Megejtette szokásos péntek reggeli interjúját a Kossuth Rádióban Orbán Viktor, a miniszterelnök ma főként a járványhelyzettel foglalkozott.
Szerinte Európában „szomorúak a számok”, ellenben Magyarországon rendben vannak, ezért úgy látja:
nálunk a veszélyt jelenleg a behurcolás jelenti.
A miniszterelnök szerint a probléma az lehet, hogy „jövünk-megyünk”, és hozzuk magunkkal a vírust is, a folyamatosan vizsgálódó Operatív Törzs (OT) adatai szerint ugyanis minden új fertőzésénél felfedezhető valamilyen „külföldi elem”.
Az OT épp ezért ma délig kapott határidőt, hogy javaslatot tegyen a behurcolás elleni védekezéshez, az erről szóló döntés pedig már ma, vagy holnap megszülethet.
Orbán jelezte: bizonyosan kell újabb korlátozó intézkedéseket hozni, ám azt még nem tudni, milyeneket.
Egy javaslattal azért maga a miniszterelnök is előállt már reggel:
több Balaton legyen, mint Adria.
Emlékezetes: Orbán már egy hete is a Balaton mellett érvelt, pedig meglátása szerint amúgy a magyar ember olyan, hogy ha nem látja egy évben legalább egyszer a tengert, börtönben érzi magát.
Hangjára talált a miniszterelnök a következő nagyobb témánál: az Európai Unió következő hétéves költségvetéséről szólva jelezte ugyanis, hogy az európai gazdaság „gondban van”, amin a közös hitelfelvétel segítene, ezért azonban kamatot kell majd fizetni, mert a hitelezők „azt szeretik” (ami megint csak egy kevéssé burkolt utalás Soros Györgyre). És bár a miniszerelnök saját bevallása szerint fázik ettől az egésztől, ugyanis „az adósság a magyar ember számára rémisztő”, mégis kifejtette, hogy nincs ellene a hitelfelvételnek, de azt is hozzátette, hogy ehhez egyhangú döntésnek kell születnie,
amit Magyarország meg tudna vétózni, ha akarna.
Mindenki értse, ahogy akarja.
Orbán beszélt a magyar gazdaságról is: szerinte éppen „áttörés van”, ugyanis bár a koronavírus előtt 4,5 millió ember dolgozott, a járvány okozta mélyponton pedig 130 ezerrel kevesebben, de ez a tendencia mostanra megfordult. A miniszterelnök azonban nem volt túl optimista, mivel szerinte a válság 5-6 hónap múlva érezteti majd hatását, ám erre a megpróbáltatásra Varga Mihály és a gazdaságvédelmi operatív törzs készül.
Kis kiegészítés ehhez, hogy az MTI épp ma közölt statisztikát a munkanélküliségi rátáról, amiből kiderül, hogy is állunk a számokkal:
Először szólalt meg Orbán Viktor a Kaleta-ítélettel kapcsolatban. A miniszterelnök szerint az enyhe ítélet arra bizonyíték, hogy sem az ügyészség, sem a bíróság nem áll a kormány befolyása alatt, ha ugyanis így lenne,
ötször ekkora büntetés született volna.
Orbán Viktor emellett azt is megjegyezte: az őszi törvényalkotási időszak egyik legfontosabb témája a gyermekvédelmi törvény szigorítása lesz majd.