A csütörtöki, eddig 170 életet követelő öngyilkos merénylet után újabb robbantás rázta meg a kabuli repteret a koradélutáni órákban. A helyszíni felvételek és jelentések alapján egy rakéta csapódott egy, az afgán főváros nemzetközi repülőterének közelében lévő lakóházba. A robbanásban meg nem erősített információk szerint egy gyermek életét vesztette.
A rakéta becsapódása után keszült, Twitteren terjedő felvétel:
Updates:
A house near to Kabul airport hit by a rocket. pic.twitter.com/t3Ue3AXD0s
— Shafi Karimi (@karimi_shafi) August 29, 2021
Ezzel egyidőben az amerikai hadsereg légicsapást mért egy, a hírszerzés információ szerint több öngyilkos merénylőt szállító gépjárműre. A Reutersnek nyilatkozó névtelen katonasági tisztségviselő elmondta, a drón támadás sikeres volt, civil áldozatok nem voltak, az Iszlám Állam terroristáit sikeresen likvidálták.
Az Egyesült Államok elnöke, Joe Biden már szombaton figyelmeztetett arra, hogy információik szerint a következő 24-36 órában nagy bizonyossággal újabb merénylet várható.
Arról, hogy a két támadás különálló incidens-e egyelőre még nem lehet megbizonyosodni, ahogy az áldozatok pontos száma is ismeretlen.
Az amerikai jelenlét fokozatos megszüntetésével egyre feszültebbé válik a helyzet Afganisztánban. Amint arról mi is beszámoltunk, csütörtökön egy öngyilkos merénylő robbantott a reptér előtt sorban álló, kimenekítésre váró tömegben. A detonációban 170 ember, köztük 13 amerikai katona is életét vesztette. Az elhunyt katonák hazaszállított holtesteit Joe Biden személyesen várta a delaware-i reptéren. Az elnök itt részvétét fejezte ki a katonák hozzátartozóinak és elmondta nem terveznek újabb háborút indítani Afganisztánban, de a merénylet felelőseinek levadászásának és a további robbantások megelőzésének érdekében további légicsapások várhatóak.
.@POTUS & Secretary of Defense Lloyd Austin look on during the Dignified transfer at Dover Air Force Base, Delaware, as one the 13 members of the military that were killed during the terrorist attacks in Afghanistan. pic.twitter.com/xTBe9jENMZ
— Doug Mills (@dougmillsnyt) August 29, 2021
Az amerikaik hivatalosan augusztus 31-ig kaptak haladékot a fővárost és a hatalmat villámgyorsasággal átvevő táliboktól az ország elhagyására. Azonban elnök nemzetbiztonsági főtanácsadója a mai napon bejelentette, sikerült megállapodniuk a határidő utáni biztonságos eltávozásáról azoknak, akik el szeretnék hagyni Afganisztánt.
Az afganisztánból menekülők sorsával ebben a cikkben foglalkoztunk bővebben.
A mentőakció során eddig mintegy 120 ezer embert hoztak ki az országból, akik túlnyomórészt NATO országok állampolgárai, illetve a szövetséges haderőket segítő helyi lakosok. A legtöbb ország már csütörtökön felfüggesztette a kimenekítő járatok indítását, jelenleg már csak az Egyesült Államok repülőgépei végeznek ilyen munkálatokat.
A legtöbb ország a diplomáciai kapcsolatait is megszakította az országgal, a NATO tagállamok szinte mindegyike kiürítette nagykövetségeit, kivételt egyedül Törökország képez: Recep Tayyip Erdoğan, török elnök a mai napon bejelentette, hogy diplomatáik visszatértek a kabuli nagykövetség épületébe, miután két hétig a reptérről folytatták munkájukat. Rajtuk kívül az orosz, a pakisztáni és a kínai kiküldetések az egyetlenek, amik még nem hagyták el a térséget és törekednek a tálibokkal való diplomáciai kapcsolatok kiépítésére.
A francia és a brit kormány közös javaslattal készül a hétfőre összehívott rendkívüli ENSZ gyűlésre, amiben egy biztonsági zóna felállítását javasolják az afgán fővárosban. A tervezet szerint a repteret civilek (ENSZ csapatok) működtetnék addig, amíg a veszélyeztetett afgán állampolgárok el nem tudják hagyni az országot. Emanuel Macron, francia elnök a Journal du Dimanche lapnak nyilatkozva úgy fogalmazott:
„Szeretnénk képesek lenni célzott humanitárius evakuáló műveletek megszervezésére, amik nem a kabuli katonai reptéren keresztül történnek.”
A francia elnök elmondta azt is, egy ilyen alku megkötése előfeltétele lenne a tálibok és a nyugat közti további kapcsolatok kialakításának. A tervezetet eddig csak az Egyesült Királyság biztosította támogatásáról azt, hogy Oroszország és Kína támogatni fogja-e azt, vagy pedig az Afgán szuverenitás megsértéseként értékelve megvétózzák majd, még nem tudni.
Amint arról mi is beszámoltunk, a tálibok bő augusztus közepén, alig néhány nap alatt elfoglalták az afgán fővárost, Kabult és átvették az irányítást az ország felett. Az országban magyarok is maradtak, őket már sikeresen biztonságba jutatták. A tálibok ugyan amnesztiát ígértek a NATO-nak segítő afgánoknak és a nők például oktatáshoz való jogának való megőrzését is, ennek ellenére az első lépései (például a zene betiltása) nem ebbe az irányba mutatnak.
(BBC, TheGuardian)