Több száz, fehér pólóba és maszkba öltözött ember támadt rá a mai hongkongi tüntetés résztvevőire órákkal a tüntetés után – írja a Hong Kong Free Press.
Az internetre feltett képekből és videókból látszik, hogy csoportosan támadtak a rá tüntetőkre, lakókra és újságírókra is a maszkosok. Többek között bambuszbotokkal ütlegelték az embereket. A Demokrata Párt egy képviselőjét például Facebook-élőben lehetett látni vérző szájjal a támadások után.
Az egyik, támadásokról készült videó:
Voltak, akiket az utcán, másokat például egy metrókocsiba beszorítva kezdtek el ütni:
A live video clip shows passengers on board a train screaming in fear as a group of armed men in white wave their rods at them at Yuen Long MTR station. pic.twitter.com/0htLQeKErF
— Stella Lee (@StellaLeeHKnews) July 21, 2019
A kormány hivatalosan egy közleményben elítélte a történteket, azonban a tüntetők szerint évek óta bevett gyakorlat, hogy hasonló bandákat használnak bizonyos hatalmi körök tüntetések szétverésére és megfélemlítésre.
Egyelőre nem lehet tudni, hogy kik állnak a támadás mögött, mindenesetre előkerült egy videó, amelyen a Peking-párti Junius Ho döntéshozó éppen látványosan örül a fehérbe öltözött maszkos embereknek, kettővel kezet is fog és azt mondja nekik: „mindannyian a hőseim vagytok”.
„All of you are my heroes”: Pro-Beijing lawmaker Junius Ho appears to applaud, give a „thumbs up” & shake hands with men in white. https://t.co/9xSgQ38X8i It came as 100s of masked men in white shirts assaulted anti-extradition protesters & MTR passengers in Yuen Long. pic.twitter.com/ZTAv9XWzvB
— Hong Kong Free Press (@HongKongFP) July 21, 2019
Ahogy arról ma írtunk, ma újra százezrek vonultak az utcákra Hong Kongban, hogy a kiadatási törvény és a rendőri túlkapások ellen tüntessenek.
A vasárnapi tüntetésen a Bloomberg információi szerint 430 ezren vettek részt, ami kevesebb mint az utóbbi idők milliós nagyságrendű demonstrációi, a szervezők így is elégedettek voltak. A rendőrség úttorlaszokkal és kordonokkal védte a kormányzati, illetve a rendőrségi épületeket, az utcáról pedig eltávolították a fém kerítéseket, kukákat és egyéb mozdítható tárgyakat, amiket a tüntetők a korábbi megmozdulásokon barikádépítésre, illetve fegyverként használtak.
A kiadatási törvény módosítását célzó tervezet végleges visszavonásán kívül egy olyan független bizottság felállítását is követelték, amely kivizsgálná a demonstrálókkal szembeni rendőrségi intézkedések jogosságát. A tüntetők szerint ugyanis a korábbi megmozdulásokon a rendőrség gumilövedéket, könnygázt és gumibotot is alkalmazva több alkalommal túlzott erőszakot alkalmazott velük szemben.
A kiadatási törvény módosítását célzó tervezet – melyet Carrie Lam hongkongi kormányzó a tüntetések nyomására július 9-én „halottnak” nyilvánított, de továbbra sem vont vissza -, lehetővé tenné, hogy az egyébként különleges közigazgatási státust élvező Hongkong olyan feleknek – köztük Kínának és Tajvannak – adhasson ki gyanúsítottakat, amelyekkel eddig nem volt kiadatási egyezménye.
A tervezet ellenzői attól tartanak, hogy Peking visszaélne a lehetőséggel, és a politikai menekültek ellen használná fel, ráadásul visszamenőleg is kérelmezhetné a kiadatást, már lezárt ügyekben is.
A törvénytervezet elleni tüntetések a múlt hónapban többször is milliós tömeget vonzottak. A tüntetők a jogszabály teljes visszavonása mellett már Lam lemondását is követelték.