A 37. Német Evangélikus Egyházi Napokon (DEKT) – amely most vasárnap ért véget -határozottan kiállt a szervező német evangélikus egyház közössége egy emberségesebb menekültpolitika mellett és az erősödő szélsőjobboldal ellen.
A résztvevők követelést fogalmaztak meg, és petíció formájában közzé is tették, melyben az egyház vezetését szólítják fel egy emberségesebb menekültpolitika szorgalmazására (ellensúlyozandó a jelenlegi EU-ban tapasztalható hozzáállást).
A petícióban („Küldjünk egy hajót”) arra szólítják fel az evangélikus vezetőket, hogy indítsanak mentőakciót a Földközi-tengerre, amit a szövegezők „a világ leggyilkosabb vizeinek” tituláltak.
A programok nagy részén téma volt a szélsőjobboldali csoportok elleni határozottabb kiállás követelése, többek közt a nem régen, valószínűleg egy szélsőjobboldali terrorista által meggyilkolt Walter Lübcke ügye is terítékre került.
Erről az egész német társadalmat megrázó merényletről , melynek során a 65 éves CDU-s politikussal közvetlen közelről, saját házában végzett egy merénylő, Frank-Walter Steinmeier német elnök is megemlékezett vasárnap Kasselben, a gyilkosság helyszínén.
Steinmeier a szerte a világban német hadisírokat gondozó Volksbund szervezet megalapításának 100. évfordulóján tartott beszédet, melyben kiemelte:
„a sírok végtelen sora megmutatja, hogy hová vezet a diktatúra, a nacionalizmus és a rasszizmus”
valamint, aki az erőszak eszközével él a politikában, az
„mindannyiunkra ráront, megtámadja demokráciánkat és jogállamunkat, ezért össze kell tartanunk és ki kell állnunk mindazok mellett, akik idejüket és erejüket áldozva dolgoznak a közösségért”
Még áprilisban derült ki, hogy a Német Szövetségi Alkotmányvédelmi Hatóság (BfV) egyik belső jelentése szerint az elmúlt két évben 22-ről 33 főre nőtt azon személyek száma, akik a legveszélyesebb lehetséges szélsőjobboldali terroristák csoportjához tartoznak.
Ez a hasonló veszélyességi kategóriába tartozó 760 ember mellett kisebb szám ugyan, de a növekedés gyors ütemű. A megfigyeltek jelentős része az elmúlt időszakban került csak a szolgálatok látókörébe, korábban semmilyen módon nem keltettek feltűnést.
A leginkább harminc év körüli férfiakból álló szélsőjobboldali extremista csoport egymáshoz lazán kapcsolódó személyekből áll, elsődlegesen az interneten tartják egymással a kapcsolatot. Leginkább a migráció, az iszlám és a menekültügy terepén zajlik a kommunikációjuk. Sokan közülük volt vagy jelenlegi rendőrök, katonák.