Jelenleg Olaszország legdélibb szigete, Lampedusa előtt várakozik nemzetközi vizeken a Sea-Eye német segélyszervezet mentőhajója 65 menekülttel, köztük 39 kiskorúval, hogy kiköthessen – írja a Süddeutsche Zeitung.
A hajó, amit egy Alan Kurdi nevű, 2015-ben vízbe fulladt szíriai kisgyermekről neveztek el, Líbia partjaitól 34 tengeri mérföldre vette fel az embereket egy gumicsónakból, amelyben összesen 10 liter ivóvíz volt és navigációs eszközük sem volt.
A hajón lévők közül 48 ember Szomáliából, kettő pedig Líbiából származik, az egyik szomáliai elbeszélése alapján 3 éve van úton, három hónap alatt kelt át a sivatagon és egyik barátját agyonlőtték a líbiai határon.
Am Freitagmorgen entdeckte die erste Wache der #AlanKurdi ein blaues Schlauchboot mit 65 Menschen, rund 34 Meilen von der libyschen Küste entfernt. Die Menschen wurden evakuiert und sind nun an Bord der „Alan Kurdi”. Die Libyschen Behörden antworten nicht. pic.twitter.com/TOIeLA0Q4N
— sea-eye (@seaeyeorg) July 5, 2019
Az Alan Kurdi kapitánya értesítette a líbiai, olasz, máltai és német hatóságokat is, kikötési szándékát pedig bejelentette Lampedusára, azonban az olasz Guardia di Finanza a vámhatóság, közbelépett és megakadályozta, hogy a hajó partot érjen.
A líbiai hatóságok ugyan felajánlották, hogy visszafogadják a kimentett embereket, a Sea-Eye azonban közölte, hogy nem fogja őket visszavinni a líbiai „kínzótáborokba”, ahol dokumentáltan kényszermunka, szexuális erőszak és emberkereskedelem áldozatai a menedékkérők.
Matteo Salvini olasz belügyminiszter pénteken leszögezte, hogy a hajó nem köthet ki az olasz partoknál, még abban az esetben sem, ha a rajta lévő menekülteket más országok fogadják be.
Horst Seehofer német belügyminiszter felajánlotta, hogy az emberek egy részét befogadja Németország, a Pro Asyl civil szervezet szerint azonban valódi megoldást csak az eredményezne, ha egy olyan uniós procedúra jönne létre, amely megakadályozza, hogy akár huzamosabb ideig is a nyílt vízen rekedjenek a menekültekkel teli mentőhajók.
Németországban a Seebrücke (Tengeri Híd) nemzetközi mozgalom a mai napra országos tüntetéssorozatot hirdetett, és más európai városokban is csatlakoznak a tiltakozáshoz, amely a menekültek ellen elkövetett jogsértésekre és a mentőhajók kriminalizációrája hívja fel a figyelmet és követeli az európai döntéshozóktól, hogy megoldásokat találjanak.
Az Alan Kurdi mellett egy másik hajó is a nyílt vízen várakozik 50 emberrel a fedélzetén, a lampedusai kikötő előtt. Salvini már tavaly nyáron is rákényszerítette az SOS Méditerranée civil szervezet által üzemeltetett Aquarius hajót, hogy lemondjon arról, hogy Olaszországban tegye partra menekült utasait.
A Sea-Watch menekültmentő civil szervezet egyik holland felségjelű hajója is hasonló sorsra jutott volna, azonban június 29-én, 14 napi várakozás után áttörte a Matteo Salvini olasz belügyminiszter és miniszterelnökhelyettes által elrendelt tengeri vesztegzárat, hogy vízből kimentett, 53 menekült utasát partra tegye.
Lampedusa szigetére érkezve a helyi olasz csendőrök a hajó kapitányát, Carola Racketét azonnal őrizetbe vették, hajóját pedig a partiőrség elkobozta. Rackete előzetes letartóztatását végül július másodikán ketten nem találta megalapozottnak és megszüntette Agrigento város vizsgálóbírája, de július 9-én újra kihallgatják majd.
A Sea-Watch alapító tagjával, Ruben Neugebauerrel, még januárban készítettünk interjút, amely itt olvasható.