„Az ilyen förtelmes kijelentések nélkülöznek minden tudományosságot, tetejébe még gyűlöletkeltőek és mélyen rasszisták is” – roma civilek reagáltak Pokol Béla volt alkotmánybíró tegnap közzétett rasszista Facebook-posztjára. A fideszes többség által 2011-ben kinevezett, mandátumát tavaly kitöltő Pokol nyilvános bejegyzésében arról értekezett, hogy a magyar olyannyira géniusz nemzet, hogy a biológiai okokból alacsonyabb intelligenciájú cigányság sem tudja lehúzni a magyar átlagot.
„Ilyen okosak vagyunk. És ha stimmel a cigányság indiai származása, akkor az onnan magukkal hozott 82-es IQ a mi 99-es összes IQ-átlagunk csökkentését létrehozva – egymilliós létszámukkal számolva – még ezzel a csökkentéssel sem rossz”
– írta az azóta eltüntetett bejegyzésében Pokol. A volt alkotmánybíró az eredeti bejegyzésében a ChatGPT nagy nyelvi modellen alapuló webes mesterséges intelligencia szolgáltatásból kinyert téves információkkal érvel. A válasz alapja egy Richard Lynn és Tatu Vanhanen által jegyzett, két évtizeddel ezelőtt megjelent könyv, amelyben a szerzőpáros az IQ és az országok gazdasági szintje között keresett kapcsolatot, megállapítva, hogy az átlagos intelligenciahányados Hongkongban a legmagasabb, Etiópiában pedig a legalacsonyabb. A magyar átlag-IQ eszerint 99 volt, nagyjából az európai átlag környékén – írja a Pokol bejegyzéséről elsőként beszámoló 444.
Hozzáteszik, hogy a könyvet rengeteg kritika érte, főleg azért, mert a szerzők azt akarták bizonyítani, hogy a GDP egyszerűen az intelligenciahányados következménye. „Miközben biologizálni próbálták a gazdasági különbségeket, nem számoltak sem a történelmi, társadalmi okok halmazával, sem az intelligenciatesztek módszertani problémáival, és az adataik szelektívek voltak” – ismereteti a könyvvel szembeni kritikákat a lap.
Az 1Magyarország Kezdeményezés nevű roma érdekvédő csoport a Facebook-oldalán reagált Pokol bejegyzésére. Posztjukban úgy fogalmaznak, hogy
a förtelmes kifejelentések nemcsak nélkülöznek minden tudományosságot, de ráadásul gyűlöletkeltőek és mélyen rasszisták.
„Az 1Magyarország Kezdeményezés felháborítónak, rasszistának és uszítónak tartja Pokol Béla romák intellektusára tett kijelentését. A világ országaiban a Pokol Béla-féle megnyilvánulásokat nem csak elítélik és szégyenteljesnek tartják, hanem azoknak fajsúlyos következményei vannak. Nem csak etikai, hanem akár jogi következményei is”
– írja a civil szervezet, akiknek meggyőződése, hogy egy tudós embertől minimálisan elvárható, hogy a maga összetettségében lássa, értelmezze a világot, a különböző eseményeket, jelenségeket és tendenciákat. Amennyiben Pokol Béla így járt volna el, akkor számára is, és a többi náci számára megvilágító erővel hatott volna – amelyet a világ felvilágosult része már régóta tud –, hogy semmilyen különbség nincs a különböző nemzetek intellektusa között – fogalmaz az 1Magyarország, hozzátéve, „mint ahogyan nincs különbség a nők és férfiak szellemi teljesítménye között sem”.
„Pokol Béla nem tekinti a cigányságot a magyarság nemzetalkotó tényezőjének. Sőt, szimbolikusan kitaszít bennünket a nemzettestből. A volt alkotmánybíró inkriminált posztja nem csak tudománytalan, etikátlan és rasszista, hanem egészen tényszerűen alkotmányellenes is. A romák ilyen nyílt kirekesztése a fasizmus korszakát idézi meg, amikor tudományosan „bizonyították” az alacsony fajok kipusztítására tett törekvéseik igazságát. Ugye tudjuk: minden a szavakkal kezdődik…”
– az 1Magyarország posztjában arra a tudományosan igazolt tényre is felhívja Pokol figyelmét, hogy a jól működő és sikeres társadalomhoz modern, esélyt adó, hátránycsökkentő, integrált oktatási rendszerre van szükség – ami a mai Magyarországról hiányzik. Valamint követelik tőle, hogy nyilvánosan kérjen bocsánatot, és kövesse meg a roma embereket.
„Egy ilyen gyalázatos kijelentés után ez a minimum! Tanulni, a tévedéseinket, gyalázatos hibáinkat beismerni, sosem késő!”
A Roma Sajtóközpont szintén a Facebook-oldalán reagált Pokol bejegyzésére:
A működéséből fakadóan akár az esetek negyedében hamis, téves információkat tényként tálaló ChatGPT-t láthatólag előszeretettel használja a március 15-én a legnagyobb állami kitüntetéssel díjazott alkotmányjogász. Egy ezzel foglalkozó „ChatGPT-Feltárások” nevű Facebook-csoportban az elmúlt hónapokban néha napi több alkalommal is posztolja a programnak legkülönbözőbb témákban feltett kérdéseire kapott válaszait.
A témák közül néhány: jobboldali influenszer hölgyek, iskoláskorúak transzneműségre buzdítása, szkíta-magyar rokonság.
Az említett Facebook-csoportban továbbra is fellelhető Pokol Béla egy korábbi „Népek átlag IQ-ja és fejlődési potenciáljuk” című bejegyzése, amelyben a program válaszai alapján szintén a fenti témában értekezik a volt alkotmánybíró.
Kedves Olvasó, ha tetszett ez a cikk, és szeretnéd, hogy az általunk képviselt társadalmi igazságosság minél több emberhez eljusson, legyél te is a támogatónk! Februárban és márciusban 6 millió forintot szeretnénk összegyűjteni, hogy a Mérce idén ne csak túléljen, hanem épülni és fejlődni tudjon. Most ahhoz járulhatsz hozzá, hogy legyen időnk és energiánk fejlődni, kísérletezni és meg tudjuk sokszorozni tartalmaink hatósugarát! Hogy együtt még többeket győzhessünk meg arról, hogy egy igazságosabb világ lehetséges!