A várakozásoknak megfelelően, fölényes győzelmet aratott a felmérések szerint az Aleksandar Vučić elnök vezette Szerb Haladó Párt (SNS) a vasárnapi szerbiai országgyűlési választásokon. Az SNS a voksok 63,4 százalékával kényelmes többségbe kerülhet a parlamentben.
Serbia, Parliamentary election:
Cesid-Ipsos Exit Poll
SPS-EPP: 63.4% (+15)
SPS~S&D: 13.3 (+2)
SPAS-*: 3.9% (new)
POKS-*: 2.8% (new)
M20-*: 2.4% (-3)
SRS~NI: 2.2 (-6)+/- vs 2016 election#izbori #izbori2020 #bojkot
➤https://t.co/eWnraQ39P8 pic.twitter.com/tctl2kFoHU
— Europe Elects (@EuropeElects) June 21, 2020
Az SNS koalíciós partnere, a Szerbiai Szocialista Párt (SPS) is erősödött valamennyit, de másodikként így is jócskán lemaradva az SNS-től, összesen 13,3 százalékot szerezhetett.
A nagy ellenzéki pártok a Szövetség Szerbiáért (SZS) nevű platformba tömörülve tüntetőleg bojkottálták a választást.
A háborús bűnökért Hágában egyszer már elítélt Vojislav Šešelj által vezetett szélsőségesen nacionalista Szerb Radikális Párt a Szabad Választásokért és Demokráciáért Központ (CeSID) és az Ipsos közvélemény-kutató adatai szerint nem ugrotta meg a 3 százalékos bejutási küszöböt, egyelőre úgy tűnik, hogy egyedüli ellenzékiként a Szerb Hazafias Szövetség (SPAS) került be a törvényhozásba választások útján.
A SPAS egy populista jobboldali párt, amelyet Aleksandar Šapić, korábbi szerb válogatott vízilabdázó vezet.
A választást eredetileg április végén tartották volna Szerbiában, azonban a koronavírus-járvány miatt elhalasztották azt. Az ellenzéki pártok többek között a sajtószabadság helyzete és a demokratikus intézmények leépítése miatt tiltakoztak. Előbbivel kapcsolatban az Európai Bizottság is kifejezte 2019-ben súlyos aggodalmait egy jelentésében.
A szerbiai választások tétjéről, a Vučić-kormányzat népszerűségéről és Szerbia bebetonozódott 90-es évekbeli politikai képéről Losoncz Márkkal beszélgetett Kocsis Árpád nem régen a Mércén.