Rákkeltő, magzatot, agyat és endokrin rendszert károsító vegyületekkel szennyezett az Európai Unióban forgalmazott gyümölcsök és zöldségek jelentős része, így az emberi testben is könnyedén felhalmozódhatnak ezen vegyületek – súlyos egészségügyi kockázatot jelentve. Az egészségre és környezetre veszélyes vegyszereket az EU-ból és az Unión kívülről származó terményekben egyaránt kimutatták.
A vegyszereket az ipari mezőgazdaságban használják a terméshozamok javítása érdekében, hosszabb távon azonban a fent említett egészségkárosodás veszélyét rejtik magukban.
A Pesticide Action Network (PAN) nemzetközi gyomirtókkal és veszélyeikkel foglalkozó civil szervezet és magyarországi partnerük a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) emiatt az „örök vegyianyagoknak” is nevezett PFAS vegyületek betiltását szorgalmazza. A tendencia ezzel épp ellentétes: a vizsgált, 2011 és 2021 közötti időszakban még nőtt is a termények PFAS-koktél szennyezettsége a vegyületeket tartalmazó permetszerek egyre intenzívebb használata miatt. A PAN Europe tanulmánya alapjául szolgáló kutatás a nem ökológiai gazdaságokban termelt növényekre koncentrált, véletlenszerű mintavétel mellett reprezentatív az uniós lakosság fogyasztására vonatkoztatva. Mint az MTVSZ honlapján írják,
„A PAN Europe tanulmányának főbb megállapításai a következők:
- 2011 és 2021 között 31 különböző PFAS-vegyületeket tartalmazó peszticid [vagyis növényvédőszer] szermaradványát mutatták ki az EU-ban a gyümölcsökben és zöldségekben;
- 10 év alatt megháromszorozódott azon gyümölcsök és zöldségek száma, amelyek legalább egy PFAS-peszticid szermaradványát tartalmazzák az EU-ban;
- 2021-ben az Európában termesztett gyümölcsök, például az eper (37%), az őszibarack (35%) és a sárgabarack (31%) különösen szennyezettek voltak, gyakran három-négy különböző PFAS-ból álló koktélt tartalmazott egyetlen gyümölcs;
- Magyarországon 2011 és 2021 között a vizsgált 8801 gyümölcsminta 12,7%-a, a 8596 zöldségminta 7,5%-a tartalmazott legalább legalább egy PFAS-peszticidet. A PFAS-peszticidek maradványaival szennyezett gyümölcsminták aránya a 2011-es 3,0%-ról 2021-re 8,9%-ra emelkedett. A különböző évek ingadozásait kiátlagoló trendvonal szerint a PFAS-peszticideket tartalmazó gyümölcsminták aránya jelentős, 182%-os növekedést mutatott a 10 éves időszak alatt. A zöldségmintákban 63%-os szermaradvány-növekedés volt kimutatható ugyanebben az időszakban. A hazánkban termesztett gyümölcsök közül az őszibarack, cseresznye, eper, szilva minták között mutattak ki a leggyakrabban PFAS-peszticideket (a minták 47%, 43%, ill. 26-26%-ában). Az importált gyümölcsök között a sárgabarack, eper és szőlő mintákban volt kimutatható a legtöbb esetben PFAS-peszticid (44%, 40%, ill. 30%).
- 2021-ben a Magyarországra behozott gyümölcsök és zöldségek esetében a Peruból, Marokkóból és Dél-Afrikából behozott termékekben volt a legmagasabb a PFAS-peszticidek jelenléte.”
A PFAS avagy örök vegyianyagok azért kapták találó köznyelvi nevüket, mert valóban szinte örökké fennmaradnak – vagyis nagyon lassan és nehezen bomlanak le, és az élő szervezetekben is fel tudnak halmozódni. Ilyenkor alakulhat ki a fent említett egészségkárosító hatásuk.
Nemcsak az élelmiszerekben, de a vízkészletekben és a termőtalajban is felhalmozódnak, ahonnan ugyancsak bejuthatnak az élő szervezetekbe – és napjainkban már a teljes ökoszisztémában megtalálhatók. Az élelmiszerekkel és a környezettel érintkezhetnek szándékosan, a permetszerekhez adott tulajdonság-javítóként, vagy bomlási melléktermékként is például a vízből – ugyanakkor az MTVSZ arra is rámutat, hogy a gazdák sok esetben nincsenek is tisztában azzal, hogy PFAS tartalmú szerekkel permetezik a növényeket.
Noha a PAN Europe szerint az „orvostársadalom” a PFAS vegyületek teljes betiltását szorgalmazza, és az EU 2020-ban a „felesleges” PFAS-vegyületek betiltását ígérte, a permetszereket nem sorolta ezek közé „azzal a téves feltételezéssel, hogy azokat az EU növényvédőszer-törvénye már kellőképpen szabályozza”. Holott a PAN szerint mezőgazdasági felhasználásuk fölösleges.
A örök vegyianyagok – mint a fent idézett kutatás hosszú időtartamából is kiderül – régóta közérdeklődésre tartanak számot, ugyanis évtizedek óta gyanítják egészségkárosító és környezetkárosító hatásukat, az elmúlt években pedig számos aggodalom igazolódott be.
A vegyszerek veszélyeit néhány éve a népszerű Last week tonight with John Oliver tévéshow is feldolgozta, közérthetően bemutatva a vegyületek veszélyeit.
A vegyianyagokat ipari szempontból kiemelkedően jó tulajdonságaik miatt évtizedek óta használják mindennapi használati eszközök, például teflonos konyhai edények gyártásához is. Ezáltal – a felületek idővel óhatatlan sérülései miatt – úgyszintén évtizedek óta kerülhetnek közvetlenül az emberi szervezetbe, illetve a gyártás során a környezetbe. Bár az iparági szereplők saját kutatásaik révén régóta tudtak a PFAS vegyszerek potenciális – és később bebizonyosodott – egészségkárosító hatásairól, a veszélyeket eltitkolták a közvélemény elől. Ráadásul az örök vegyianyagok megtalálhatók mindenhol, a sarki jégsapkáktól az anyaméhben fejlődő magzatokig.