Petíciót indított a Zöldek és az Európai Szabad Szövetség azért, hogy a többi európai parlamenti képviselőnek is a tudtára adják: nem szabad alkalmazni az októberben elfogadott, sokat kritizált Közös Agrárpolitikát, az ugyanis továbbra is az ipari méretű mezőgazdaságot támogatja.
A Közös Agrárpolitika (Common Agricultural Policy) az elkövetkezendő hét évre határozza meg az uniós szabályozások irányát, illetve azt, mire és hogyan költik el a támogatásokat. Ennek alapján, apróbb módosításokkal ugyan, de gyakorlatilag megmaradna a jelenlegi szabályozási rendszer, amelyről viszont már bebizonyosodott, hogy szép lassan felemészti a kontinens természetes élővilágát.
A KAP jelenlegi rendszerében az Unió évente csaknem hatvan milliárd euróval finanszírozza az intenzív, nagyipari mezőgazdaságot, hozzájárulva a biodiverzitás csökkenéséhez, a víz- és levegőszennyezéshez, valamint a víz túlhasználatához és a klímaváltozáshoz.
„Klímavészhelyzetben vagyunk. Cselekednünk kell, hogy megküzdjünk a klímaváltozással, megvédjük az ökológiai sokféleséget és a családi gazdaságok jövő nemzedékeit. Nem engedhetjük meg, hogy a 2027-ig tartó európai Közös Agrárpolitika a tönkretegye bolygónkat. Le kell szavaznunk ezt a KAP-ot”
-írják.
A Zöldek szerint a KAP a gazdálkodókat olyan szintetikus rovarirtószerek és műtrágya használatára ösztönzi, amely tönkreteszi a talaj termőképességét és amely a multinacionális vállalatok, valamint az oligarchák zsebébe hajtja a hasznot. Ezzel pedig kizárja a kisbirtokon gazdálkodókat és felgyorsítja a fenntartható családi gazdálkodások számának csökkenését.
A Zöldek szerint
- tisztességes béreket kell biztosítani, hogy a gazdák meg tudjanak élni munkájukból,
- be kell tartani a szén-dioxid kibocsájtási limitet és védeni a klímát,
- meg kell védeni az ökológiai sokféleséget.
Ebben a fontos kérdésben pedig az Európai Parlamenté a végszó: ha a politikusok komolyan veszik a a klíma és az ökológiai sokféleség védelmét, és támogatják a kisgazdákat, akkor leszavazzák a KAP-ot.
A petíció itt érhető el.