Stop Soros elnevezésű törvénytervezettel rukkolt elő a kormány. Az MTI szerint, az előterjesztés adatszolgáltatásra kötelezné az illegális migráció támogatóit, 25 százalékos illetékkel terhelné a külföldről származó támogatásaikat, továbbá lehetővé tenné, hogy az idegenrendészeti távoltartás intézményével sújtsák a bevándorlást szervező állampolgárokat.
A kormánymédiában megjelent „értesülések” igaznak bizonyultak: valóban meg fogják adóztatni a külföldről támogatott, „bevándorlásszervező” civil szervezeteket, amelyek non-profit státuszukat is elveszíthetik – erősítette meg szerdai sajtótájékoztatóján Pintér Sándor belügyminiszter.
Azok, akik külföldről kapnak pénzt, akár magánszemélytől, akár szervezettől, és az magasabb, mint a Magyarországról összeszedett pénz, a külföldről érkező összeg után illetéket kell majd fizetni. Ennek mértéke 25 százalék
– jelentette be.
A Magyar Nemzet szerint a tervezet értelmében lista készül az „illegális bevándorlást támogató” nemzetközi és hazai civil szervezetekről, és ezekre fog vonatkozni a 25%-os „bevándorlásszervezési illeték.” Kovács Zoltán kormányszóvivő szerint ezeket a listákat az ügyészség fogja összeállítani.
Pintér beszélt arról is, valóban nincsen arra lehetőség hogy a magyar állampolgársággal is rendelkező Soros Györgyöt az országból „kitiltsák,” ugyanakkor a belügyminiszter szerint, ha „beavatkozik a választásokba”,
az megoldható lenne, hogy közintézményekből, kocsmákból, bizonyos területekről kitiltsák tehát az ún. „idegenrendészeti távoltartás” eszközét használhatják esetleg ellene. Ez a schengeni határövezet 8 kilométeres körzetéből tudja Sorost kizárni.
Ugyanakkor a belügyminiszter hozzátette:
Soros Györgyről még nem hallottam, hogy ilyen akciókban részt vett volna.
A sajtókérdésre, hogy akkor Pintér szerint nincs is Soros-terv, már Kovács Zoltán reflektált, azzal, hogy ilyet ő nem mondott, csak Pintér.
A kormánypárti Magyar Idők napilap reggel szellőztette meg a tervet, hogy a kormány „Soros György kitiltásán” dolgozik, és listázná az „illegális bevándorlást szervező” civil szervezeteket. A kormány a mai sajtótájékoztatón nem fejtette ugyan ki, ez pontosan hogyan történne, de az utóbbi tervet egyértelműen megerősítette, míg előbbi sajtóértesülést lényegében pontosította.
(Címlapkép: MTI / Balogh Zoltán)