Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

Halálosan bántalmazott férje egy somogyi nőt

Május 6-án holtan találtak Csömenden egy 45 éves nőt. A rendőrség hamar felismerte hogy az asszony gyilkosság áldozata lett. A tettes a rendőrség gyanúja szerint az áldozat 48 éves férje, aki olyan súlyosan bántalmazta feleségét, hogy belehalt sérüléseibe.

A hatóságok elől menekülő férfit hamar elfogták, „a Somogy Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Igazgatóságán P. Csabát – őrizetbe vétele mellett – emberölés bűntett elkövetésének gyanúja miatt hallgatták ki és kezdeményezik letartóztatását.”

A csömendi nőgyilkosság nem egyedi eset, már az idei évben is két esetben kellett beszámolnunk arról, hogy egy nőt élettársa vagy volt élettársa ölt meg. A nők és gyerekek elleni erőszak áldozatait aloldalon vezetjük éves bontásban, a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesülettel (NANE) együttműködésben. Az említett oldalon közös számlálónk is elérhető.

Ebből is kitűnik, hogy nem elszigetelt esetről van szó; még ha az egyes nőgyilkosságokat térben, időben eltérően hajtják végre, különböző társadalmi rétegekbe tartozó férfiak, a mintázat egyértelműen látszik: az elkövető mellett a nők alacsonyabbrendűségét sulykoló, őket birtokolható tárgyként kezelő patriarchátus az okozója, hisz ez normalizálja a férfiak által végrehajtott, akár halálos kimenetelű erőszakot.

Az sem megy ritkaságszámba, hogy az elkövető közeli kapcsolatban állt az áldozattal. A nők és gyerekek elleni erőszak elkövetői nagy arányban hozzájuk akár aktuálisan akár közel közel, esetleg bizalmi viszonyban álló férfiak. Ezekben az esetekben ráadásul az áldozat környezete is kevésbé valószínű hogy beavatkozik, hisz „családban marad”.

Hovatovább a hatóságok is nehezebben reagálnak. Bár a mostani esetben nem ismerjük az előzményeket, hogy az áldozat kért-e segítséget vagy akár távoltartást korábban, azt azonban tudjuk, hogy a gyilkosságot általában éveken át tartó bántalmazás előzi meg, amire vak az elvileg a nők védelmére hivatott rendszer.Eegy tavalyi kutatás szerint Magyarországon mintegy 200 ezer nő él bántalmazó kapcsolatban. Őket nap mint nap cserben hagyja a rendszer.

Ha viszont családtagként, barátként, ismerősként segítenénk, ahhoz tudunk ajánlani módszereket.

Ha támogatásra van szüksége, mert Önt vagy ismerősét bántalmazás vagy szexuális erőszak érte, itt talál részletes információkat.

A NANE Egyesület segélyvonala bántalmazott és szexuális erőszakot átélt nőknek: 06 80 505 101 (hétfő, kedd, csütörtök, péntek 18-22; szerda 10-12 óráig; ingyenesen hívható mobilról is).

Az Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT) telefonszáma: 06 80 20 55 20 (ingyenesen hívható napi 24 órában, abban az esetben hívja, ha menekülnie kell otthonról vagy krízisszállást keres.)

A PATENT Egyesület jogsegély-szolgálata: 06 80 80 80 81 (szerdánként 16-18 óráig és csütörtökönként 10-12 óráig, e-mailen: [email protected])

A biztonságos internethasználatról itt olvashat bővebben.

Gyermekkori abúzus áldozatai a fenti segélyvonalakon túl a Muszáj Munkacsoport oldalán tájékozódhatnak.

Kiemelt kép: Nyomozók keresik a somogyi nőgyilkost 2025. május 7-én. Fotó: rendőrség