Ez a Mérce április 22-i háborús összefoglalója. A korábbi összefoglalóink itt olvashatóak.
Már csak a reménytelen külső segítségben bíznak az acélművekben rejtőző katonák
Napok óta az egyik leggyakrabban tárgyalt helyszíne a háborúnak Mariupol, ahol a várost védő ukrán katonák, köztük tengerészgyalogosok, külföldi harcosok és a szélsőjobboldali Azov zászlóalj tagjai, valamint több száz civil az Azovsztál acélművekben barikádozták el magukat. Oroszország szerdán már ultimátumot adott a gyárterületen tartózkodóknak, hogy amennyiben leteszik a fegyvert, szabadon elvonulhatnak – ezt azonban nem fogadták el.
Az orosz védelmi minisztérium ma újra felajánlotta a tűzszünet lehetőségét. „Ismételten kijelentjük, hogy Oroszország bármikor kész tűzszünetet tartani a civilek evakuálásának érdekében” – közölték a BBC szerint. Ukrán részről egyelőre nem érkezett válasz. Sokan attól félnek, hogy a civileket oroszok által ellenőrzött területekre „menekítik”, ahogy Ukrajna szerint már jó félmillió emberrel megtették az elmúlt hetekben.
A New York Timesnak Telegramon sikerült elérnie az egyik, az Azovsztálban rekedt ukrán katonát. A 25 éves Leonyid Kuznyecov törzsőrmester elmondta, hogy legalább 500 sérült van az acélműben.
„Egyelőre élek és egészséges vagyok, de a helyzet nagyon nehéz. Kifogyunk az élelmiszerből és a vízből. Körülbelül 1000 civil van a gyárban. Nem tudom megmondani, hány katonánk van. Nagyon sok sebesült van, és nincs elég gyógyszer. A legkisebb sérülés is halálos lehet, még egyszerű kötszerek sincsenek” – mondta.
Hozzátette, külső segítségben bíznak, amit, ha nem kapnak meg, nem tudnak élve kijutni a gyárból – „fegyverrel a kezünkben, Ukrajnát védve fogunk itt meghalni” akkor, fogalmazott.
A súlyos károkat elszenvedett városban eközben még mindig 100 ezer ember van Mariupol polgármestere szerint, akik a rendkívül lassan haladó evakuálásra várnak.
Drone footage of Mariupol, and the devastating damage done to the city via fighting over the past two months pic.twitter.com/XGlpW9Ich4
— Tim Mak (@timkmak) April 22, 2022
Északról támadják a Donbaszt
Eközben az orosz csapatok tovább folytatják az offenzívájukat Ukrajna a Donbaszban, miután az orosz katonai vezetés bejelentette, hogy Ukrajna többi részéből kivonják és átcsoportosítják a csapataik többségét. A BBC haditudósítói szerint Donbaszba északról érkeznek a legintenzívebb támadások, tüzérségi támadás érte a Szlovjanszktól 22 km-re északkeletre fekvő Lyman városát, többek között a kórház épületét.
Лиман, больница, тактика выжженой земли в исполнении рф pic.twitter.com/N0yskaHdGp
— IgorGirkin (@GirkinGirkin) April 22, 2022
Here’s a very, very basic map that will help you understand the Battle of Donbas now.
The Red is the Russians, the blue is the Ukrainians.
As you can see, the enemy is trying to pinch off a Ukrainian salient with two major strikes from the north and the south. pic.twitter.com/IIgZOrLBwm— Illia Ponomarenko 🇺🇦 (@IAPonomarenko) April 22, 2022
Az ENSZ is rögzítette civilek meggyilkolását Bucsában
Kétség kívül a háború legbrutálisabb képsorai közé tartoznak a Kijev melletti Bucsából érkező tudósítások, miután Oroszország kivonta a csapatait a városból. Ukrajna szerint az orosz katonák háborús bűnöket követtek el, civileket gyilkoltak Bucsában. Oroszország azonban tagadja a vádakat.
