-
- Egy héttel ezelőtt több mint százezren vonultak utcára Budapesten.
- Még aznap bejelentették, hogy folytatják a demonstrálást.
- A 2.0 Mi vagyunk a többség című mai tüntetésre előzetesen közel 20 ezren jelezték részvételi szándékukat, és több mint 50 ezren azt, hogy érdekli őket az esemény.
- A szervezők a mostani tüntetés előtt is jelezték: békés demonstrációt terveznek.
- A tömeg a Kossuth térről vonul át a Szabad sajtó útjára, este 8 körül várhatóak a beszédek.
- A Mérce percről percre tudósít az eseményekről, élő közvetítésünket itt lehet nézni:
Most már tényleg befejeződött a tüntetés, így elérkezett az élő közvetítésünk vége is, köszönjük a figyelmet! Május 8-án újra tüntetés, természetesen azt is követhetitek majd élőben a Mércén! Jó éjszakát kívánunk minden kedves olvasónknak!
A tüntetés végén felcsendült a Himnusz és az Örömóda. Igazán látványos, ahogy világít a sok-sok telefon.
Így vonult át a kb. 70 ezres tüntető tömeg a Ferenciek terén:
A rendőrök először lezárták az utat a pár száz tüntető előtt, eközben a másik irányból érkezett kb. 30 ember, akik a rendőrsorfal háta mögött leültek, így végül mégis átengedték nekik az Oktogont. Élő közvetítésünket itt láthatjátok az eseményekről:
Ahogy múlt héten, most sem csak Budapesten vonulnak utcára a kormánykritikus állampolgárok. Ezúttal Debrecenben, Kecskeméten, Nyíregyházán, Székesfehérváron, és Dublinban tartanak megmozdulásokat, többnyire vasárnap.
Szegeden már pénteken lezajlott a szimpátiatüntetés, az eseményről itt írtunk bővebben:
Dublinban szombat délutáni piknikezésre hívták az írországi magyarokat, az esemény másfél órával a budapesti előtt kezdődött.
Körülbelül 200 tüntető vonul át békésen az Oktogonra, mindenkit arra biztatnak, menjenek velük. Élő közvetítésünket itt láthatjátok:
A tüntetők szépen lassan haza indulnak, néha felcsendül ugyan a „mocskos Fidesz”, de a skandáláson kívül semmiféle tettlegesség nem tapasztalható.
Gulyás Balázs megköszönte a résztvevőknek, hogy ott voltak,és kéri őket, hogy békésen távozzanak.
„Folytatjuk, folytatjuk!” – skandálja a tömeg.
Amíg a szónokok felsorakoznak a színpadon, addig „Magyarország! Magyarország!”- ot skandál a tömeg.
A magyar himnusz után az európai himnuszt, az Örömódát is lejátsszák.
A hírt Gulyás Balázs mondta be. A következő tüntetést május 8-ra hirdetik meg, a kormány alakuló ülésének napjára. Így a Fidesz kénytelen lesz szembenézni a kormánykritikus tömeggel.
Pontos időpont még nincs, a helyszín megint a Kossuth tér lesz.
Addig is, van még feladatunk, hívja fel rá a figyelmet Gulyás: a Római-parti mobilgát megakadályozása érdekében a népszavazási kezdeményezést alá kell írni, valamint a közmédia tisztasága érdekében indított petíciót az aHang.hu-n.
A színpadtól távol már nem hallatszik jól a beszéd, a tüntetők iszogatnak, helyszíni tudósítónk szerint kozóhangulat van.
A tüntetés sztár-felszólalója Hódmezővásárhely polgármestere, akit a tömeg hosszan, „Polgármester úr” kiáltásokkal, ovációval fogad.
Márki-Zay múlt szombaton levelet küldött a tüntetőknek, most elmondja, itt kell állnia, mert ez a tüntetés jelenti a reményt arra, hogy az embereknek az a többsége, akiknek hozzá hasonlóan meg kell küzdenie napi szinten a Fidesz rendszerének igazságtalanságaival.
„Ami nem öl meg, az megerősít!”- mondja, és hozzáfűzi: a választás egyetlen eredménye, hogy leváltottuk azt az ellenzéket, akik nemhogy a nemzet, de a saját érdekükben sem voltak képesek együttműködni. Újra kell kezdjük az építkezést, új értékek mentén, amelyek egyszerre magyar, és európai értékek. Megrédemelünk egy olyan ellenzéket, amiben nincsenek ott a mai hatalom ügynökei.
Senkinek ne legyen kétséges, hogy NEKÜNK Magyarország az első: ha ez nem így lenne, akkor ma este nem követelnénk együtt szabad Magyarországot. Csak együtt, mindannyiunknak összefogva van esélyünk visszanyerni a szabadságunkat.
