19 civil szervezet küldött nyílt levelet Áder Jánosnak, amelyben arra kérik, éljen az Alaptörvényben foglalt jogával, küldje vissza a köznevelési törvényt az Országgyűlésnek. Tiltakozik a Pedagógusok Szakszervezete is, amely az oktatási szektor rossz körülményei miatt meg is kezdi a „felkészülést az őszi tiltakozó akciókra”.
A köznevelési törvényt július 12-én fogadta el a kormánypárti többség az Országgyűlésben. A törvény értelmében
- megszűnik a magántanulói státusz, ami rendkívül nehéz helyzetbe hozhatja a sajátos nevelési igényű, illetve a beilleszkedési, tanulási és magatartási nehézségekkel küzdő gyerekeket,
- bürokráciacsökkentés címen megszűnik a tantestület és az egyéb iskolai dolgozók, diákönkormányzatok és szülők véleményezési joga az iskolaigazgató választással kapcsolatban,
- a hároméves kortól kötelező óvodába járás alól csak négyéves korig kapnak felmentést azok a gyerekek, akiknek a szüleik ezt kérelmezik,
- az egyébként csak szóbeli értékelést alkalmazó iskolákban is kötelező lesz a félévi és év végi teljesítményt osztályzattal is minősíteni,
- a pedagógusjelöltek nyelvvizsga nélkül is megkezdhetik a munkájukat.
A köztársasági elnökhöz forduló civil szervezetek szerint a törvény sérti a „normavilágosság követelményét a magántanulói státusz eltörlése kapcsán, és nem biztosít kellő felkészülési időt a törvény rendelkezéseinek betartására”.
Emellett elmondják, hogy szerintük diákok ezreinek státuszáról nem rendelkezik egyértelműen a törvény, nem biztosít kellő felkészülési időt sem a változtatások alkalmazására, ahogy szakmai egyeztetés sem történt a pedagógus-szervezetekkel.
A nyílt levélhez csatlakozott a(z)
- Alapítványi és Magániskolák Egyesülete
- Amnesty International Magyarország
- Civil Közoktatási Platform
- Cseve Csoport
- Hálózat a Tanszabadságért
- Igazgyöngy Alapítvány
- Kapcsolódó Nevelés Egyesület
- Magyar Anyák
- Magyartanárok Egyesülete
- Oktatási Vezetők Szakszervezete
- Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete
- ReSuli – a Megújuló Oktatásért Alapítvány
- Szülői Hang Közösség
- Szülői Összefogás Gyermekeink Jövőjéért
- Tanítanék Mozgalom
- Tankönyvesek Országos Szövetsége
- Társaság a Szabadságjogokért
- Történelemtanárok Egylete
- Válaszkész Szülők Egyesülete
A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) is tiltakozásának adott hangot: a szakszervezet úgy látja, hogy az elfogadott módosítások tovább csorbítják az óvodák, iskolák szakmai autonómiáját, a szülők önrendelkezési jogát.
Mint közleményükben írják, annak ellenére, hogy az EMMI-vel tavasszal megállapodtak abban, hogy a közoktatást érintő törvényi módosításokat előzetesen megkapják, erre ezúttal nem került sor.
Azt is hozzátették, hogy a PSZ követeléseihez, mint a pedagógusi béremelés és az óraszámcsökkentés, egy év tárgyalásai után sem kerültek közelebb, ezért „a szakszervezet megkezdte a felkészülést az őszi tiltakozó akciókra”.