Kedden sztrájkba lépett a film- és televíziós írók ezreit képviselő szakszervezet, ami több termelési folyamat leállását is jelenti – tudtuk meg a The New York Times-ból.
A Writers Guild of America, a keleti és nyugati szakszervezetek egysége, több mint 11 500 film- és televíziós írót képvisel többek között a háromévente megújuló szerződések megkötésében a hollywoodi stúdiókkal. A mostani sztrájk apropója, hogy az idei tárgyalások régóta váratnak már magukra. Április közepén több, mint 9000 író járult hozzá a sztrájkhoz, ami a szavazatok 98 százalékát jelenti.
This is why Hollywood is officially ON strike. Hold the line @WGAEast @WGAWest! 👏 #WGAStrong #WGAStrike pic.twitter.com/ixgbgl45ZW
— AFL-CIO ✊ (@AFLCIO) May 2, 2023
A plakáton olvasható felirat:
„Nyolc hollywoodi stúdió vezérigazgatójának a tavalyi éves fizetése több, mint 773 millió dollár. Sokan, a műsoraikat író munkások közül, pedig a lakásbérleti díjakat sem tudják megfizetni. Ezért lép a WGA a sztrájkba.”
A televíziós gyártás gyorsan növekedett az elmúlt évtizedben, a médiavállalatok milliárdokat fektettek a népszerű streaming szolgáltatásokba (Netflix, HBO Max, Amzon Prime Video stb.), de az írók fizetése nem növekedett a termelés növekedésével arányosan. A WGA elmondása alapján az írói szakma fennmaradása forog kockán.
Ha a sztrájk elhúzódik, feltehetően az év végére válik észrevehető az adások számának csökkenése a nézők számára, ugyanis a filmstúdiók körülbelül egy évre előre dolgoznak, az idén bemutatásra kerülő filmek nagy részét már leforgatták.
A termelés hosszútávú leállása károsíthatja a termelést támogató munkásokat: sofőröket, takarítókat, vendéglátokat és más műszaki munkásokat is. A 2007-es sztrájk során a Los Angeles-i gazdaság 2,1 milliárd dolláros kárt szenvedett.
A írók sztrájkjának hagyománya van: a 2007-es sztrájk 100 napig tartott, a leghosszabb sztrájk pedig az 1988-as volt, 153 nappal.