Sorra követelik vezető angol politikusok a korábbi Brexit-kampányt vezető Dominic Cummings miniszterelnöki főtanácsadó lemondását, kirúgását. Boris Johnson angol miniszterelnök főtanácsadója azután került az érdeklődés kereszttüzébe, hogy tegnap kiderült: mikor március végén az akkor már fertőzött Boris Johnson miniszterelnök meglátogatása után Cummings koronavírusos tüneteket kezdett mutatni,
karantén helyett családjával Londonból több mint négyszáz kilométerrel arrébb, Durhambe utazott, a szülővárosába.
Ekkoriban a kormány már életbe léptette az utazási korlátozásokat Angliában, valamint előírta azt is, hogy lehetőség szerint mindenki maradjon otthon, tehát Dominic Cummings megszegte a törvényt. Ráadásul nem is egyszer: Cummings a vidékre utazását követően Durhamben is megszegte a lakhelyelhagyási tilalmat, aztán Londonba is visszautazott, majd megint elment Durhambe.
Ez egy helyi lakosnak is feltűnt – március végén bejelentést tettek a rendőrségnél Cummings ellen. A rendőrség szóvivője elmondta, hogy a hatóságok március 31-én felvették a kapcsolatot a bejelentett egyénnel, aki ténylegesen a feljelentő által megadott címen tartózkodott.
„A nemzeti rendőrségi iránymutatásokkal összhangban a tisztviselők elmagyarázták a családnak a karantén irányelveit, és megismételték az alapvető utazásokkal kapcsolatos irányadó tanácsokat.” – mondta a durhami rendőrség szóvivője.
Ennek ellenére Cummings alig néhány nappal később, április 5-én újból megszegte a karantént, amikor fiával a szülei házának közelében látták – tehát alig egy héttel később, mint hogy a vírus tüneteit észlelni kezdte magán.
Dominic Cummings felesége, Mary Wakefield az angol Spectator magazin munkatársaként cikkben számolt be arról, hogy családjával hogyan vészelték át a vírust és a karantént, azonban az az apró részlet, hogy valójában pontosan be sem tartották, valamint elhagyták Londont is, kimaradt a cikkből.
A Downing Street 10 és Boris Johnson angol miniszterelnök a többszörös megkeresések ellenére sem fordult Cummings ellen, Johnson „teljes támogatását” fejezte ki főtanácsadója mellett.
Azonban ahogy a részletek fokozatosan nyilvánosságra kerültek, széles körű tiltakozás bontakozott ki Cummingsszal szemben:
az otthon maradás fontosságát hirdető Boris Johnson közvetlen közelében különösen rosszul veszi ki magát, hogy Cummings a jelek szerint úgy vélte, rá kevésbé vonatkoznak a törvények, mint az átlagemberre.
Ezt vasárnap már egyre több konzervatív képviselő is felismerte, valamint spontán tiltakozók jelentek meg Cummings londoni házánál, egy autóról pedig Boris Johnson otthonmaradásra intő videóüzenetét kezdték lejátszani.
A campaign van has turned up outside Dominic Cummings’ house in Islington and is playing new clips and a video of Boris thanking the public for their sacrifice pic.twitter.com/W6tceV7TRS
— Tony Diver (@Tony_Diver) May 24, 2020
A munkáspárti politikusok után vasárnap délutánra már több konzervatív képviselő is felemelte a szavát Cummings ellen, közülük a közösségi média nyomására olyanok is, akik korábban még a tanácsadó védelmében szólaltak fel.
Ill couple drive 260+ miles to ensure that their small child can be looked after properly. In some quarters this is regarded as crime of the century. Is this really the kind of country we are?
— Robert Halfon MP -Working Hard for Harlow- (@halfon4harlowMP) May 23, 2020
Robert Halfon harlowi tory képviselő először a fenti tweettel fejezte ki támogatását Cummings iránt: „Egy beteg pár több mint 260 mérföldet megtesz annak érdekében, hogy biztosítsák a kisgyermekük megfelelő ellátását. Bizonyos körökben ez az évtized bűnténye. Tényleg ilyen országban élünk?” – írta először Halfon, majd vasárnap Facebook oldalán kért elnézést, állítása szerint „megbánta” a tweetjét, és aki törvényt sértett, annak felelnie kell a tetteiért.
Vasárnap délutánra már több mint hetvenezer ember írta alá a Dominic Cummings eltávolítását követelő petíciót, rengetegen vetik szemére, hogy nem azért tartották olyan szigorúan a közösségi távolságtartás és a karantén szabályait, hogy bárki vezető politikai körökből aztán úgy érezhesse, bármit megtehet. Véleményük szerint amennyiben Boris Johnson nem távolítja el Cummingsot főtanácsadói posztjáról, az a belé vetett bizalom megtörését jelenti, valamint egy hibás döntés mind vezetőként, mind morálisan.