Halálbüntetés várhat egy bangladesi oknyomozó riporterre, miután hírt adott a kormány koronavírus elleni vakcinákkal kapcsolatos beszerzésekról: Rozina Islamot bizalmas állami dokumentumok ellopása és lefényképezése miatt akarják elítélni, szúrta ki a Liner cikkét a Media1.
Az újságírót hivatali titoktartási törvény megsértésének vádjával egy olyan törvény miatt tartóztatták le, amely még a gyarmati időkből származik.
A Prothom Alo nevű bangladesi napilap riportere állítólag engedély nélkül használta telefonját, hogy lefényképezze a koronavírus elleni vakcinák vásárlásáról szóló kormányzati tárgyalásokkal kapcsolatos dokumentumokat. Az ellene indított eljárás szerint a fotókat akkor készítette, amikor egy tisztviselő irodájában várakozott.
A 42 éves újságírót a hét elején órákon keresztül tartották fogva az Egészségügyi Minisztérium titkárának egyik személyi asszisztensének szobájában, ahol fizikailag és mentálisan is bántalmazták, mielőtt átadták a rendőrségnek.
Miti Sanjana, a bangladesi legfelsőbb bíróságon praktizáló ügyvéd a DW-nek megerősítette, hogy az újságírót zaklatták, és azt is, hogy a hivatali titkokról szóló bűncselekményekért kiszabható maximális büntetés 14 év börtöntől egészen a halálig terjed.
Az újságírótól megtagadták az illetéket és börtönbe küldték, miután kedden megjelent egy helyi bíróságon, következő kihallgatása pedig a napokban esedékes. Rozina Islam munkahelyének ügyvezető szerkesztője úgy véli, az újságírót azért tartóztatták le, mert oknyomozó riportjaival számos korrupciós esetet tárt fel a kormányzati szektorokban.
Colleagues form a human chain at the capital’s Karwan Barzar on Thursday demand unconditional release of Prothom Alo senior reporter #RozinaIslam. https://t.co/g0mRH389kZ
— Prothom Alo (@ProthomAlo) May 18, 2021
Több emberi jogi szervezet is kiállt az újságíró fogvatartása ellen: az Amnesty szerint
„a Rozina ellen indult és a hivatali titoktartási törvényre hivatkozó hadjárat valójában támadás a bangladesi társadalom ellen, támadás az információszerzés és a tájékozódás ellen. Az, hogy a kormány hogyan szerzi bel a koronavírus elleni vakcinákat, közérdekű információ, amelyet nem lehet elzártni nemzetbiztonsági okokra hivatkozva.”
A Human Rights Watch arra kéri a bangladesi hatóságokat, hogy azonnal engedjék szabadon Rozinát.
„A bangladesi hatóságoknak bizonyítékot kell felmutatniuk, vagy azonnal engedjék el Rozina Islamot, illetve hagyjanak fel az újságírók bebörtönzésével, hiszen munkájukhoz a kormány hibáinak feltárása is hozzátartozik”
-nyilatkozta Brad Adams, a HRS ázsiai vezetője.
A journalist in Bangladesh who criticized the government’s response to #COVID19 was arrested for allegedly taking photos of government documents.
Rozina Islam has in the past uncovered government corruption and bribes. She faces a possible death penalty under colonial-era law. pic.twitter.com/NH5TDMGNNS
— AJ+ (@ajplus) May 18, 2021