A rendőrségi brutalitás újabb megnyilvánulása miatt, miszerint intézkedés közben megfojtottak egy fegyvertelen fekete férfit, George Floydot, a rendőri erőszak elleni tüntetések során szinte háborús állapotok alakultak ki Minneapolisban, az Egyesült Államok Minnesota államának legnépesebb városában – írja a KSTP. A négy elkövetőt kirúgták, azonban a tüntetők ennél komolyabb elégtételt, és a rendőri brutalitás, valamint a rasszista gyakorlatok megszüntetését és a felelősök határozott felelősségre vonását követelik.
A gyilkosságról készült felvételeken látszik, hogy az egyik rendőr öt percen keresztül térdel az áldozat nyakán, aki közben azt mondja,
„Nem kapok levegőt”, „ne öljön meg”.
A rendőrök ennek ellenére fényes nappal, tucatnyi szemtanú előtt a nyílt utcán gyilkolta meg az áldozatot.
A városban keddre hatalmas tüntetést szerveztek civilek a rendőri brutalitás ellen, amely hamarosan több napos, rendszerszintű elnyomás elleni tiltakozássá duzzadt rendszeres összecsapásokkal a megmozdulást elfojtani kívánó rendőrség és a demonstrálók között.
Az elégedetlenség oly mértékű, hogy a rendőrség képtelen feloszlatni a demonstrációkat, így a város polgármestere, Jacob Frey a Nemzeti Gárda közreműködését igényelte.
A tüntetéssorozatot kiváltó gyilkosság hatalmas hullámokat vert az Egyesült Államokban, ahol az utóbbi időben a társadalom egyre érzékenyebb a színesbőrűek elleni brutális rendőri fellépésre, de nem kevésbé arra, hogy a rendőrség és a hatalom birtokosai nem tudnak megnyugtató válaszokkal szolgálni.
A társadalomban felgyülemlett feszültség vezetett oda, hogy a fekete George Floyd meggyilkolása miatt kitört tüntetésen egy csoport ahhoz a rendőrőrshöz vonult, ahol az elkövetők dolgoztak, majd elkezdték különböző tárgyakkal dobálni, amire a rohamrendőrség könnygáz- és riasztógránátokkal, valamint gumilövedékekkel kezdte sorozni a kövekkel és vizespalackokkal felszerelt tüntetőket.
A rendőrség számára azonban casus bellinek bizonyult, hogy a demonstrálók a rendőrörshöz vonultak, szerdán már a tüntetések több helyszínén is brutális fellépéseket foganatosítottak, fegyvertelen tüntetőkre támadva tömegoszlató eszközökkel.
Armed right wing extremists with rifles stood exactly where these protesters are standing now, and the cops made nice and shook their hands.
Now people seek justice for state sanctioned murder, and this is how the state responds.https://t.co/S3uJoBmAvn
— Socialist Rifle Association (@SocialistRA) May 27, 2020
„Protect and serve” pic.twitter.com/fIyBXsOVfP
— CTUL (@CTUL_TC) May 27, 2020
A városban az események eszkalálódása során szerdán több üzletet felgyújtottak és fosztogatók is megjelentek, a kialakult összecsapások során egy üzlettulajdonos lelőtt egy embert, aki állítása szerint épp a boltját fosztotta ki. A karhatalom velük példálódzik, mikor a határozott hatósági fellépést próbálja megindokolni, azonban látványos, hogy a tüntetéseket is igyekszenek minél rövidebbre zárni.
A tömeg nem véletlenül dühös, ahogy az a CBS csatorna által közzétett felvételeken is látszik, George Floyd nem volt abban a helyzetben, hogy ártson a rendőröknek, ennek ellenére miután megbilincselték és földre kényszerítették, addig térdeltek a rendőrök a nyakán, míg megfulladt. A rendőrség szerint pénzhamisítás miatt riasztották őket, a TMZ-nek egy közeli üzlet alkalmazottja azt állította, felmerült bennük, hogy az áldozat egy hamisított bankjeggyel fizetett, ezért hívták a rendőröket.
Az ügyben megnyilvánult Twitteren Alexandria Ocasio-Cortez demokratikus szocialista kongresszusi képviselő, szintén a rendszerszintű problémára hívva fel a figyelmet:
#GeorgeFloyd should be alive. Instead, he was killed as he begged police for his life.
The impunity of police violence is a systemic problem we must face to save lives.
Police brutality is now a leading cause of death for young Black men in the US. The status quo is killing us.
— Alexandria Ocasio-Cortez (@AOC) May 26, 2020
Azon túl, hogy a békés demonstráció fontosságának hangsúlyozása mellett behívja a Nemzeti Gárdát, a polgármester is a bűnösök megbüntetése mellett foglalt állást, mondván
„Az elmúlt 36 órában mindennél jobban az a fundamentális kérdés foglalkoztatott: miért nincs börtönben George Floyd gyilkosa? Ha maga tette volna, vagy én tettem volna, most épp rács mögött lennénk. És nem tudok erre megfelelő választ adni.”
De megszólalt a kormányzótól kezdve az ügyészségen keresztül egészen Donald Trump elnökig egy sor hatósági és közigazgatási feladatot ellátó személy, kiemelve, hogy a videókon látható rendőri brutalitás elfogadhatatlan. A gyilkosság ügyében a helyi hatóságok mellett az FBI is nyomozásban kezdett.
Mindazonáltal ezek a megnyilvánulások nem sokat érnek addig, míg az Egyesült Államokban egymást érik a rasszista indíttatású rendőri gyilkosságok, újra és újra felelevenítve, hogy az országban milyen mélyen gyökerezik az intézményesített rasszizmus.
Az Egyesült Államokban a rendőrség rengeteg (2019-ben 1099) embert öl meg évente, és feketék lakosságbéli arányukhoz képest sokkal nagyobb eséllyel esnek a rendőrségi brutalitás áldozatául, mint fehérek, ahogy a börtönökben is jóval nagyobb számban képviseltetik magukat.