Kedden 16:00-kor járt le az országos pártlista bejelentésének határideje az április 8-i választásokra. A Nemzeti Választási Iroda MTI-hez eljuttatott információi szerint 40 párt jelentett be országos listát, emellett mind a 13 nemzeti kisebbség listát állít. Így rekordhosszúságúak lehetnek a szavazólapok.
Az NVI azt is bejelentette, elképzelhető, hogy a pártlisták száma kevesebb lesz, ez abban az esetben fordulhat elő, ha az ajánlásellenőrzések során kiderül, hogy valamelyik szervezetnek nincs meg a listaállításhoz szükséges 27 egyéni jelöltje a fővárosban és kilenc megyében.
Az ismertebb pártok és pártszövetségek (Fidesz-KDNP, MSZP-P, DK, Jobbik, LMP, Együtt, Momentum, Magyar Kétfarkú Kutyapárt) mellett a következő szervezetek jelentették be listaállítási szándékukat:
- A Haza Pártja
- A Mi Pártunk – IMA
- Alternatív Magyar Néppárt
- Családok Pártja
- Demokrata Párt
- Együtt a Magyar Kisebbségekért És Hátrányos Helyzetűekért Párt
- Elégedett Magyarországért Mozgalom
- Értünk-Értetek – A Hiteles Párt
- Európai Roma Keresztények Jobblétéért Demokratikus Párt
- Független Kisgazda-, Földmunkás és Polgári Párt
- Hajrá Magyarország!
- Haladó Magyarországért Párt
- Iránytű Párt
- Kell az Összefogás Párt
- Közös Nevező 2018
- Közösen Egymásért Demokratikus Néppárt
- Lendülettel Magyarországért
- Magyarországi Cigánypárt
- Magyar Igazság és Élet Pártja
- Minden Szegényért Párt
- Magyar Munkáspárt
- Magyarországon Élő Dolgozó És Tanuló Emberek Pártja
- Nemzeti Együttműködés és Megbékélés Párt
- NET Párt
- Összefogás a Civilekért Párt
- Összefogás Párt
- Rend és Elszámoltatás Párt
- Sportos és Egészséges Magyarországért Párt
- Szegény Emberek Magyarországért Párt
- Szegényekért Párt
- Tenni Akarás Mozgalom
- Tenni Akarók Magyarországi Pártja
A listán szereplő pártok közül többekkel kapcsolatban is ajánlásokkal való visszaélés és más csalás gyanúja is felmerült. A mai nap folyamán az MSZP és az LMP képviselőjelöltjei is jelezték, hogy a fenti listán szereplő több párt jelöltjének ajánlóívein is szerepel a nevük, személyes adataik és aláírásaik, úgy, hogy valójában nem írtak alá nekik.
Az LMP-s Kassai Dániel aláírása beleegyezés nélkül szerepel többek között a Szegényekért Párt, a Hajrá Magyarország! és a Haladó Magyarországért Párt országgyűlési jelöltjének ajánlóívein.
A Reflektor blog arra is felfigyelt, hogy több kamupárt esetében családtagok indulnak különböző párt színeiben, ugyanabban a körzetben. A Családok Pártja, az Összefogás Párt, a Kell az Összefogás Párt és több másik párt esetében is előfordul, hogy a család egyik tagja egyik párt, másik tagja pedig más párt színeiben indul.
Az országos listával hatalmas állami támogatásokat lehet igényelni: hozzávetőleg 170-től 700 millióig terjedő összeget az elindított egyéni jelöltek számával arányosan. A 2014-es választáson is rengeteg ilyen párt indult, a hatóságok azóta sem intézkedtek egyetlen kamupárt esetében sem.
Négy évvel ezelőtt egyébként 31 pártlistát jelentettek be határidőig, az NVB végül ezek közül csak 18 pártlistát vett nyilvántartásba. A mai határidőig bejelentett 40-ből valószínűleg több marad, így a 2018-as szavazólap lehet a leghosszabb a rendszerváltás utáni magyar politikatörténetben.
(Címlapkép: MTI / Kovács Tamás)