A berlini rendőrség múlt hét csütörtökön közölte, hogy öt palesztinpárti tüntetést tiltott be a német fővárosban. Palesztin csoportok a Nakbaról emlékeztek volna meg a hétvégén, amely az 1948. május 15-i dátumról emlékezik meg, amikor 800 ezer palesztinnek kellett elhagynia otthonát.
A berlini hatóságok arra hivatkozva tiltották meg a tüntetést, hogy lázító, antiszemita szólamok és erőszakos cselekmények várhatók. A tüntetés betiltását a bíróság is helybenhagyta, egy korábbi tüntetésen történt antiszemita incidensekre hivatkozva.
Egy tüntetés mégis lezajlott Berlinben vasárnap, amelyen kb. 170 embert tartóztattak le. A helyszínen tartózkodók beszámolói szerint letartóztattak mindenkit, aki palesztin zászlót lengetett, „Szabad Palesztinát!” követelt vagy keffijét (palesztin sálat) viselt.
170 arrests made today in Berlin, of individuals carrying flags or wearing anything referencing Palestine. Any two people or more found saying Free Palestine in public were considered as forming a protest and arrested—simply, this is how Germany’s Nazi past is being dealt with pic.twitter.com/0ImLljJF2C
— Bassem (@bassem__saad) May 15, 2022
Letartóztatták a Progresszív Internacionálé kollégáját, Pawel Wargant is, aki Twitter-oldalán arról számolt be, hogy „egyike voltam annak a 20-30 embernek, akiket a rohamrendőrök két órán keresztül a napon tartottak csoportkép készítése miatt”.
The repression of Palestinians in Berlin has reached new heights. The police are everywhere, arresting people for little more than having a Palestinian flag or keffiyeh. I was one of 20-30 people held by riot police for two hours in the sun for the crime of taking a group photo.
— Paweł Wargan (@pawelwargan) May 15, 2022
Pawel Wargan így ír az eseményről:
„Egy idős hölgy virágot dobott az ablakából. Egy esküvői menet örvendeztetett meg minket, ahogy elhaladt. A járókelők palackozott vizet vittek a rendőrkordonon túlra. De egyetlen fehér német sem jelent meg, hogy támogassa a palesztin elvtársakat, amikor tegnap a rohamrendőrök körözték őket. […] Miközben a rendőrségi furgonhoz vittek, a zsaru megpróbált rávenni, hogy gyanúba keverjem magam egy mélyen leleplező kérdéssel: „Ön Európából származik. Miért tiltakozik Palesztináért? Milyen kapcsolat van itt?” Nem is tudta, hogy saját népe felett mond ítéletet.”
Május 11-i hír, hogy Dzsenín városában meggyilkolták az Al Jazeera megszállt palesztin területen dolgozó veterán riporterét, Sirín Abu Aklét, miközben épp egy menekülttáboron való rajtaütésről tudósított. Az Al Jazeera és a palesztin hatóságok szerint egyértelműen izraeli katonák ölték meg. A tévé közleménye szerint a megszálló izraeli erők „hidegvérrel lemészárolták” munkatársukat, miközben újságírói munkáját végezte, amivel megsértették a nemzetközi jogot és normákat. Pár nappal később vizsgálatot rendelt el az izraeli közbiztonsági miniszter és az országos rendőrfőkapitány, miután pénteken a jeruzsálemi rendőrség gumibotokkal és villanógránátokkal esett neki a héten feltehetőleg izraeli mesterlövészek által meggyilkolt Sirín Abu Akle temetési menetének.