Az eredeti tervek szerint nagy tömeg előtt, és a wisconsini Milwaukeeban megtartandó Demokrata elnökjelölő nemzeti gyűlésre (DNC) az Egyesült Államokat továbbra is súlyosan érintő koronavírus-válság miatt idén virtuálisan, videókapcsolattal kerül sor.
A ma kezdődő esemény lesz a párt történetének első, több tízezer tagot megmozgató, de internetes nagygyűlése.
A jelölőgyűlés elvileg a párt előválasztási folyamatának hivatalos és ünnepélyes lezáró aktusa, fénypontja, amikor a delegáltak a szavazók által korábban az előválasztáson meghatározott módon, élőszóban jelölik a párt elnöki posztra szánt politikusát, amit a jelölt ezek után egyfajta programadó beszédben fogad el. A jelölt idén Joseph R. Biden volt alelnök és szenátor lesz, aki már február elejére, több centrista jelölt – Pete Buttigieg, Michael Bloomberg – és a baloldali Elizabeth Warren visszalépése után vette át egyértelműen a vezetést Bernie Sandersszel szemben, végül pedig az elkötlezett delegáltak több mint kétharmadával (2627 delegált, 66%) egyértelműen jelöltté vált.
A mostani Demokrata Nemzeti Gyűlésen a tervek szerint többek között beszédet mond majd Michelle Obama volt first lady, Bernie Sanders, a Demokrata baloldal volt elnökjelöltje, Gretchen Whitmer michigani kormányzó, Andrew Cuomo new-yorki kormányzó, Amy Klobuchar minnesotai szenátor és volt elnökjelölt, meglepetésre John Kasich 2016-os Republikánus jelölt és volt ohiói kormányzó is elfogadta a meghívást, Trump ellenes fellépés várható tőle. De felvezeti még Bident Bill Clinton volt elnök és John Kerry volt külügyminiszter is, utána pedig szerdán Kamala Harris alelnökjelölt tartja majd meg beszédét.
A gyűlés szervezésével kapcsolatban éles kritika is érte a főleg a baloldal ellenfeleiből álló Demokrata Nemzeti Bizottságot (DNC), is elsősorban azért mert noha a párt támogatóinak jelentős része demokratikus szocialista elveket vall, a fellépő beszélők között csupán egyetlen egy ilyen ember, a független Sanders található. Másrészt viszont a párt tagságának és szavazóbázisának egyre növekvő része a spanyolajkú közösségből kerül ki, de a gyűlésen egyetlen egy politikusuk sem kap majd teret, még a párt egyik legnépszerűbb képviselője, Alexandria Ocasio-Cortez sem.
Noha a koronavírus-válság Trump általi félrekezelése azt jelentette, hogy Biden a nyári időszakban igen jelentős előnyre tett szert az elnökkel szemben, vezetése a CNN legutóbbi felmérése szerint 6%-ra szűkült, és 50% támogatja most, míg Trump kicsit javított, rá most 44% szavazna.
Mindezek miatt, noha a lényegi előválasztási verseny a jelölőgyűlés előtt már három hónappal lezárult, mégis van tétje annak, hogy Joe Biden milyen beszédet mond el, és milyen hangulat lesz a virtuális eseményen, hiszen jó esetben ez mindig kicsit felfelé húzza az adott párt népszerűségét.
Arra a kérdésre azonban, hogy éppen ezért nem érte volna-e meg jobban mégis élőben tartani legalább egy napot – ahogyan azt később a Republikánusok tervezik – Larry Cohen, a Bernie Sanders politikáját támogató DNC-elnökségi tag a Voxnak csak annit válaszolt:
„Teljes mértékben támogatom, hogy nem személyesen megyünk el a nagygyűlésre; teljes ostobaság lett volna, de amit így elveszítesz az a 4000 megválaszott küldött találozója a saját pártszervezetével minden egyes reggel. Ez a szervezés és aktivizmus szempontjából nagyon fontos lett volna.”
-tette hozzá.