat 30. száma kultúra és kapitalizmus viszonyát járja körül. Miben áll a bevezető tanulmány retorikai pozíciója, nyelvi működése, szövetségi politikája és az esztétikai tényezők iránti bizalmatlansága?
„De hát úgyis örömből, szenvedélyből csinálod alkotsz, önkifejezel, aztán kiteljesedsz. Úgysem a pénzért csinálod. Nem kifizetnek, hanem népszerűsítenek. Tekintsd ugródeszkának, bemutatkozásnak!”