Nem hallgatták meg Kordás Lászlót, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnökét a törvényalkotási bizottság ülésén. A szakszervezeti vezető az ország hat legnagyobb szakszervezetének közös álláspontját szerette volna tolmácsolni az új költségvetési törvény kapcsán, amely a béren kívüli juttatások adóztatásával a dolgozók átlagosan évi 90 ezer forinttól esnek el.
A törvényalkotási bizottságon a kormánypárti képviselők szavazták le, hogy a MASZSZ elnöke elmondhassa álláspontját arról, miért látja veszélyesnek, hogy a cafeteriaelemeknek jövőre emelkednének az adóterhei. A bizottságokban az ellenzéki módosító indítványokat is egytől-egyig leszavazták.
Mint korábban megírtuk, 2019-ben a kormány a SZÉP-kártya kivételével szinte teljesen felszámolná a béren kívüli juttatások rendszerét, így megszűnne az iskolakezdési támogatás, a bérlettámogatás, az önkéntes pénztárakba (tehát például az egészség-, az önsegélyező- és a nyugdíjpénztárakba) való belépés támogatása, és eltűnnének az Erzsébet- és ajándékutalványok is, de olyan, eddig adómentesen nyújtható juttatások is megszűnnének, mint például a diákhitel, a lakáscélú hitel törlesztése vagy éppen a lakbér támogatás.
A cafeteria-rendszer átalakítása nyomán így 2 millió dolgozónak nőnek jövőre az adóterhei, és csökkenhet a nettó bére.
Kordás később a Tóth Bertalan MSZP-elnökkel közös sajtótájékoztatóján elmondta, a cafeteriára tervezett magasabb adóterhek miatt egy átlagos munkavállaló évi 90 ezer forinttól esik el, az adócsomag növelése pedig 20 ezer céget, és kétmillió dolgozót, illetve családjaikat is érinti.
Tóth Bertalan a sajtótájékoztatón elmondta, az adótörvényekkel a családok nettó bérei csökkenni fognak, szerintük a kormány megszorításokba kezd, amit a dolgozóknak kell elviselniük.
A kormány bejelentését követően a szakszervezetek azt kifogásolták, hogy az átalakítási javaslat a szakszervezetek, munkaadó szervezetek és a kormány közötti érdemi párbeszéd nélkül került a parlament elé.
Kordás László a mai sajtótájékoztatóján elmondta, nem kizárt, hogy a MASzSz tüntetéseket fog szervezni az adótörvények ellen, de ezt az ügy társadalmi tmogatottságától teszik függővé. Tóth Bertalan elmondta, a szocialisták támogatnák a szakszervezeti akciókat.
Elképzelhető, hogy nem a jelenlegi lesz a végső formája az adótörvényeknek, Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes jövő hétfőre és keddre az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását indítványozta, az ülésen terítékre kerülhetnek az adójogszabályok is.