Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

Hitelt adnak jövedelem helyett, az a lehető legrosszabb – a munkáshitel dolgozói kritikája

A munkáshitel bevezetése annak a jele lehet, hogy a rabszolgatörvény után négy évvel megingott a kormány saját rendszerébe vetett hite – többek között így értékelik az Orbán kabinet újítását a Vasas Szakszervezetek aktivistái podcastműsorában, amelyben számos kritikával illetik a fiatal szakmunkások számára kidolgozott konstrukciót, és óva intenek a négymilliós kölcsön felvételétől. Más szakszervezeti szövetségek ugyanakkor üdvözlik a munkáshitel intézményét.

A két és fél héttel ezelőtt Orbán Viktor által beharangozott hitelkonstrukcióban az alábbi feltételekkel lehet 2025 januárjától kölcsönt kapni.

  • Hitelösszeg: maximum 4 millió forint
  • Kamat: a feltételek teljesítése esetén kamatmentes
  • Futamidő: 10 év
  • Felhasználás: szabad felhasználású
  • Korhatár: 17 és 25 év között (az igényléskor elmúlt 17 éves és még nem töltötte be a 26-ot)
  • Jogosultság feltétele: heti legalább 20 órás alkalmazotti munkaviszony vagy vállalkozói jogviszony. 

Kizáró ok: Az igénylés idején diákhitelre jogosultak nem vehetik igénybe a munkáshitelt. (Ilyennek számít az, akinek érvényes hallgatói, tanulói jogviszonya van felsőoktatási intézményben, illetve felsőoktatási intézményben oklevelet szerzett.)

A Bank360.hu szakértői arra hívják fel a figyelmet a jogszabálytervezet alapján, hogy ugyan a munkáshitelt nagyon kedvező feltételekkel vehetik fel már a 17 év feletti dolgozó fiatalok, azonban ha valaki elveszti a munkáját, nagy büntetés jöhet: ugrik ugyanis a kamattámogatás. A közzétett tervezet szerint a munkaviszonyon vagy vállalkozói jogviszonyon alapuló társadalombiztosítási jogviszonyban 5 éven belül 90 napnyi folyamatos vagy összeadódó szünet után megszűnik a kamattámogatás.

Ebben az esetben nemcsak a fennmaradó tőketartozást kell büntetőkamattal terhelve tovább törleszteni, hanem az addig igénybe vett kamattámogatást is vissza kell fizetni egy összegben, 120 napon belül. (Ugyanez vonatkozik arra az esetre is, ha a támogatott 5 éven belül külföldre költözik, azaz megszűnik a magyarországi lakcíme.) 

A kormány újítását a veszprémi  Continentalnál dolgozó két szakszervezeti tag, Fenyőházi Attila és Guzslován Gábor értékelte Munkásjárat című podcastjükben. „Botrányos és veszélyes konstrukciónak” nevezik, amely magában hordozza az eladósodás kockázatát. A legnagyobb probléma a munkáshitellel szerintük az, hogy nem szabályos béreket akarnak fizetni a gazdaságban, nem a munkakörülményeket akarják helyretenni, hanem hitelfelvételre ösztönzik a dolgozókat. A kamatmentes visszafizetés feltételéül szabott legalább ötévnyi magyarországi tartózkodás és munkavállalás pedig „tipikus röghöz kötés” és a fiatalok ideláncolása „adósrabszolgaként”.

 

További kritikája a szakszervezeti aktivistáknak a tervezettel szemben, hogy habár a hitelfelvételi kritériumok között explicite nem szerepel, de a feltételek alapján a

kormány gyakorlatilag a szakmunkásokra szűkíti a fogalmat.

Orbán Viktor Kossuth Rádió-s interjújában elhangzott mondatai alapján a szakmunkás fiataloknak szeretnének valamiféle életkezdési segítséget nyújtani. „A kormányzat már leszűkíti a munkás fogalmát, hogy a munkás az, akinek gépzsíros a keze. Miközben valójában a hivatalokban dolgozók, az adminisztrátorok, egyébként még a bármilyen más szellemi foglalkoztatottak is tulajdonképpen munkásemberek, hiszen a munkájukat adják bérbe a munkáltatójuknak” – jegyzik meg a vasasosok.  

A munkáshitel a szakszervezeti aktivisták szerint annak a belátása is lehet, hogy a kormány által a gazdaságba „felülről” becsatornázott pénzek nem „csorognak le” a munkavállalókig, így az nem jelenik meg nálunk bérként, prémiumként, ebből se nyaralást, se háztetőt, se autóvásárlást, se hétvégi nagybevásárlást nem tudnak csinálni a dolgozók, nem lesz belőle fogyasztás – tehát nem „pörgetik” a gazdaságot. 

