Frissítés, 20:15:
Varga Mihály Facebookon reagált a megjelent hírekre. Mint írta,
„Mivel sem engem, sem az MTÜ-t nem kérdezték meg a hírrel kapcsolatban, itt kell tájékoztatnom Önöket arról, hogy sem jogköröm, sem szándékom nincs ilyet kezdeményezni. Ilyen joga a településeknek van.”
A teljes bejegyzést az alább olvashatjátok el:
Korábban írtuk:
Az Összefogás a Balatonért Egyesület (ÖBE) nyílt levélben fordult Varga Mihály gazdasági miniszterhez és a Magyar Turisztikai Szövetséghez, hogy tiltakozzanak a – már jelenleg is nagyon kevés – balatoni szabadstrandok fizetőssé tétele ellen – írja a HVG.
A koronavírus-járvány okozta válság hatásainak kompenzálására ugyanis több település is fizetőssé tenné szabadstrandját, holott korábban vállalták fenntartásukat.
Ahogy a szervezet a levélben is írja, több esetben vissza nem térítendő állami támogatásból újították fel a strandokat, aminek feltétele volt, hogy továbbra is ingyenesen használhatók legyenek, kiemelve, hogy volt olyan eset, melyben a forrást biztosító cég nem járult hozzá a fizetőssé tételhez:
„Kérjük tehát Varga Mihály Pénzügyminisztert és a Magyar Turisztikai Szövetséget, hogy ne járuljanak hozzá a vissza nem térítendő állami támogatásból felújított szabadstrandok fizetőssé tételéhez! Kiemelendő, hogy Fonyódon a forrást biztosító Kisfaludy 2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. sem támogatta, hogy a járvány miatti bevételkiesést ilyen módon pótolják az önkormányzatok.”
A teljes levelet az alább olvashatjátok el:
Az ÖBE kiemeli, hogy a szabadstrandok fizetőssé tétele nem csupán a helyieket, de a településekre látogatókat is kizárja a szabad fürdőzés lehetőségéből – noha van település, ahol úgy működik a rendszer, hogy a helyieknek kedvezményt, vagy ingyenes hozzáférést biztosítanak, ez a lehetőség nem mindenhol áll a lakosok rendelkezésére.
Másrészről noha a balatoni üdülés napjainkban jóval nehezebben elérhető a társadalom széles rétegei számára, mint néhány évtizeddel ezelőtt, a szabadstrandok bezárása még inkább megnehezíti, hogy a tópartot a rosszabb anyagi helyzetben lévők is élvezhessék – holott mindannyiunk közkincse kellene, hogy legyen.
Mindazonáltal a jelenlegi kormánynak láthatóan nem elsődleges célja, hogy biztosítsa a szegények üdülését, sokkal inkább a tehetősek kényelmét szolgáló és a NER elitjét gazdagító beruházásokat támogat, ahogy az a Válasz Online gyűjtéséből is kiderül.
(Egyébként a luxusszállodákra, yachtkikötőkre és egyéb úri huncutságokra költött milliárdokból vélhetően legalább részben lehetne kompenzálni Balaton-parti – sőt, akár máshol lévő – települések válság miatti bevételkieséseit.)
Telefonon értük el Badzsó Istvánné Angélát, az ÖBE társelnökét, aki elmondta, a szabadstrandok fizetőssé tétele mellett más ügyekkel is foglalkoznak, ezek benne vannak az egyesület Civil Minimum programjában, és úgy társadalmi mint környezeti jelentőségű kérdéseket érintenek, többek között a fakivágások és a tó ökoszisztémája szempontjából kiemelten fontos nádasok irtása ellen is tiltakoznak.
Eddig több, mint 82 ezren írták alá Stop Balaton-törvény című petíciójukat az AHang platformon. Ennek leírása szerint
„A »Balaton-törvény« értelmében 44 városban vagy településen érintetlen, többnyire tájvédelmi vagy Natura 2000 minősítéssel ellátott területeket, szabadstrandokat kíván feloldani a tájvédelmi besorolás alól azért, hogy oda ipari kikötőt, luxushajó kikötőt, szállodakomplexumokat és lakóparkokat építtessen nagybefeketetők segítségével! Az önkormányzatok a törvényjavaslatok véleményezésére minden eddiginél rövidebb határidőt kaptak, nincs fellebbezési joguk, vétójoguk. Több százmilliárdos beruházásokat kívánnak végrehajtani úgy, hogy nem kérdezték meg a lakosságot, pedig közvetlen környezetük és életminőségük hosszútávon lesz befolyásolva. Részletes társadalmi egyeztetést akarunk, mert a Balaton mindenkié, számít a véleményünk!
Ne engedjen több erdőt és nádast elpusztítani!”
A szervezet szeretné elérni, hogy jogi és környezetvédelmi szakértők bevonásával megalkotott javaslatcsomagjukat építsék be a tóparti szabályozásba a döntéshozók. A társelnök szerint jelenleg figyelmen kívül hagyják a helyiek érdekeit, ezzel szemben mint mondta,
„szeretnénk elérni, hogy minden nagyobb beruházás előtt a helyi lakossággal folytassanak egyeztetést (…) mert van az a rossz tapasztalatunk, hogy amikor van egy ilyen beruházás, akkor gyakorlatilag a kész tényekkel szembesülnek a lakosok, tehát hogy kivonul a daru, meg a markológép, meg minden.”
A Balaton-parton egyre-másra tűnnek el a széles körben hozzáférhető partszakaszok, Balatonfüreden például már egyáltalán nincs lehetőség hozzáférhető szálláshoz jutni (fürdőzésről nem is beszélve), miután a NER kedvencének számító településen az utolsó kemping helyére is luxusszálloda épül.