Vasárnap délutánra szervezett a Göd-ÉRT egyesület tüntetést a gödiek biztonságáért és az akkumulátorgyárak „korlátozásáért”. Helyszíni tudósítóink szerint körülbelül 400-500 fő jelent meg, hogy aztán a Samsung-gyárhoz vonuljanak.
A tüntetés – amelyre szolidaritásból más településekről (pl. Debrecen, Győrszentiván, Tata) is érkeztek résztvevők – apropóját az adta, hogy a helyi „különleges gazdasági övezet (KGÖ) kijelölésével a várost megfosztották a 420 hektáros iparterület adóbevételeitől, s ezzel a védekezésre fordítható forrásoktól is”, írta a szervezet a Facebookon.
A gyár már öt éve működik a kisvárosban, a nyilvánvaló zajszennyezés mellett a helyiek felróják neki a város infrastruktúrájának amortizálódását, a lakóövezetekben veszélyes anyagokkal száguldozó tehergépjárművek sokaságát, vagyis azt, hogy együtt kell élni az állandó fenyegetettséggel.
A tüntetést szervező Göd-ÉRT Egyesület (amely évek óta küzd az akkugyár ellen) a gödi gyár biztonságos működését szeretné elérni, és emlékeztetnek rá, hogy a gödi különleges gazdasági övezet létrehozásával Göd városa elvesztette azt a lehetőségét, hogy védekezzen a veszélyes és környezetszennyezés gyár okozta károkkal szemben.
A városban egy hónap múlva lesznek önkormányzati választások, itt nézheted meg, mit gondolnak a jelöltek a gyár működése által felvetett problémákról.
A tüntetők végigsétáltak a kertváros utcáin, majd a göd-újtelepi Zrínyi utcai játszótéren, a Samsung árnyékában beszédek hangzotta el, majd átadták petíciójukat a vállalat PR-igazgatójának. A szervezők meghívták a kormány részéről Szijjártó Péter külügyminisztert, Tuzson Bence országgyűlési képviselőt, Szabó Istvánt, a Pest megyei önkormányzat elnökét és Tarnai Richárd főispánt is, de egyikük sem jelent meg, nekik levélben juttatták el a gödiek követeléseit.
„Nagyon meg vagyok hatódva, hogy nemcsak gödiek jöttek el. A Göd-ÉRT egyesületnek az első célja teljesült. Amikor 2016-ban kiderült, hogy a Samsung akkumulátorgyárat épít ide, egyedül voltunk. Az egyesület 2020-ban alakult, és mostanra megtörtént az első áttörés. Tulajdonképpen az egész ország az akkumulátorgyárakról beszél. A különleges gazdasági övezet létrejöttének évfordulója van. Három éve történt, hogy lefeküdtünk péntek este, és arra ébredtünk szombat reggel, hogy Gödnek az egyötöde többé nem Göd, hanem Pest megye”
– fogalmazott Hlavács Judit, volt alpolgármester, aki a fellépőket moderálta, és közben megfogalmazta a demonstráció követeléseit.
Bodnár Zsuzsanna az egyesület alapítója, újságíró elmondta, hogy az egyesület egy közösség, Göd védelméért, városáért küzd, pártpolitikai szándékok nélkül, csak az egészséghez és a biztonsághoz kívánnak ragaszkodni. Beszélt arról a sokkoló élményről, ami elindította, hogy tegyen a városért.
„2018-ban egy göd-újtelepi lakos ide hívott, hogy hallgassam meg azt a zajt, ami itt hallatszik. Ezelőtt egy évvel még két hűtőtorony ontotta itt a zajt. Amikor befordultam ide, sírva fakadtam, és nem hittem el, hogy Magyarországon embereknek ezt kelljen elviselni, hogy éjjel-nappal 24 órában hallgassák a zajt, és az ágyukból nézzék a Samsungot”
– fogalmazott.
Elmondta, hogy több száz ember él a gyár közvetlen közelében, ők elfogadták, hogy a város infrastruktúrájától és a Dunától távol, egy földutcában lakjanak, hogy távol maradhassanak a zajtól és veszélyektől, hiszen a Zrínyi utcában római erődök romjai vannak, a Magyar Nemzeti Múzeum még fel kell tárja ezeket. A Samsung azonban leaszfaltozta az utcát, és kifizette a büntetést. „A multi ezt a megoldást alkalmazza minden esetben: ha kell kifizetik a büntetést, és minden megy tovább”.
Azóta a két hűtőtornyot átköltöztették a gyár nyugati oldalára, de a zaj maradt, mert a hűtőtornyok megszaporodtak. „Ennek a gyárnak nincs olyan épülete vagy épületrésze, amely az engedélyeknek megfelelően készült volna” – mondta el.
Ezek kapcsán a szervezők kérték a magyar államot, hogy ne csak az állampolgárokkal igyekezzenek betartatni a törvényeket, hanem az ide érkező multinacionális vállalatokkal is.
Emellett követelték még a gyárban dolgozók és a környéken élők biztonságának szavatolását is. Konkrét kérésként megfogalmazták egy petícióban, hogy a lakossági monitoring rendszerek kiépítése legyen kötelező az építkező gyáraknak, valamint a gyár köré épüljön véderdő.
Ezen kívül, mivel a gyár bizonyítottan veszélyes anyagokat juttat a levegőbe és a talajvízbe, a tüntetők az erre vonatkozó adatok azonnali nyilvánosságra hozását is kérik.
Kecskés Krisztina, az egyesület másik tagja elmondta, hogy öt éve kénytelenek a gyár zajával együtt élni. „Azóta a Samsung megjelent az utcánkban, az udvarunkon, majd a nappalinkban és a hálószobánkban is” – mondta. Elmondta azt is, a Samsungnak legalább hatvan zajforrása van már. Ezek nagy része szabadtéri. A Samsung ugyan benyújtott egy zajcsökkentései tervet a hatóságokhoz, az el is fogadta, de még másfél év, amíg teljesíteni kell, és az ott élők nem tapasztalnak érdemi változást.
A tüntetés végére a Samsung kommunikációs igazgatója is megjelent a demonstráción. Neki átadtak a tüntetők egy petíciót, és elmondták, hogy a koreai sajtónak koreai nyelven fogják eljuttatni. Paplanos Péter maga nem szólalt fel, csak átvette a petíciót. A szervezők elmondták,Tuzson Bence országgyűlési képviselőt is meghívták, mint Göd város képviselőjét.
Voltak azonban más parlamenti képviselők is a tüntetésen Kanász-Nagy Máté, Szabó Tímea, Szabó Rebeka és Tordai Bence, ők nem szólaltak fel, csak átvették a petíciót, amit a parlamentbe kell eljuttatni.