Immáron VII. alkalommal szervezett globális klímasztrájkot a Greta Thunberg által alapított Fridays for Future mozgalom. A klímasztrájkra a világ több mint 700 városában került sor, köztük Budapesten is, ahol a szervezők szerint mintegy ezren tüntettek a klímavédelemért. Az eseményről a Mérce élőben közvetített.
„Úgy gondolom, hogy mi, kisemberek is sokat tehetünk a környezetvédelemért, a fenntartható életért. De feladatunk az is, hogy a döntéshozóknak megmutassuk, hogy milyen országban szeretnénk élni, milyen oktatásban szeretnénk részesülni, és honnan származó energiával szeretnénk fűteni az otthonainkat. Ezért veszünk részt a globális klímasztrájkokon” – mondta Somlói Kinga, a Fridays For Future Magyarország mozgalom aktivistája a rendezvényen. A rendezvényen több zöld szervezet képviselői is felszólaltak.
„Ezért fontos, hogy hallatszódjon a hangunk! Nekünk, akiknek már nagyon elegünk van a pótcselekvésekből, a zöldrefestésből, a kifogásokból. Nekünk, akik nem vagyunk hajlandók belenyugodni abba, hogy miközben halogatják az európai zöld átmenetet, feléljük maradék természeti erőforrásainkat – és ezzel a minket követő generációk jövőjét.” – hangzott el a tüntetésen Fehér Zoltán (WWF – Worldwide Fund for Nature) beszédében.
A Greenpeace Magyarország igazgatója a jövő héten esedékes választások fontosságát hangsúlyozta:
„Egy hét múlva választások következnek. A tudósok szerint 8 évünk maradt arra, hogy egyáltalán esélyünk legyen még megválasztani a jövőnket. Ha addig nem változtatunk radikálisan, az elszabaduló klíma- és ökológiai válság olyan kényszerpályára küldi a bolygónkat, ahonnan nem lesz többé letérés. A vezetőink, akiket jövő vasárnap megválasztunk, ennek az időnek a felében fogják kormányozni az országunkat. Így ez a választás klímaválasztás lesz” – mondta beszédében Mező János Bálint.
Kamrás Orsolya gimnáziumi tanár, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének országos választmányi tagja is felszólalt. „Ahhoz, hogy lényegi változás történjen, mindenekelőtt a fejekben kell forradalmat kirobbantani. És ez az a pont ahol egyértelművé válik: a ti harcotok és a mi harcunk kéz a kézben jár” – mondta.
A tüntetésen a Fridays for Future ismertette 12 pontból álló követeléseit is, melyek az alábbiak:
- Önálló Környezetvédelmi Minisztériumot!
- Magyarország csökkentse 2030-ig 65%-kal az üvegházhatású gáz kibocsátását az 1990-es szinthez képest.
- Megújuló energiát, közösségi energiát! A kormány állítsa le Paks2 tervezett beruházását! Mivel a paksi atomerőmű jelenleg üzemelő blokkjait csak a 2030-as években kell leállítani, még van idő újratervezni a jövő Magyarországának energiaellátását úgy, hogy az biztonságos és olcsó megújuló energián, illetve közösségi energián alapuljon!
- Védelmet a nagy tavainknak! Nemzeti parki és Natura 2000-es területen tiltsák meg a gazdasági tevékenységet és az idegenforgalmi, turisztikai célú nagyberuházásokat!
- Az Európai Unió 2030-ig tartó biodiverzitási stratégiával összhangban Magyarország területének legalább 30%-a legyen természetvédelmi terület, és ezen belül 10% legyen szigorúan védett!
- Semmit rólunk nélkülünk! Valós önrendelkezést a helyi közösségeknek! Követeljük az önkormányzati hatáskörök helyreállítását, a kiemelt beruházások és a kiemelt gazdasági övezetek megszüntetését, a helyi népszavazások megtartását!
- Tiszta levegőt! A kormány aktívan segítse a legrászorulóbb régiók és települések szociális és gazdasági felzárkóztatását, a lignittel és háztartási hulladékkal történő fűtés felszámolását!
- Fenntartható közlekedést! Városi forgalomcsökkentést! 2026-ig fokozatosan vezessék ki a dízelüzemű gépjárműveket! Kerozinadót!
- Civil természetvédelmi szakemberek bevonásával vizsgálják felül az erdőtörvényt! Hazánk védett és Natura 2000 erdei ne a gazdasági termelés helyszínei legyenek, hanem az élővilág háborítatlan lakhelyei!
- Vegyszermentes mezőgazdaságot, vegyszermentes Magyarországot! Az Európai Unióban szabadföldi használatban betiltott neonikotinoid tartalmú rovarölő szerek használatára semmilyen esetben se adjanak ki még eseti engedélyt sem! A kémiai szúnyogirtást mindenhol váltsa fel a biológiai szúnyoggyérítés!
- A környezeti nevelés, az ökológiai és klímaválságról történő felvilágosítás kerüljön be az általános iskolai és középiskolai oktatásba!
- Országos klímagyűlést, valódi konzultációt! Magyarország Kormánya szervezzen országos klímagyűlést véletlenszerűen kiválasztott állampolgárok részvételével a klímavédelem, az energiapolitika és a zöld átmenet kérdésének megtárgyalására!