Csökkenti a februári és márciusi bemutatóinak költségeit a Katona József Színház, miután múlt héten a Fővárosi Közgyűlés elfogadta azt a határozatot, amely rögzíti, melyek lesznek azok a fővárosi színházak, amelyeket kizárólagos fővárosi fenntartásban tartana a főváros, és melyek azok, amelyeket a kormánnyal „közös működtetésbe” ad.
Ennek értelmében a József Attila Színház, a Kolibri Gyermek- és Ifjúsági Színház, a Madách Színház, a Thália Színház, az Új Színház és a Vígszínház kerülnek közös működtetésbe, a kormány által sokat támadott – első sorban a Katona – színházak pedig továbbra is kizárólagos fővárosi fenntartásban maradnak, így a kormány nem kap beleszólást azok működésébe.
A „megosztásra” azután lett szükség, hogy tavaly decemberben a kormány villámgyorsan módosította a kulturális intézményekre vonatkozó szabályozást, megfosztva a budapesti kőszínházakat a normatív állami támogatástól. Ezentúl egy színház csak akkor kaphat központi költségvetési finanszírozást, ha a fenntartó önkormányzat megosztja a döntési jogköröket a kormánnyal – ez érdemben azt jelenti, hogy az önkormányzat mellett a kormány is beleszólást kap az igazgatók kinevezésébe.
A Fővárosi Közgyűlés döntésével kapcsolatban egyébként kisebb konfliktus is kialakult a DK és a városvezetés között, előbbi szerint ugyanis nem értett egyet azzal, hogy a fővárosnak meg kellene osztania egyes színházak működtetését a kormánnyal. Gy. Németh Erzsébet humán területekért felelős főpolgármester-helyettes, a DK fővárosi frakcióvezetője Facebook-oldalán később azt írta, az előterjesztést
„sok vita után, nehéz szívvel, jobb meggyőződésünk ellenére szavaztuk ezt meg.”
Ez azonban jelentősen megnehezítette a Katona József Színház működését: mint az a színház mai Facebook-bejegyzésében olvasható,
az anyagi bizonytalanság miatt januárban úgy indultak neki a februári és márciusi bemutatóik próbafolyamatának, hogy nem tudták, idén milyen forrásokból fognak gazdálkodni.
„A produkciók költségvetését csökkentenünk kellett, ezért igazgatói utasításra a rendezők és alkotótársaik a díszletekhez és jelmezekhez csak a korábbi előadásainkhoz gyártott, vagy raktáron fellelhető díszletelemeket illetve anyagokat használhattak. Bízunk benne, hogy a helyzet a finanszírozás megállapodással rendeződni fog, a további bemutatóink esetében nem kell ezeket a korlátozásokat fenntartani.”
– írják.
Az üggyel kapcsolatban Gy. Németh Erzsébet humán területekért felelős főpolgármester-helyettest kérdeztük meg. Amint választ kapunk a kérdéseinkre, frissítjük a cikket!
Frissítés 16:05
Gy. Németh Erzsébet szerkesztőségünknek megküldött válaszában azt írja, hogy a Fővárosi Közgyűlés február 26-i döntése értelmében a Katona József színházat – négy másik színházzal egyetemben – kizárólag a Fővárosi Önkormányzat fogja finanszírozni, így a színház megfelelő működése e döntés nyomán biztosított. Mivel az önkormányzat finanszírozza a Katonát, így nem kell megállapodást kötnie senkivel.