Mintegy 150-200-an területek el hanyatt fekve péntek délután a Kossuth téren. Na nem a hét végére konszolidálódott, viszonylag kellemes májusi időjárást élvezve heverésztek tömegesen a Parlament épülete előtt, ennél sokkal nagyobb tétje volt a látványos performansznak: a Fridays for Future Magyarország az Extinction Rebellion Magyarország mozgalommal együttműködve azt demonstrálta egy úgynevezett „die-innel” (azaz „behalással”), mi fog történni mindenkivel, ha nem hagyunk fel a Föld és az éghajlat rombolásával.
„Csatlakozzatok minél többen behalásunkhoz, hogy kihalni ne kelljen idő előtt!”
– szólt az eseményen való részvételre buzdító szöveg a szervezők közösségi platformjain, és ez mondat nagyjából össze is foglalja a kollektív „kiterülés” szimbolikáját.
A tüntetők egy része a Fridays for Future szokásos pénteki „klímasztrájkjrára” már kora délután, fél három magasságában összegyűlt, délután négy órára pedig körülbelül kétszáz, kreatív transzparensekkel felfegyverkezett demonstráló várta, hogy mikor jön el a „nagy behalás” pillanata. A látványos összeomlás végül fél öt után néhány perccel történt meg.
Ez a helyszíni közvetítésünk videójában 5:40-nél látható:
Látványos, tömeges földre fekvéssel egyébként a világ számos pontján hívták már fel környezetvédelmi aktivisták a figyelmet a klímaváltozás hatásaira, illetve lehetséges következményeire. Maga az aktus, azaz a szervezett gyülekezés, majd a megadott jelre – hirtelen megszakadó dobpergés – történő lefekvés viszonylag új divat, a klímaváltozás ellen harcoló Extinction Rebellion nemzetközi mozgalom bevált eszközévé lett az elmúlt hónapokban.
A pénteki budapesti alkalom nem önmagában állt: ahogyan a Mércén is megírtuk, azon kívül, hogy a die-in összekapcsolódott egy másik környezetvédő mozgalom, a Fridays for Future mára rendszeressé váló pénteki klímasztrájkjával, egyben felhívás is az európai parlamenti választásokkal egybeeső, jövő pénteki globális méretű klímatüntetésre. Budapest mellett több vidéki városban is demonstrálnak majd a klímatüntetők az EP-kampány hajrájában, hogy felhívják az állampolgárok figyelmét szavazatuk fontosságára az éghajlatváltozás elleni küzdelemben.
A Fridays For Future-rel és az Extinction Rebellionnal kapcsolatos korábbi cikkeink ide és ide kattintva olvashatók el.