Tegnapi, Orbán Viktorral folytatott budapesti megbeszéléséről először adott interjút a német köztelevízió, a ZDF Heute Journal című hírmagazinja számára a találkozó után kialakult álláspontjáról.
(Weber interjúja elején a Brexitről beszél, Orbán 3 perc 30 másodperctől kerül szóba)
Ebben Weber a délutáni, budapesti sajtótájékoztatótól merőben eltérő, konfrontatív hangot ütött meg Orbán Viktorral és a Fidesszel szemben. Leszögezte:
az Európai Néppártban „elfogyott a türelem” Orbánnal és a Fidesszel szemben a Soros-Juncker plakátkampány után, és emlékeztetett, immár 13 tagpárt követeli a Fidesz kizárását.
Éppen ezért Weber a stúdióban adott interjúban leszögezte: az alapjogok, mint az akadémiai és tanszabadság, nem alku tárgyai, azokat alapvetően be kell tartani, és Orbán Viktor ebben az ügyben be fogja adni a derekát, ha nem kívánja kívül találni magát az Európai Néppárton.
„Világossá kell tennie, hogy viselkedését hosszútávon is megváltoztatja, és bocsánatot is kell kérnie.”
Ehhez a bajor politikus, további kemény szavakat is fűzött német közönsége számára. Többek között úgy fogalmazott, a Néppártnak nem a mandátumok száma az elsődleges, hanem „értékeink alapvetései” amelyeket „szigorúan meg fogunk védelmezni Orbán Viktortól.”
Az interjú első részében Manfred Weber röviden említést tesz arról is, találkozott és beszélt is a magyar kormány által fenyegetett és ősszel a Bécsbe való költözésről határozó Közép-európai Egyetem (CEU) diákjaival is. Erről a találkozásról a Mérce is beszámolt tegnap.
Weber egyébként a műsorban immár nyilvánosan is megismételte tervét, mely szerint EU-s intézményi garanciát nyújt a CEU Magyarországi helyzetének rendezése céljából. Ez a gyakorlatban azt jelentené szerinte, hogy a müncheni Technische Universität és a BMW is beszáll a tanszékek finanszírozásába. A HVG Online tegnap este megszellőztette, az Orbán-Weber találkozón ez a megoldás úgy merült föl, mint olyan kész tények, amelyek a 2017 tavaszán a kormány által elfogadott, az egyetem magyarországi ellehetetlenítését szolgáló Lex CEU után is teljes mértékben garantálnák a CEU budapesti működését.
Így tehát Weber gyakorlatilag saját maga teremtett Orbán számára olyan helyzetet, amelyben többé nem igazán nyílik módja a CEU konkrét elzavarására, legalábbis jogi értelemben.
A műsorvezető a CEU ügyére vissza is kérdez a konzervatív csúcsjelölt CEU-val kapcsolatos tapasztalataira, megemlítvén, hogy az egyetemet Soros György alapította. Weber erre úgy válaszol, hogy az intézmény mindettől függetlenül „kiváló színvonalon” működik.
A ZDF-interjú az első, markáns jelzés arra nézve, hogy a Néppárti Manfred Weber nemcsak szavakban, hanem tettekben is kemény volt Orbánnal, és a magyar miniszterelnök ezúttal valóban komoly engedményeket kell, hogy tegyen, amennyiben az Európai Néppárt kizárását el szeretné kerülni.
Mint ismert, Weber korábban három, sarkalatos feltételt szabott ki, amelyeknek teljesítésével a Fidesz maradhat eddigi pártcsaládjában:
- A Soros-Juncker plakátkampány teljes eltüntetése a magyar közterületekről
- Orbán kérjen elnézést a néppárti politikusoktól
- A CEU teljesen szabadon, és Budapesten működhessen.
Az esetleges kizárásról az Európai Néppárt egy hét múlva, március 20-án dönt majd.