Pert indít a Helsinki Bizottság az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) ellen, amiért megtagadták annak a dokumentumnak a kiadását, amelyben Kásler Miklós felszólította a kórházak vezetőit a kórházak részleges kiürítésére – áll a jogvédő szervezet közleményében.
A tárca szerint a kért irat további döntéseket készít elő, ezért nem adható ki, ám a Magyar Helsinki Bizottság szerint a kért irat már maga a döntés – de ha további döntéshez használnák, akkor sem lenne titkolható egy demokráciában.
A szervezet ezért pert indít az Emmivel szemben.
Ahogy arra a jogvédő szervezet közleményében emlékeztet, az Operatív Törzs április 15-i közleményében a következő adatok szerepeltek:
„április 19-ig a kórházaknak 50%-os ágykapacitást kell előkészíteni. Tehát 100 kórházi ágyból 50 ágyat kell felszabadítani a koronavírus-fertőzöttek kórházi ellátására. A következő ütemben ezt 60%-ra kell majd növelni, vagyis 100 ágyból 60 ágynak kell majd készen állnia koronavírusos betegek ellátására.”
A Helsinki ezek alapján feltételezte, hogy a döntést az illetékes szaktárca hozta meg, ezért adatkéréssel fordult a minisztériumhoz, hogy küldje meg azt a dokumentumot, amelyben elrendelték a kórházak ágyainak előbb 50, majd 60 százalékos felszabadítását, azaz a kórházak részleges és gyors kiürítését.
Az Emmi azonban az adatkérés teljesítését megtagadta azzal a már említett magyarázattal, hogy a kért dokumentum további jövőbeli döntés megalapozását is szolgálja.
Érdekesség, hogy mindeközben Kásler Miklós miniszter nemrég a Demokrata című kormányközeli lapban arról beszélt, hogy „ilyen utasítás soha nem hangzott el. A kezelés és az intenzív ellátás bővítésének a feltételeit kellett biztosítaniuk”, a felelősséget pedig az orvosokra hárította, illetve ismert az is, hogy az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet és a Fejér Megyei Szent György Kórház főigazgatóját azért mentette fel a miniszter, mert nem teljesítették a Nemzeti Népegészségügyi Központ – az operatív törzs által jóváhagyott – utasításait, azaz a betegek nagyarányú hazaküldését. A Helsinki szerint egyre több a kérdőjel a helyzet körül.
„Hogyan mondhatja a miniszter, hogy nem volt utasítás, amikor a minisztériuma meg azt mondja, hogy van, de az döntéselőkészítő irat? És vajon milyen jövőbeni döntést készít elő a kórházi ágyak tömegének felszabadítása?” – Tette fel a kérdést a jogvédő szervezet.
A Helsinki Bizottság szerint a miniszter nagy jelentőségű döntése emberek élethez, emberi méltósághoz, egészségügyi ellátáshoz való alapjogát korlátozhatta, de mindenképpen súlyos megpróbáltatásokat jelentett betegnek és családjának egyaránt, ezért indít közadatpert az Emberi Erőforrások Minisztériumával szemben.