A büntetőeljárási törvény egy új módosítása értelmében a magyar állam már elismeri az izlandi Barnahus-módszert a szexuálisan bántalmazott gyermekek kihallgatásánál. A 2021. január 1.-től érvénybe lépő módosítás immár lehetővé teszi, hogy igazságügyi szakpszichológus, vagy a gyermekek védelméről szóló 1997. évi XXXI. törvényben meghatározott szaktanácsadó kérdezze ki a büntetőáljárási kihallgatásban érintett gyermekeket, akiket eddig a rendőrség munkatársai hallgattak ki.
A Hintalovon Alapítvány tegnap külön bejegyzésben is hangsúlyozta a módosítás jelentőségét, azt írták:
” Ez lehetőséget ad arra, hogy olyan szakember hallgassa meg a gyereket, aki megfelelően képzett és érzékeny, így jóval kisebb az esélye a gyerek újra-traumatizálódásnak már az eljárás kezdetén.”
Azt is kihangsúlyozzák, hogy a döntéssel évtizedes lemaradást pótolhat a magyar büntetőeljárás rendje.
Hiányosságok azért persze maradtak, például ahhoz, hogy a módosítóban előirányzott szakemberek megfelelő létszámban rendelkezésre álljanak, először is az intézményrendszernek kellene Magyarországon kiépülnie. A Barnahus módszert a Szombathelyen 2016-ban megnyílt, úgynevezett Barnahus-házban alkalmazták eddig Magyarországon, február 1.-től ezt egy budapesti terápiás központ is kiegészíti majd, a Fővárosi Gyermekvédelmi Központ és Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat épületében.
A Mércén 2017 végén Szojka Zsófia számolt be részletekbe menően mind a Barnahus-módszerről, mind pedig annak magyarországi pilot-projektjéről Szombathelyen. Már akkor hangsúlyozta, a módszerváltás mellett alapvető szemléletváltást is jelentene alapelveik itthoni alkalmazása.
A rendőrség hivatalos közleménye szerint erről az együttműködésről írt alá megállapodást 2021. január 27-én Kuslits Gábor, a Fővárosi Gyermekvédelmi Központ és Területi Gyermekvédelmi Szakszolgálat igazgatója és dr. Terdik Tamás dandártábornok, Budapest rendőrfőkapitánya.
Az egyezmény megkötése alkalmából Fülöp Attila, az Emmi szociális ügyekért felelős államtitkára is köszöntőt mondott, amelyben hangsúlyozta, szintet lépett a rendőrség és a gyermekvédelem együttműködése. Ezek után átadták az új, különleges kihallgatószobát is.
Az izlandi módszer lehetőséget nyújt arra, hogy a zaklatott gyermekeknek ne kelljen számos különböző intézmény külön, idegtépő meghallgatásain átesnie, a Barnahus komplex módon, egyetlen helyen, gyerekbarát környezetben, szakértőkkel és integrálva végzi el ezt az iszonyatosan nagy munkát.
A módszer lényege, hogy miközben a meghallgatást gyermekekhez értő szakember végzi, egy eltakart „monitoring szobában” helyet kap az ügyben nyomozó rendrő, adott esetben az ügyész, ügyvéd is, aki így párhuzamosan, de a kiskorú áldozatokat nem zavarva figyelheti meg az egész folyamatot, és gyűjtheti össze a bizonyítékokat. Kérdéseiket a gyerekek számára érthető módon a szakember tolmácsolja.
Ráadásul a megfelelő környezet a tapasztalatok szerint nem csupán a traumák újraélését kerüli el, hanem a módszer szinte mindig elegendő bizonyítékot is szolgáltat a büntetőügyi vádemeléshez, így az ezzel a módszerrel kezelt gyerekek támadói nagyobb eséllyel jutnak el a bíróságra vádlottként.
Míg jogvédő szervezetek hevesen tiltakoztak 2020 nyarán, amikor a kormány megkönnyítette a gyermekek családokból való kiemelését, a Barnahus-házakat működtető civilek hangsúlyozták, a szexuálisan zaklatott, bántalmazott kiskorúak számára az új törvényi környezet nagy könnyebbséget jelent.