„We shall fight – harcolni fogunk” – idézi Márky-Zay Churchillt, és hosszan sorolja az ellenzék előtt álló kihívásokat, a következő választásokon a jelöltállítás nehézségeitől kezdve, de beszélt a korrupcióról, az erőfölénnyel való visszaélésről, a független ügyészség, és bíróságok szükségességéről, és az önkormányzati rendszer megőrzésének fontosságáig.
„Ti vagytok az új ellenzék!”- szólítja meg a tüntetőket. Mindenki bekapcsolódhat az országot újjáépítő munkába, teszi hozzá. Mi építeni fogunk, az erőszak, ahogy eddig a Fidesz eszköztárában marad.
Kérdezi Gulyás Balázs, a tüntetés egyik házigazdája. Papp Réka Kinga dala következik, aki szülővárosát, Nyíregyházát is bíztatja a holnapi megmozdulásra, a tömeget pedig közös éneklésre hívja: Elindultam szép hazámból
Homonnay beszéde előtt Gálvölgyi és Hernádi Judit biztató videóüzeneteit vetítik le, ezután felzendül a „mi vagyunk a többség!”
Homonnay beszédét azzal kezdi, hogy mit jelent számára a „normális Magyarország. Szeinte egy normális országban segítünk az elesetteknek, ahol a dölyfös nagyurak nem mondják meg, hogy mi legyen a híradóban.
„A Fidesz sáskahadként rabolja le az országot, a leszármazottaink jövőjét is tönkreteszik.” Homonnay beszél a közmédia színvonaláról is, hogy a Fidesz csak csalással és hazugsággal tudott nyerni. A tömeg válaszol: „Elegünk van, elegünk van!”
Homonnay Rogánnak üzen: „Lehet, hogy mi csak bolhapiac vagyunk a szemedben, de ne feledd, a bolha nagyon nagyot tud csípni!” Az újságíró szerint együtt kell követelnünk, nagyon hangosan, hogy szüntesség meg az MTVA-t. Létre kell hozni egy független testületet, amely ellenőrzi a médiát.
Arra szólítja fel a jelenlévőket, hogy írják alá a tisztességes tájékoztatásért indított petíciót az aHang odalon.
A Wellhello dala után Gyetvai Viktor diáktüntetőé a színpad. Nem látja a tömeg végét, biztos benne, hogy megint több, mint százezren vannak kint az utcán, nagyon lelkesen fog bele a mondandójába.
A mai események a történelemkönyvek lapjaira kerülnek. Reméli, elegen vagyunk a változáshoz, ami az utcán kezdődik, de nem ott ér véget. A fiatalok változást akarnak.
A tömeg „mi vagyunk a többség” skandálással kapcsolódik be –
Hiába vagyunk mi a többség, fűzi tovább a szót Gyetvai, Magyarországot nem szabad megosztani ez alapján sem. A tüntetők elképesztően színes közege abban biztosan egyetért, hogy demokratikus, nyugodt, ellenségképtől nem zaklatott ország polgárai szeretnénk lenni.
A tömeg hosszan skandál: demokráciát.
Ehhez a gyűlöletpropagandának kell véget vetni. A reményt táplálhatja az elmúlt két tüntetés résztvevőinek sokszínűsége, ahol a prode, a székely, a magyar, és az Eu zászló vonult együtt. Ezek a személyes ismeretségek, kapcsolatok menthetik meg Magyarországot.
Felhívja a figyelmet arra, hogy a tömegben ott állnak a tüntetők közt a római parti mobilgáttal kapcsolatos népszavazási kezdeményezés aktivistái.
Álljunk ki most mellettük, és álljunk ki ezután mindenkiért, ne hagyjunk veszni még egy ügyet, még egy független médiumot, és ne kelljen még több embernek külföldre menekülnie – legfejjebb Orbán Viktornak, de inkább börtönbe!
fejezi be beszédét, a tömeg „Orbán takarodj!” skandálással kapcsolódik be.
Gyetvai Viktor beszéde előtt felváltva zúg a tömegben a „demokráciát, demokráciát!” és a „mocskos Fidesz!”
Kálid Artúr színész videóüzenetben röviden elmondta, mennyire megviselte április nyolcadika, egy rövid ideig azt hitte, hogy teljesen kivonul a közéletből. Végül nem így döntött, és arra biztat mindenkit, hogy ők se tegyék.