Azóta viszont egyre több független, nemzetközi szervezet is a helyszínre tudott menni, hogy vizsgálatokat folytasson az esetleges háborús bűnökkel kapcsolatban. Az ENSZ helyszínen lévő munkatársai most 50 civil meggyilkolását erősítették meg.
„Eddig végzett munkánk egy részletes rémtörténet a civilek ellen elkövetett jogsértésekről. Mindenekelőtt véget kell vetni ennek az értelmetlen háborúnak. De mivel a harcok nem mutatják az enyhülés jelét, létfontosságú, hogy a konfliktusban részt vevő valamennyi fél egyértelmű utasításokat adjon a katonáinak, hogy szigorúan tartsák tiszteletben a nemzetközi humanitárius jogot és a nemzetközi emberi jogi törvényeket” – fogalmazott az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosa, Michelle Bachelet a Sky szerint.
Kazettás bombát használhattak az oroszok
A Bellingcat háborús oknyomozó csapat munkatársai a Guardian helyszíni tudósítóinak Bucsában, Borodjankában és Hosztomelben készített felvételeit elemezve RBK-500 típusú kazettás bombák maradványait azonosították. A Bellingcat szerint több lakóházat is találat ért kazettás bombákkal. Oroszország idáig következetesen tagadta, hogy ilyen típusú fegyvert használt volna Ukrajnában.
Válság
Eközben tovább gyűrűznek a gazdasági hatásai a háborúnak. Az MTI közölte, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) friss prognózisa szerint 2024-re Indonézia kiszorítja Oroszországot a világ hat legnagyobb gazdasága közül.
Az előrejelzés szerint orosz gazdaság idén 8,5 százalékkal, jövőre pedig további 2,3 százalékkal zsugorodik. Az IMF szerint az olaj- és gázembargó, valamint a szigorú pénzügyi szankciók „súlyos hatással lesznek az orosz gazdaságra”.
A német jegybank pedig arról adott jelentést, hogy az orosz–ukrán háború és az ezzel együtt járó energiaembargó a német GDP akár kétszázalékos csökkenését okozhatja az idén, és hosszú időre magas szinten fagyaszthatja be az inflációs rátát.
A Világbank szerint Ukrajnában csak az infrastruktúrában 60 milliárd dolláros kár keletkezett a háború kitörése óta. Zelenszkij a Világbankhoz és az IMF-hez intézett csütörtöki beszédében azt mondta, hogy Ukrajnának havi 7 milliárd dollára van szüksége ahhoz, hogy gazdaságilag talpon maradjon.
A Világbank elnöke, David Malpass pár napja arra figyelmeztetett, hogy katasztrófa fenyegeti a világot az Oroszország ukrajnai inváziója következtében kialakuló élelmiszerválság miatt. A szervezet szerint az élelmiszerárak hatalmas mértékben, akár 37 százalékkal is megdrágulhatnak, ami az alacsonyabb jövedelműeket fogja a legfájdalmasabban érinteni. Malpass felhívta a figyelmet arra, hogy ez emberek százmillióit taszíthatja szegénységbe, és globális éhínséget eredményezhet.
Menekülthelyzet
Továbbra is nagy számban érkeznek Magyarországra a háború elől menekülők, a legutóbbi tájékoztatás szerint csütörtökön is közel 10 ezer ember jött az országba. Az ENSZ mai közlése szerint már több mint 5,1 millió ember hagyta el Ukrajnát: a legtöbben, 2,8 millióan Lengyelország, 777 ezren Románia, 578 ezren Oroszország, 481 ezren Magyarország, és 349 ezren Szlovákia felé.
Ahogy arról azonban mi is beszámoltunk péntek este, a Magyar Helsinki Bizottság szerint más országokhoz képest kirívóan alacsony azok száma, akik menedékes kérelmet kérnek Magyarországon. Lengyelországban 52-szer, Csehországban 19-szer, de még Spanyolországban is két és félszer többen nyújtottak be menedékes kérelmet, mint itt – hívták fel a figyelmet.
