A szakszervezetek szerint kedden kétmillióan, a rendőrség becslése alapján 740 ezren tüntettek Franciaország-szerte mintegy 240 helyszínen a parlament megkerülésével keresztül vitt „nyugdíjreform” ellen.
A Libération összefoglalójában az áll, hogy csak Párizsban 400-450 ezer ember gyűlhetett össze – a belügyminisztérium 93 ezer emberről tud –, hogy kifejezzék a fölháborodásukat a nyugdíjkorhatár emelése miatt. A lap értékelése szerint a hónapok óta tartó megmozdulások második legnagyobbika zajlott Franciaország fővárosában.
Tegnap emellett számos nagyvárosban, így Lille-ben, Nantes-ban, St. Etienne-ben, Toulouse-ban, Bordeaux-ban is tüntetések zajlottak. Ahogyan Párizsban, úgy ezekben a városokban is összecsaptak a felfegyverzett rohamrendőrök a tüntetőkkel. Az éjszaka folyamán 201 embert tartóztattak le Franciaország-szerte. Charleville-Mézières-ben, ahol 3 ezer tüntető gyűlt össze, 18-at tartóztattak le a rendőrökkel való erőszakos összecsapást követően. Azóta, hogy Emmanuel Macron államfő a francia alkotmány 49. cikkének (3) bekezdését felhasználva szavazás nélkül keresztülvitte a nyugdíjkorhatár emelését,
több mint 1000 embert tartóztattak le Párizsban és több százakat Franciaország-szerte.
Ahogyan arról a WSWS oldal hírt adott, a hétvégi tüntetésekhez hasonlóan a rendőrség tegnap is fejmagasságban lőtt ki tömegoszlató lövedékeket. Úgy tűnik, hogy a kormányzat, s ennek egyik legfontosabb tagja, Gérald Darmanin belügyminiszter stratégiája, hogy a tüntetők tömegéről leválassza – az ő szavai szerint – a „szélsőséges kis csoportokat”. Tegnap Darmanin is fölszólalt a nemzetgyűlésben, hogy elítélje a „tüntetők egy részének erőszakát”.
Holott inkább úgy tűnik, hogy a katonai módszereket alkalmazó rohamrendőrség, a rendőrség különleges szerve, a Compagnies Républicaines de Sécurité (CRS) és a másik különleges egység, a Les Brigades de répression des actions violentes motorisées (BRAV-M) az erőszakos. Utóbbi 2019-ben azért jött létre, hogy a sárgamellényes tüntetéseket szétverje, a CRS pedig az 1947-es munkástüntetések óta minden ellenállás brutális letörésében részt vesz. Sokatmondó, hogy az 1968-as tüntetők egyenlőségjelet tettek a SS és a CRS közé.
Les CRS jettent une grenade au niveau du visage des jeunes manifestants en marge de la manifestation parisienne contre la réforme des retraites.#manifestation28mars #greve28mars #ReformeDesRetaites #Greve27mars #GreveGenerale #DirectAN pic.twitter.com/LgNIz71FTM
— La Luciole – Média (@laluciolemedia) March 28, 2023
Fejmagasságban lő ki gránátokat a rendőrség különleges szerve a fiatal tüntetőkre.
Un homme est inconscient à terre, après avoir été projeté lors d’une charge policière sur la Place de la Nation à Paris (@xztim_) #greve28mars #Manif28Mars #France #ReformeDesRetaites #manifestation #Revolutionpic.twitter.com/WzbzTu3rcu
— Anonyme Citoyen (@AnonymeCitoyen) March 28, 2023
A rohamrendőrség leterít egy tüntetőt Párizsban.
A törvénytervezetet március 16-án, az utolsó pillanatban a francia alsóház megkerülésével, „különleges alkotmányos meghatalmazással, azaz szavazás nélkül fogadtatta el Emmanuel Macron köztársasági elnök. Ezután a nemzetgyűlésben nyomban több bizalmatlansági indítványt is benyújtottak a kormány ellen, ám ezek nem kaptak kellő szavazatot. A törvény szövegét az alkotmánytanács még felülvizsgálja, de Macron el akarja érni, hogy a reform még idén hatályba lépjen. Eközben a szakszervezetek újabb sztrájknapot hirdettek meg április 6-ra.