Ünnepséggel és koszorúzással emlékezett meg az 1956-os forradalomról a Magyar Írószövetség, valamint átadták Szávai Gézának Székely Jeruzsálem című könyvéért az Arany János-díjat. Demeter Szilárd, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója beszédében elmondta, hogy
1956 nem lezárt múlt. 1956 velünk él, és velünk is fog élni, mindaddig, amíg nem szolgáltatunk igazságot minden, a kommunista diktatúrák által megnyomorított magyarnak és nem magyarnak.
Demeter a kormányzati narratívához kapcsolódva kiemelte, hogy azok a kommunisták, akik 1956-ban idegen hatalmat hívtak a magyarokra és nemzedékek életéből raboltak pótolhatatlan évtizedeket, besúgásra kényszerítettek testvért és barátot, ma is köztünk járnak. Véleménye szerint a kommunista diktatúrák öröksége mindaddig rombolni fog, míg „csontig hatoló őszinteséggel” szembe nem nézünk vele.
Hagyományosan október 23-án adják át az Arany János-díjat, amellyel 1996 óta minden évben a Magyar Írószövetség egy tagját ismerik el kiemelkedő munkásságáért. Ezt idén Szávai Géza erdélyi magyar író kapta, őt Erős Kinga, a Magyar Írószövetség titkára méltatta:
Szávai Géza Székely Jeruzsálem című kötete az elmúlt évtizedek egyik legkülönlegesebb regénye. Szávai Géza súlyos, nagy könyvek szerzője, aki felismerte, hogy nemcsak írni kell, de olvasót is kell nevelni.
(MTI)