A jogvédő szervezet szerint ebben az is szerepet játszhat, hogy a 2015-ös menekültválság óta a kormányzat oly módon alakította át a hazai menekültvédelmi rendszert, hogy az elsősorban elriassza és visszatartsa, nem pedig segítse a háború, üldöztetés és nélkülözés elől menekülőket.
Hogyan lehet Magyarországról segíteni?
A magyarországi társadalom látható része mozdult meg a menekültek segítésére úgy a határ mellett mint más településeken és a fővárosban, példás szolidaritásról tanúbizonyságot téve, ami a kormány hosszú évek óta tartó menekültellenes kampánya után nem kis szó – igaz, ezúttal a kormány is a menekültek megsegítése mellett foglal állást.
Összefoglalónkban összeszedtünk néhány módot, ahogy a menekülteken segíteni lehet.
A legjobb, ha valamilyen szervezeten keresztül nyújtunk segítséget, legyen szó tárgyi vagy immateriális segítségről, például tolmácsolásról vagy szállásadásról. A szervezetek ugyanis fel tudják mérni, milyen erőforrásokra van szükségük, és mivel rendelkeznek.
Így érdemes nézni a következő felületeket:
- Migration Aid – a Facebook oldalukon rendszeresen közzéteszik az aktuális helyzetjelentést, valamint hogy épp mire van szükségük. Oldalukon megtalálható a telefonszámuk is.
- A közösen segítő Budapest Bike Maffia és Age of Hope Alapítvány szintén folyamatosan közzéteszi, mire van szükség.
- A települési önkormányzatok online felületei, Facebook-oldalai – a határmenti települések, mint például Záhony vagy Fényeslitke, közzéteszik felhívásaikat, hogy mire van szükségük a menekülők ellátásához. Ugyanígy országszerte számos önkormányzat írja ki, hogy milyen segítségre van szükségük akár helyben berendezett humanitárius központjaikhoz, akár hogy a határra küldjék.
- Egyházi szervezetek – többek között a Mazsihisz, az EMIH, a Magyar Református Szeretetszolgálat és a Máltai Szeretetszolgálat is részt vesz a menekülők segítésében, velük is felveheti a kapcsolatot, aki segítséget ajánlana.
- Ezen az oldalon magyarul, ukránul és angolul találhatnak hasznos információkat a menekülők.
Összegyűjtöttünk egy listát a helyben dolgozó, segítségért folyamodó ukrajnai szervezetekről is:
- A Commons | Cпільне társadalomkritikai lap Ukrajnában, munkatársai közé tartozik a beszélgetésen felszólaló Denisz Pilas, és a Mércén korábban fordításban közölt Tarasz Bilousz is.
- A Longo Maȉ kooperatíva a luganszki régióban, Vrubivkán segít gyerekek biztonságba helyezésében, ukrán hrivnyában erre a számlaszámra: 4441114451067639 (Кошан Bіачецлав Антонійоіч Монованк), euróban pedig a következő számlára lehet utalni. UA 2032200100000262063011162 (számlaszám: 26206306311162, Koshan Viacheslav, 90440, Ukrajna, Zakarpatska régió, Khustskyi körzet).
- Az Operation Solidarity egy kölcsönös segítségnyújtáson alapuló szervezet, amelyet az ukrajnai háborús helyzet elől menekülők és a helyi mozgalmakban továbbra is résztvevők segítésére hoztak létre anarchista kollektívák.
- A Ukraine Solidarity Campaign az ukrajnai szocialisták és szakszervezeti tagok számára szolgáltat információkat és támogatást. Az angliai székhelyű szervezet több ukrajnai mozgalommal áll kapcsolatban (a csoportok listája elérhető weboldalukon).
- A BEARR Trust kelet-európai és közép-ázsiai civil szervezeteket segítő alapítvány. Külön gyűjtést indítottak ukrajnai szervezetek segítésére, amelynek bevételeit azon civil szervezeteknek utalják, amelyekkel korábban közösen dolgoztak projekteken.
- A Fight For Right ukrajnai civil szervezet az országban maradni kényszerülő fogyatékossággal élőknek nyújt segítséget. A civil szervezet telefonos és helyszíni segítségnyújtással is foglalkozik.