„Most az van, hogy gondolnak arra, hogy alulról is kéne a gazdaságba tenni pénzt, de miből? Fiktív eszközökből: vegyél fel hitelt, adósítsd el magad. Az, hogy hitelt adnak jövedelem helyett, az a lehető legrosszabb. Tehát nem a bért emelik, nem csökkentik a munkavállalók adóterheit, nem csökkentik az áfát”

– hangzik el a műsorban. 

A két műsorvezető szerint az is nagy kérdés a munkáshitellel kapcsolatban, hogy ez pontosan hogyan segíti a fiatal munkavállalókat. Nem vállalkozási hitelről van ugyanis szó, amiből „a kezdő villanyszerelő majd meg tudja venni magának először a műszereit, meg az eszközeit”, hanem „csak a fiatalok képzeljenek el bármit, hogy mi fontos nekik: autó, telefon, laptop, ruha, bármi”, ami szerintük  nem szolgálja azt a célt, hogy a fiatal dolgozók pénzügyileg felelősek legyenek. „Szerintem nem tudást adunk nekik, hanem adunk nekik egy csomó elverhető pénzt, amit  a többség vélhetően olyasmire fog elkölteni, amire nem volna szabad hitelt felvenni” – teszik hozzá. 

Az, hogy így próbálnak segíteni a munkavállalóknak, a szakszervezetisek szerint azt is jelezheti,

hogy a rabszolgatörvény fémjelezte időszak után most erősen megingott a Fidesz saját rendszerébe vetett hite.

„Érzik, hogy valamit nem jó irányba toltak. Hirtelen változott a kormánynak a kommunikációja, hogy ők most bért akarnak emelni, mert érzik, hogy a gazdaságban fölülről becsorgatott pénzzel kinyírtak mindent”

 – érveltek a műsorvezetők.  Miután azonban a munkáltatók ellenállnak minden egyes jelentős béremelési elképzelésnek, úgy próbálja a kormány marasztalni a fiatal magyar munkaerőt, hogy valahogy pénzhez juttatja őket, még ha ez az eladósításukkal is jár. 

Azt is megjegyzik azonban, hogy a kormány ajánlata nem feltétlenül annyira vonzó a külföldi munkavállalással szembeállítva: 

„Ez egy olyan ajánlat, hogy te megkapod ezt a pénzt, hogy maradjál itthon, dolgozz itthon ezen az alacsony béren, és ebből fizesd 10 évig kamatmentesen a részleteket (a kölcsön futamideje fixen 10 év  –  B.B.); de ezzel szemben ott van az az ajánlat, hogy elmész külföldre, és ennek a négyszeresét megkapod, tehát ezt a négymillió forintot fél év alatt mondjuk úgy össze tudod lapátolni.”

Két nagy szakszervezeti konföderáció üdvözli a javaslatot

A LIGA Szakszervezetek és Munkástanácsok Országos Szövetsége is támogatja a munkáshitel program tervezetét (A Vasas a Magyar szakszervezeti Szövetség konföderáció tagja.)

A LIGA Szakszervezetek véleménye szerint a fiatal munkavállalók számára lehetőséget kell biztosítani a tevékenységük folytatáshoz, eszközök megvásárlásához, életkezdésükhöz. Ehhez jó eszköz a kamatmentes, szabadon felhasználható és 10 éves futamidő alatt törleszthető munkáshitel, mert lehetőséget biztosít a fiatal munkavállalók számára, hogy akár 4 millió forint kamatmentes hitelt igényeljenek. A LIGA fontosnak látja hangsúlyozni, hogy „ez a kiemelt támogatás a korábban bevezetett diákhitel logikus folytatása, és mint ilyen az életkezdéshez kötődő esélyegyenlőséget is támogatja, továbbá, a későbbiek során, az esetleges gyermekvállalások ösztönzésével fontos családpolitikai célokat is beteljesít.” Mivel a hitel nem csak a munkavállalók számára, hanem a fiatal vállalkozók számára is nagy segítség, ezért szerintük nem tűnik szigorúnak az a korlát, hogy kizárólag azok a fiatal munkavállalók jogosultak rá, akik heti legalább 20 órában alkalmazottként vagy vállalkozóként tevékenykednek. 

A Munkástanácsok pedig fontosnak tartja, hogy ezzel a lehetőséggel a kormány támogatja az önálló életkezdést, az otthonteremtést és a karrierépítést.

Kiemelt kép: MTI/Koszticsák Szilárd