Az író, rákellenes aktivista Szentesi ironikus felütésű videóüzenetében azzal jelentkezett be, hogy otthon takarít, hiszen a Fidesz ezt várja a nőktől. Ezután azzal folytatta: a Fidesz rendszere még a ráktól is rosszabb. Tudja, mit beszél, mert kétszer küzdötte le a betegséget. Azonban a félelem, az ország kettészakítása és a gyűlöletkeltés még a ráknál is mérgezőbb. Nem élhetünk így tovább.
Furcsának nevezte, hogy szóban kell közölnie mondandóját, mert a Magyar Nemzetben már nem tudja megírni. A lap munkatársai már nem tudnak arról írni, mi történik a közéletben, ezért beszél arról, hogy újságírók országos hálózata szerveződik a hiteles tájékoztatásért.
Ez azért megkerülhetetlen, mert évente fejenként tízezer forintok mennek az adófizetők pénzéből kormánypropagandára. Ennek ellenére senkinek sem kell félnie, hiszen sokmillió embert nem lehet kirúgni, egyszerre az ország felén nem tud elégtételt venni senki semmiért.
Unyatyinszky arra biztatja a jelenlévőket, ne várjanak a pártokra, lépjenek maguk, és azt a pártot támogassák, aki valóban képviseli az akaratukat, amit ki kell nyilvánítani.
Az ország megosztottságának véget kell vetni: öleljetek meg egy Fideszest, és ne sajnálkozásból, mert csak kapcsolatokkal,párbeszéddel mehetünk valamire – fejezi be mondandóját Unyatyinszky.
A Magyar Nemzet újságírója, Unyatyinszky György mondja a második beszédet.
„Minden vágyunk a tájékoztatás. Egy az, ami biztos: megmaradunk kritikusnak a kormánnyal és az ellenzékkel szemben is!”
Miközben a tömeg az Erzsébet hídtól az Astoriáig szorosan áll, elkezdett beszélni Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány igazgatója, a tüntetés első felszólalója. Beszédében a civilek elleni támadásokról beszél és arról, hogy a társadalomnak szüksége van ezeknek a szervzeteknek a munkájára.
Móra szerint bárki megtalálhatja a hozzá illő feladatot, ezért arra buzdít mindenkit, hogy már hétfőn válasszon magának civil szervezetet.
„Együtt fogjuk megcsinálni a demokráciát, mi, valamennyien! Úgyhogy kezdjük el megcsinálni!”
A színpadon Gyetvai Viktor bemondja, hogy a tömeg vége az Astorián is túl áll, hamarosan kezdődnek a beszédek.
A rendőrök úgy számolnak, az Astoriánál tovább nem ér majd a tömeg, tehát az Erzsébet híd pesti hídfője és az Astoria közötti útszakaszt tölti be a teljes tüntető tömeg.
A tömeg eleje már tízezres tömegben vár a felszólalókra, a vége még a Károly körúton vonul.
A tömegben nagyon bulihangulat van, a transzparensek pedig előrejöttek a színpad elé. A menet vége a Károly körúton halad.
Helyszíni tudósítónk szerint a menet vége nem jutott dűlőre, hogy Európa, vagy Magyarország a magyaroké, ezért inkább csendben vonulnak.
Szemétszedés viszont van:
A menet eleje elérte az Erzsébet hídnál váarkozó tömeget, a vége a Deák mellett halad el.
A tüntetésen vonulók közül már több ezren befutottak a Szabad Sajtó útra, a menet vége még a Bajcsyn halad. Amint a tömeg beérkezik a hídhoz, kezdődnek a beszédek. A felszólalók sorrendje:
-Móra Veronika, az Ökotárs Alapítvány igazgatója
-Gulyás Balázs, a netadós tüntetések szervezője
-Gyetvai Viktor, diáktüntető
-Homonnay Gergely, író, újságíró, tanár
-Unyatyinszky György, a Békemeneten bántalmazott Magyar Nemzet-es újságíró
-Márki-Zay Péter, hódmezővásárhelyi polgármester
A megszüntetett lap utolsó számát osztogatják:
Már kb. ezren várakoztak a hídfőnél, a tömeg eleje közben az Astorián.
A menet eleje elhagyta a Deák teret, hamarosan az Astoriához ér, a vége az Arany János utcánál tart. A Bajcsy-Zsilinszky úton már csak a gördeszkások élvezik az üres utcát.
A Deák téren hatalmas tömeg várja, hogy odaérjen a tüntető tömeg, melynek a vége most tart az Alkotmány utca közepén.
Az Alkotmány utca még tele van tüntetőkkel, az eleje a Bazlikánál tart.
Az Arany János utcai metrómegállónál tart a vonulás, ahol sokan csatlakoztak a tömeghez. „Gyertek velünk!” skandálással próbálnak még több embert magukkal vinni.