Értesítsünk a legfontosabb cikkeinkről?
Remek! Kattints az Engedélyezem / Allow / Always gombra.

Pert nyert a szakszervezet egy amerikai gyógyszergyár ellen

Csaknem egyévnyi, a céggel folytatott tárgyalás, majd jogvita után a Magyar Vegyipari, Energiaipari és Rokon Szakmákban Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (VDSZ) első fokon pert nyert a komáromi Mylan Hungary gyógyszergyár ellen, miután a bíróság kimondta, hogy jogszerűtlenül bocsátották el a gyárból a szakszervezet tisztviselőjét – derül ki a szakszervezet hétfőn kiadott közleményéből.

„Az ítélet azért különösen nagy jelentőségű a szakszervezeti világ számára, mert az amerikai cég magát a képviseleti jogosultságot kérdőjelezte meg. 

Ez a döntés példát mutathat olyan munkahelyeken, ahol akadályokba ütközik a munkavállalói képviselet létrehozása”

– kommentálta az eredményt Székely Tamás, a VDSZ elnöke.

Az Egyesült Államokbeli Vitaris gyógyszergyár leányvállalata ellen azután indított munkaügyi pert a VDSZ, hogy a cég kirúgta a szakszervezet helyi vezetőjét, sőt, a magyarországi – munkajogi szempontból mégoly gyenge – törvényeket is figyelmen kívül hagyva magát a szakszervezetet sem volt hajlandó elismerni.

„Már az első pillanattól kezdve nem akarta tudomásul venni a cég vezetése a szakszervezet létét. Mindent kitaláltak: hogy a szakszervezet nem is létezik, a VDSZ sem létezik, a bejelentett tisztségviselők sem léteznek”

nyilatkozta korábban lapunknak Székely Tamás.

A 2012-es, jelenleg hatályos Új Munka Törvénykönyve szerint ezzel szemben – mint korábbi cikkünkben kitértünk rá – 500-1000 fő dolgozói létszámú cégeknél a szakszervezetek 2+1, vagyis összesen három védett tisztviselőt jelölhetnek ki. Az eltávolított dolgozó volt az egyik ilyen tisztviselő, akit a törvények szerint csak a szakszervezet egyetértésével távolíthatnának el állásából.

Vagyis a cég önmagát leplezte le azzal, hogy míg a szakszervezetet nem ismerte el, épp az egyik tisztviselőjüket bocsátotta el

– voltaképpen hallgatólagosan beismerte, hogy jelen van náluk a VDSZ – amit most már mindenképp el kell ismerniük az ítélet szerint.

Székely a VDSZ friss közleménye szerint úgy nyilatkozott, hogy valószínűleg a „Mylan kitalál valamit, hogy tovább húzhassa az időt az érdemi cselekvés helyett, de a VDSZ nem fog meghátrálni”, hozzátéve, hogy a cégnek immár mindenképp le kell ülnie egyeztetnie a szakszervezettel.

Magyarországon az elmúlt években – évtizedekben – jelentősen csökkent a szakszervezetek mozgástere. Ez egyrészt a dolgozók helyett egyre inkább a munkáltatókat favorizáló törvényi kereteknek köszönhető, másrészt strukturális okoknak: számos munkahelyen ugyanis jelentősen nőtt a fluktuáció a „rugalmas”, aktuális igényekhez igazított termelési struktúra valamint a foglalkoztatás változása, a munkaerő-kölcsönzés elterjedése miatt.

A Mércén rendszeresen beszámolunk a szakszervezeti, dolgozói küzdelmek állásáról – arról, hogy a munkás érdekképviselet hogyan küzd a munkáltatói visszaélések és a rendszerszintű igazságtalanságok ellen.

Kedves Olvasó, ha tetszett ez a cikk, és szeretnéd, hogy az általunk képviselt társadalmi igazságosság minél több emberhez eljusson, legyél te is a támogatónk! Februárban és márciusban 6 millió forintot szeretnénk összegyűjteni, hogy a Mérce idén ne csak túléljen, hanem épülni és fejlődni tudjon.

Most ahhoz járulhatsz hozzá, hogy legyen időnk és energiánk fejlődni, kísérletezni és meg tudjuk sokszorozni tartalmaink hatósugarát! Hogy együtt még többeket győzhessünk meg arról, hogy egy igazságosabb világ lehetséges!