Érdekes dologra hívta fel a figyelmet a Fővárosi Szülők Egyesülete a Gyermekekért (FŐSZEGY). Közleményükben, amely az MTI Országos Sajtószolgálatában jelent meg, azt a kérdést teszik fel:
Rövidebb lesz a téli szünet három nappal?
Mielőtt a számításba belemennénk: a köznevelési törvény úgy rendelkezik, hogy a tanulónak – a tanév rendjében meghatározottak szerint – a tanítási évben legalább három alkalommal, legkevesebb 6 összefüggő napból álló tanítási szünetet kell biztosítani. A törvény értelmében pedig a téli szünet napjainak számába nem számítanak bele a tanítás nélküli pihenőnapok (szombat, vasárnap), a munkaszüneti napok (ünnepnapok) és az országosan, egységesen elrendelt munkanap-áthelyezések (ledolgozott szombatok). A FŐSZEGY számítása szerint pedig így néz ki a téli szünet, aminek a 2018/2019. tanév rendjéről szóló 13/2018. Emmi rendelet 6. § (2) bekezdése alapján az utolsó tanítási napja 2018. december 21. (péntek), a szünet utáni első tanítási napja pedig 2019. január 3. (csütörtök):
- dec. 21. péntek = munkanap (utolsó tanítási nap)
- dec. 22. szombat = pihenőnap
- dec. 23. vasárnap = pihenőnap
- dec. 24. hétfő = pihenőnap (december 1-én, szombaton ledolgozva, tehát pihenőnapnak számít, ami nem szünet!)
- dec. 25. kedd = munkaszüneti nap (karácsony)
- dec. 26. szerda = munkaszüneti nap (karácsony)
- dec. 27. csütörtök = tanulóknak SZÜNET
- dec. 28. péntek= tanulóknak SZÜNET
- dec. 29. szombat= pihenőnap
- dec. 30. vasárnap= pihenőnap
- dec. 31. hétfő= pihenőnap (december 15-én szombaton ledolgozva tehát pihenőnapnak számít, ami nem szünet!)
- jan. 01. kedd= munkaszüneti nap (Újév)
- jan. 02. szerda= tanulóknak SZÜNET
- jan. 03. csütörtök = szünet utáni első tanítási nap
Vagyis ha összeadjuk, akkor ezen napok sorában mindössze három van, ami a tanulók számára szünet.
„Ha értelmezésünk megállja a helyét, akkor jan. 03. (csütörtök), jan. 04. (péntek) és jan. 07. (hétfő) napokon is téli szünet lenne a tanulók számára” – írja a FŐSZEGY.
Persze, ha összeadjuk a hétvégéket, a pihenőnapokat és az ünnepnapokat, akkor összesen 12 olyan nap van az idei téli szünetben, amikor a diákoknak nem kell iskolába menniük – de a törvény betűje értelmében azért még január 7-ig járna nekik a pihenő.
Már csak azért is, mert – és ezt nem lehet eleget hangsúlyozni – a magyar diákok iszonyatosan túl vannak terhelve, ahogy azt több szakértő is jelezte már, és amit a szülői- és diákszervezetek is rendre hangsúlyoznak.