Hősök tere • Miközben a rendezvény végeztével újfasiszta csoportok próbálták felhívni magukra a figyelmet, a szervezők lezárták a tüntetést.
„A szakdolgozók munkája szolgálat, de nem szolgaság”
– hangzott el még egyszer a színpadról a „naggyűlés” jelszava.
A tüntetésen az egészségügyi szakmai szervezetek és szakszerezetek mellett számos, szolidaritást vállaló szakma képviselete is megjelent, hogy az új egészségügyi szolgálati jogviszony szakdolgozókat diszkrimináló rendelkezései és a szakdolgozók megalázó munkakörülményei és bére miatt tiltakozzanak.
A felszólalók többször elmondták, hogy az új egészségügyi szolgálati jogviszonyt „arcul csapásként” élték meg a járvány idején. Annak előkészítésébe a szakdolgozói kamarát és a szakmai szerezeteket nem vonták be, és a legtöbben csak kényszerből írták alá, tiltakozásra pedig a vészhelyzet miatt nem volt mód.
A beszédeket több ponton az érdekvédelmi és szakmai elit tétlensége miatt elégedetlenek zavarták meg bekiabálásokkal, nagy füttyöt kaptak Kásler Miklós és Pintér Sándor miniszterek is.
A tüntetésen az új jogviszonnyal hozott új problémák mellett az anyagi megbecsülés hiányát, a munkakörülményeket, a túlterheltséget és a pályaelhagyók szédületes mennyiségét emlegették, hasonlóképpen a néhány évvel ezelőtti „fekete ruhás mozgalom” képviselőihez.
A tüntetők 12 pontos kiáltványban foglalták össze követeléseiket, amelyben egyebek mellett
szeptembertől 30 százalékos béremelést követelnek a szakdolgozóknak, valamint az egészségügyi szakdolgozók közalkalmazotti jogviszonyának visszaállítását, és veszélyhelyzeti pótlékrendszer bevezetését követelnek a betegellátás valamennyi területén.
Balogh Zoltán, a MESZK elnöke azt mondta, követeléseikre „mielőbbi választ várnak a kormánytól”.
Tudósításunk itt zárul, köszönjük a kitartó figyelmet!
Ha szívesen olvasol és nézel hasonló közvetítéseket, és megteheted, kérjük támogasd a Mércét az alábbi módok valamelyikén!