Szociális szervezetek és szakemberek tiltakoznak a gyermekvédelmi ágazatban júliustól bevezetendő pszichológiai alkalmassági és „kifogástalan életviteli” vizsgálat ellen – olvasható az Szociális Munkások Magyarországi Egyesülete (SzMME) blogján. A szakmai szervezetek azért fújnak most riadót, mert szerintük a vizsgálat következtében számos kollégájuk jogviszonya szűnhet meg annak ellenére, hogy jelenlegi munkakörükben jól teljesítenek.
A pszichológiai alkalmassági és kifogástalan életviteli vizsgálatot előíró jogszabályt a kormánypárti többség a gyermekvédelmi törvény (itt az eredeti gyermekvédelmi törvényről van szó, tehát nem a Fidesz által ugyanerre a névre keresztelt homofób propagandatörvényről – B. B.) szigorításának keretében alkotta meg azt követően, hogy a kegyelmi ügy és azzal összefüggésben a 2010-es évek elejétől elkövetett bicskei gyermekbántalmazási esetek országos botrányt keltettek, majd a köztársasági elnök és a volt igazságügyi miniszter visszavonulását eredményezték a közéletből, és végeredményben új politikai helyzetet teremtettek Magyarországon.
Mint azt az SzMME posztja kiemeli, bár a kegyelmi botrány nyomán megindult jogalkotási folyamattal kapcsolatban számos gyermekjogi és gyermekvédelmi szervezet ajánlotta fel tudását és együttműködését a kormányzatnak, a törvénymódosítást a kormány nem bocsátotta társadalmi egyeztetésre, a szakmai szervezeteket és szakértőket a jogalkotás előkészítésébe nem vonta be, az egyeztetésbe bevontak köréről nem tájékoztatta sem a szakmai szervezeteket, sem a nyilvánosságot. A szakmai szervezetek javaslatait a kormányzat gyakorlatilag kivétel nélkül figyelmen kívül hagyta, a jogalkotás parlamenti szakaszában módosító javaslatként benyújtott intézkedéseket szintén lesöpörték az asztalról, és elzárkóztak a szakmai párbeszédtől. Az SzMME már áprilisban, a törvénycsomag beterjesztésekor jelezte, hogy a törvény szerintük épp csak a gyermekvédelmi rendszer legfontosabb hiányosságaira – többek között az ágazat alulfinanszírozottságára – nem refelektál.
Most, június végén annyi történt, hogy a kormány társadalmi vitára bocsátott egyes rendeleteket, ám ezek esetében javaslatokat tenni már nincs lehetőség, hiszen az érdemi részeket az azóta megszavazott törvényben már rögzítették – írja a szakmai szervezet.
A szakemberek újra kiemelik: a törvényben elfogadott intézkedések a gyermekvédelem aktuális problémáira – a mennyiségi és minőségi szakemberhiányra, az alulfinanszírozottságra, a bürokratikus működésre, a módszertani hiányosságokra – nem nyújtanak megoldásokat. Úgy látják, ehelyett a jogszabály a rendszerben dolgozók adminisztratív munkaterheit növeli, és
olyan intézkedéseknek, ellenőrzésnek teszi ki a dolgozókat, melyek hatásossága és eredményessége kérdéses, viszont a dolgozók magánéletébe indokolatlanul nagy betekintést tesz lehetővé.
A törvénybe foglalt pszichológiai alkalmassági és kifogástalan életviteli vizsgálatot előíró jogszabályról azt írják: „több pontban nincs összhangban a szociális szakmák szakmai értékeivel és etikai normáival. A vizsgálat koncepciója és módszerei nem összeegyeztethetők a szociális, gyermekjóléti és gyermekvédelmi ágazat szellemiségével.” Ez konkrétan a következőket jelenti:
- A rendőrség és más erőszakszervezetek világát hozza be az ágazatba, alapvetően a kontrollra és szankciókra épül, nem az érdemi prevenciót és a dolgozók támogatását célozza.
- Megteremti a dolgozókkal szembeni szervezeti abúzus lehetőségét.
- A törvény szerint a vizsgálat alá vont dolgozóknak jogorvoslati lehetőségük sincs (pszichológiai alkalmatlanság esetén pedig saját költségen kérhetik a megismételt vizsgálatot), így akár egyik napról a másikra szűnhet meg a jogviszonyuk úgy, hogy érdemben védekezni sem tudnak.
- Az alkalmazott pszichológiai alkalmassági vizsgálat csak korlátozottan képes kiszűrni a bántalmazókat. Az alkalmassági vizsgálat eljárásrendje nem teszi lehetővé, hogy a dolgozó megfelelően tájékozódjon a vele szemben elvárt követelményekről; több kérdés pedig olyan társadalmi normákhoz, társadalmi átlaghoz viszonyít, melyek még szakemberek között is viták tárgyát képezik.
- Épp ezek miatt számos gyermkevédelmi dolgozó jogviszonya szűnhet meg annak ellenére, hogy jelenlegi munkakörükben jól, sőt kiválóan teljesítenek.
- A vizsgálat súlyos adatvédelmi, személyiségi jogi aggályokat is felvet: mivel a kifogástalan életvitel vizsgálata nem csak a dolgozóra, hanem a vele együtt élőkre is kiterjed, a dolgozó jogviszonya megszűnhet akkor is, ha a hozzátartozó nem járul hozzá a vizsgálathoz.
- Továbbra sem biztosítottak a dolgozóknak a problémák megelőzéséhez, megfelelő kezeléséhez szükséges intézkedések és az ezekhez szükséges erőforrások.
A tiltakozásban résztvevő szakmai szervezetek – az SzMME mellett Szociális Ágazatban Dolgozók Szakszervezete (SZÁD) a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) és a Gyerekesély Közhasznú Egyesület (GYERE) – aggódnak, hogy a gyermekjóléti és gyermekvédelemi rendszer eddig is nyilvánvaló minőségi és mennyiség munkaerőhiánya az intézkedések hatására fokozódni fog.
„Nemcsak új jelentkezők nem lesznek a meghirdetett álláshelyekre, hanem számos szakember fogja elhagyni a gyermekvédelmi intézményrendszert. Ennek hatását pedig az ellátott gyermekek fogják megszenvedni, akiknek az ellátása már jelenleg is kritikus helyzetben van”
– írják.
A közleményt aláírók követelik a gyermekvédelem ügyének ártó jogszabályok visszavonását, továbbá a legszélesebb szakmai körök bevonásával, a gyermekek alapvető érdekeit, jogait védő gyermekvédelmi reform kidolgozását.
Kedves Olvasó, ha tetszett ez a cikk, és szeretnéd, hogy az általunk képviselt társadalmi igazságosság minél több emberhez eljusson, legyél te is a támogatónk! Februárban és márciusban 6 millió forintot szeretnénk összegyűjteni, hogy a Mérce idén ne csak túléljen, hanem épülni és fejlődni tudjon. Most ahhoz járulhatsz hozzá, hogy legyen időnk és energiánk fejlődni, kísérletezni és meg tudjuk sokszorozni tartalmaink hatósugarát! Hogy együtt még többeket győzhessünk meg arról, hogy egy igazságosabb világ lehetséges!