Kíváncsi voltam, hogy a Fidesz párttévéje hogyan közli le Göncz Árpád halálát. Szerencsére az életrajzhoz semmi oda nem illőt nem raktak hozzá, de pár nyilván lényegtelen részletet kihagytak. Például azt, hogy az SZDSZ tagja volt, vagy hogy harcolt a nácik ellen. Illetve azt a lényegtelen dolgot, ki volt ő és mit gondolt a világról.
„Göncz Árpádról az MDF mint a kormánypárt, és az SZDSZ mint az akkori legnagyobb ellenzéki párt állapodtak meg” – volt hallható a bejátszásban, amelyben az SZDSZ szó itt hangzik el utoljára. A bejátszás szerint Gönczre ‘56-os és kisgazda múltja, valamint Antall Józsefhez fűződő jó kapcsolata miatt esett a választás. Az SZDSZ-MDF paktumról szó nem esik, arról, hogy Göncz az SZDSZ színeiben jutott be a parlamentbe szintén nem, még akkor sem, amikor elmondják, hogy 1990-ben, az első szabad választáson szerzett mandátumot. Arról, hogy elkötelezett demokrata, baloldali és liberális gondolkodó és aktivista volt, szintén nem hangzik el egy szó se. Sőt ezek a szavak el sem hangoznak az M1 riportjában.
De kimaradt az összeállításból minden ‘45 előtti cselekedete. Nincs szó arról, hogy antifasiszta szervezetben felvette a fegyveres harcot is a nyilasok és a nácik ellen, hogy megsebesült. Sőt konkrétan azt mondják, politikai pályafutása ‘45-ben kezdődött.
De kimarad a teljes médiaháború is az életút bemutatásából, miközben elhangzik pályája során kétszer került nehéz helyzetbe, amikor kifütyülték, és amikor a hadsereg főparancsnokaként megakadályozta a hadsereg bevetését a taxisblokád idején. Újraválasztásánál nem említik meg az őt jelölő és támogató pártokat, az MSZP-t és az SZDSZ-t, de megemlítik, hogy a Fidesz kit támogatott vele szemben. Úgy tűnik, a jobboldallal való konfrontációi nem kerülhetnek be a műsorba. A taxisblokád kapcsán is csak annyi szó eset Gönczről, hogy megvédte a taxisokat.
A bejátszás végén pedig egy olyan Göncz élőszavas bejátszással búcsúznak, amiben a köztársasági elnök elismeri, hogy többször hibázott. Így értékeli a riportban saját pályáját Göncz Árpád az M1 tolmácsolásában.
Szerencsére azért azt elmondják, hogy végig ő volt a legnépszerűbb politikus.
Talán szerencsésebb lett volna, ha az M1 nem is emlékezik meg Göncz Árpádról, mintsem egy ilyen propagandaanyagot vág, amiből a kormánynak nem tetsző pártokat és részleteket kivágják. Igaza van TGM mai cikkének. Úgy akarnak emlékezni Göncz Árpádra, mintha nem az lenne, aki volt, és mintha nem onnan jött volna ahonnan jött. Idézzük is inkább TGM-et az M1 szégyenteljes riportja helyett:
Göncz Árpád demokrata volt és liberális és antifasiszta. Akárcsak mesterei, Bibó István és Szabó Zoltán, nem volt antikommunista a szó Teleki–Horthy–Gömbös-féle értelmében. Szövetségese volt azoknak a kommunistáknak és volt kommunistáknak – Nagy Imrének, Losonczy Gézának, Maléter Pálnak, Vásárhelyi Miklósnak –, akik az elfelejtett és meghamisított 1956 hősei voltak, de főleg annak a magyar népnek, amely 1956-ban még demokratikus szocializmust akart, s ezért értette a reformszocialisták motivációit is a rendszerváltás zivataros éveiben. Göncz Árpád a kisgazdákhoz tartozott 1945-ben, akkor, amikor az a párt még baloldali párt volt, a magyar vidék demokrata pártja, hittételeiben hitelesebben, mint a kriptokommunista Nemzeti Parasztpárt, de már nem tartott velük, amikor kiegyeztek Rákosi Mátyással.
Göncz Árpád radikális demokrata volt 1956-ban – életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték emiatt –, és radikális demokrata volt a rendszerváltás nagy szabadelvű pártjában, és az maradt a köztársaság elnöki székében is. Voltak, akik gyűlölték ezért, s főleg azért, mert tartásában meg sem rezzent, amikor a Horthy Miklóst ünnepélyesen újratemető – azaz föltámasztó – jobboldal szét akarta tiporni a köztársaság szabadelvű, alkotmányos, jogállami rendjét, amikor ez a jobboldal szét akarta zúzni a szabad nyilvánosságot. Most majd érzelegni fognak sokan, hogy édes Istenem, milyen derék, jószívű, jámbor férfiú volt – s akik szívesen elfelejtik, milyen sziklaszilárd ellenálló volt 1989 után is, hogy mennyire következetesen (hisztéria és hencegés nélkül) állt helyt a polgári demokrácia baloldalán.
Göncz Árpádra ma este nem az elvileg közszolgálati tévé, hanem az RTL Klub emlékezik 23 óra 35 perctől, külön műsorral, és nem a magyar állam szervez első köztársasági elnökének megemlékezést, hanem civilek szerdán 18 órától a Kossuth téren.
Kövesd a szerző bejegyzéseit a Facebookon is!
A Kettős Mérce nem segít pártokat vagy oligarchákat. Ők sem segítenek minket. A Mércét nektek írjuk, és fenntartásához a ti támogatásotokra számítunk! Ha szeretnél még több leleplezést olvasni a közmédia manipulációiról, támogass minket!