A hideg és az éhség is kikezdte a hongkongi tüntetők a kitartását, akiknek egy maroknyi csapata továbbra is harcban állnak a hatóságokkal a több hónapja tartó hongkongi tüntetéssorozatban, amely az elmúlt napokban heves utcai harcokká fajult a demonstrálók és a rendőrök között.
Mint arról mi is beszámoltunk, vasárnap és hétfőn lényegében csatatérré változott a hongkongi műszaki egyetem (Polytechnic University) kampusza, ahol tiltakozó diákok barikádozták el magukat, a rendőrség pedig körülzárta őket.
Miután sokaknak orvosi ellátásra volt szüksége az összecsapásokban szerzett sérülések miatt, helyi idő szerint hétfő éjszaka 600 demonstráló adta fel a küzdelmet a rendőrök által körülzárt műszaki egyetem épületében, miután közvetítők és egyetemi oktatók segítségével alkut kötöttek a hatóságokkal arról, hogy szabadon távozhatnak.
A kormányzó arról is beszámolt, hogy az éjszaka folyamán távozó több száz tüntető között mintegy kétszáz kiskorú is volt, akiknek idősebb társaikhoz hasonlóan szintén felvették az adataikat a rendőrök, fenntartva a jogot, hogy később felkeressék és előállítsák őket.
Kedden délelőtt a talpon maradt körülbelül 100 tüntető fele elsősorban a hideg, az éhség és a számos sérült ellátáshoz szükséges elsősegély-felszerelés hiánya miatt ugyancsak megadta magát, így cikkünk megjelenése idejére már csak nagyjából 50-en maradtak.
A körbezárt tüntetőkkel szolidaritást vállaló polgárok megpróbáltak élőláncot alkotva takarókat és élelmet juttatni a rendőrök gyűrűjében rekedteknek, de a láncot rövid idő alatt felszámolta a rendőrség.
100 pro-democracy protesters are still barricaded in a Hong Kong university after police fired tear gas and rubber bullets to break the demonstration up. Many others tried to escape, but were arrested.
Supporters formed a human chain to deliver supplies, but police broke it up. pic.twitter.com/4SDLpdRr86
— AJ+ (@ajplus) 2019. november 19.
Hongkong kormányzója, Carrie Lam kedden sajtótájékoztatón arról beszélt, bízik a tüntetések „békés lezárásában” és a hongkongi béke helyreállításában, illetve szerinte a rendőrség „minden eszközzel” igyekszik rábírni a maradék tüntetőket, hogy minél előbb hagyják el a műszak egyetem épületét.
A tüntetők a hétvége folyamán íjakkal és nyilakkal vették fel a harcot a rendőrökkel, majd barikádoknak rontó páncélozott vízágyút Molotov-koktéllal verték vissza a tiltakozók. A rendőrségnél több beszámoló szerint éles lőszerek is voltak, illetve többször könnygázt és gumilövedéket vetettek be, az egyetemről kitörni próbálókat pedig őrizetbe vették.
A hongkongi kormányzat képviselője, Patrick Nip hétfőn bejelentette, hogy a hétvégi tüntetések következtében „csökkent az esélye” annak, hogy megtartsák az eredetileg november 24-re, vasárnapra időzített helyhatósági választásokat. A sajtónak nyilatkozó kormánytisztviselő szerint elkötelezettek a kerületi önkormányzatok megválasztásának lebonyolítása mellett, ezért a forduló lemondását csak akkor lépik meg, ha „abszolút szükséges”.
A hongkongi tüntetések azután törtek ki közel fél éve, hogy a kormány bevezette a kiadatási törvényt, amely a tiltakozók szerint lehetővé tette, hogy ellenzékieket adjanak ki Kínának, ezzel fenyegetve az városban élők szabadságjogait és Hongkong függetlenségét. Habár Carrie Lam augusztus 31-én visszavonta a törvényt – melyet már jóval korábban „halottnak” nevezett – a tüntetők ezzel nem voltak elégedettek, azóta már a kormány és vele a kormányzó távozását követ